Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συναίνεση της πολυκατοικίας


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Αυτόν τον καιρό ασχολούμαι με μια αλλαγή χρήσης αποθήκης σε χώρο στάθμευσης και συνένωση αυτού με υπάρχον χώρο στάθμευσης (δηλαδή θα γίνει διάνοιξη).

Θα ήθελα να ρωτήσω, χρειάζεται η συναίνεση της πολυκατοικίας ή συναίνεση μόνο των ιδιοκτητών του υπάρχον χώρου στάθμευσης.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

iovo το διάβασα το Θέμα αυτό και αναφέρεται σε κάτι διαφορετικό στο όποιο χρήση θα κάνουν σχεδόν όλοι οι ιδιοκτήτες της πολυκατοικίας.

Το θέμα το δικό μου είναι επειδή θα κάνω ενοποίηση θέσεων στάθμευσης, χρειάζεται η συναίνεση όλης της πολυκατοικία η μόνο αυτών που έχουν δικαίωμα στις υπάρχουσες θέσεις στάθμευσης.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω αφού ρώτησα και δικηγόρο ο οποίος επιβεβαίωσε την υποψία μου.

 

Αν δεν επηρεάζονται χιλιοστά από άλλους συνιδιοκτήτες (προφανώς εννοώ και Κ/Χ) τότε θες συναίνεση μόνο των εμπλεκομένων.

 

Στα πλαίσια όμως της καλής γειτονίας ενημέρωσε και τη διαχείριση της πολ/κιας.

Link to comment
Share on other sites

Χιλιοστά δεν επηρεάζονται.

Αυτήν την στιγμή υπάρχουν 6 θέσεις στάθμευσης όπου οι δύο ανήκουν στον πελάτη μου, παραχωρεί την μία έτσι ώστε να δημιουργηθεί η διάνοιξη και να γίνει η ένωση την αποθήκης με τον υπάρχον χώρο στάθμευσης.

Οπότε εμείς ψάχνουμε για 3 υπογραφές ή τόσες υπογραφές (12) όσοι είναι και οι ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων?.

Η ράμπα ανήκει στο Κ/Χ άρα μήπως χρειάζεται και η συναίνεση των υπολοίπων ιδιοκτητών.

Link to comment
Share on other sites

ρε συνάδελφε εγώ τουλάχιστον ήμουν σαφής.

 

Αν επηρεάζονται χιλιοστά πέραν των εμπλεκομένων τότε θες υπογραφές των πάντων.

 

Θα αλλάξει ο πίνακας χιλιοστών σε σημείο που να επηρεάζονται και άλλοι εκτός των πελατών σου ?

 

ΤΟΤΕ θες 12 υπογραφές.

 

Αν όχι τότε 3 υπογραφές.

 

Η ράμπα είναι Κ/Χ. Εσύ θα προσθέσεις μ2 στη ράμπα ? Θα αφαιρέσεις ? Και στις 2 περιπτώσεις αυξάνονται οι Κ/Χ===> 12 υπογραφές.

Link to comment
Share on other sites

τσέκαρε και τι παίζει με τα μ2 που είναι δηλωμένα στην οριζόντια σύσταση, τι προσμετράται και τι όχι καθώς μιλάς για υπόγειο.

 

τίποτα m8

8-)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα και πάλι.

 

Η πολεοδομία τελικά μου είπε ότι θα κάνει δεκτές τις 3 υπογραφές αν και μόνο αν μπορέσω και αποδείξω την ιδιοκτησία των θέσεων με συμβόλαια.

Θα ήθελα να ρωτήσω αφού πάρουμε την άδεια την αλλαγής χρήσης, για να μπορέσει ο πελάτης-ιδιοκτήτης να πουλήσει τις νέες θέσεις στάθμευσης θα πρέπει να γίνει νέα σύσταση της πολυκατοικίας? Και θα πρέπει να την αποδεχτούν όλοι οι ιδιοκτήτες ή θα παρακαλάμε για την εξαργύρωση της υπογραφής τους.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.