Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διακήρυξη δημοσίων έργων


amair

Recommended Posts

έχω το εξής πρόβλημα σε μια διακήρυξη ξέφυγε και δεν περιεχόταν μια διάταξη που καθοριζόταν ρητά από το νόμο. Η δημοπρασία έγινε χωρίς ένσταση κατά των όρων της διακήρυξης. Με δεδομένα τα εξής:

α) Ο νόμος υπερέχει όλων των διατάξεων

β) αφού έγινε η δημοπρασία δεν γίνεται να γίνει ένσταση κατά των όρων της διακήρυξεων.

έχει νοημα πιστεύετε να γίνει ένσταση κατά κάποιου διαγωνιζόμενου που δεν είχε σωστό το εν λόγω δικαιολογητικό; (κάποιοι παρόλο που δεν αναφερόταν τα είχαν)

Link to comment
Share on other sites

ναι.

 

Ο νόμος είναι ανώτερος όλων των συμβατικών τευχών.

 

αλλά πρέπει να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα και να κινηθείς εναντίον και του αναδόχου αλλά και της δημοπρατούσας αρχής.

Link to comment
Share on other sites

ο νόμος το ξέρω ότι είναι από επάνω αλλά αν πριν την έγκριση των πρακτικών κάνω ένσταση για αυτό, δεν την εξετάζουν επί της ουσίας και την απορρίπτουν ως μη νομίμως υποβληθείσα, λόγω του ότι αναφέρεται σε κάτι που δεν υπάρχει και θα έπρεπε να είχα κάνει ένσταση σε προηγούμενο στάδιο καθώς δεν μπορείς να κάνεις ένσταση για προηγούμενο στάδιο που έχει λήξει, ακόμη και να έχεις δίκιο η νομολογία αυτά δείχνει...

Ξέρετε κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αναφέρεσαι μάλλον στην ασφαλιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ για το προσωπικό που απασχολείται στην επιχείρηση, μία εγκύκλιος που έχω Ε.5. 20/3/2008, επεξηγηματική του νόμου 3518/2006 λέει ότι θα πρέπει να έχουν και ασφαλτιστική ενημερότητα από το ΤΣΜΕΔΕ και υπεύθυνη δήλωση του εκπροσώπου, οι διακηρυξεις που έχω εγώ δεν το εξηγούν αυτό αλλά αναφέρονται όμως στο νόμο 3518/2006, η διακήρυξή σου δεν ανέφερε το νόμο καθόλου?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.