Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χωρητικότητα αντιψυκτικού/αντιθερμικού υγρού ηλιακού θερμοσίφωνα


Scrooge

Recommended Posts

Xμμ... ο μανδύας κάνει χρέη και του Δ.Δ.

Δεν μου αρέσει και πολύ σαν λύση.

Στο πάνω μέρος του μανδύα θα έχουμε κάποιο χώρο με αέρα πού θα είναι κορεσμένος σε υγρασία, που σημαίνει ότι αργά ή γρήγορα θα σκουριάσει και θα τρυπήσει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, βιδώνει πάνω στην τάπα πλήρωσης.

Γεμίζεις, βιδώνεις, τελείωσες!

ααααα

θελω και εγω

να υποθεσω οτι ειναι ετοιμο (με σωστα σπειρωματα κλπ ) βγαζω ασφαλιστικο και βιδωνω χωρις μουφες σουφες μαστους κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

ααααα

θελω και εγω

να υποθεσω οτι ειναι ετοιμο (με σωστα σπειρωματα κλπ ) βγαζω ασφαλιστικο και βιδωνω χωρις μουφες σουφες μαστους κλπ ?

Ζηλιάρη....

εξαρτάται τι θα βρής, όλα 1/2'' είναι αλλά πρέπει να έχεις ένα αρσ. και ένα θηλ. για να πάνε κατευθείαν.

Αλλιώς θες ή μια μούφα ή ένα μαστό ανάλογα τι θα βρής.

Σούφα πάντως δεν θα χρειαστείς. :smile:  :smile:

 

Υ.Γ. Καλό είναι να υπολογίσεις τον όγκο του. υπάρχει ένα ωραίο υπολογιστικό προγραμματάκι στο monachos.gr αλλά δεν ξέρω να κάνω παραπομπή. Ο φίλος aethilenio είναι γάτα...και σαυτά!

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

Ρίξτε μια ματιά σ' αυτόν τον σύνδεσμο (σελ. 111): http://www.buderus.gr/files/201106011342050.Buderus_Solar.pdf

 

Δεν πρόκειται ακριβώς για την περίπτωση που συζητάμε, καθώς αναφέρεται σε ηλιακό συλλέκτη με υγρό υπό πίεση και κλειστό ΔΔ, ενώ εμείς μιλάμε για ΔΔ χωρίς μεμβράνη και αέρα υπό πίεση, αφού το υγρό του ηλιακού δεν είναι υπό πίεση. Ουσιαστικά το ΔΔ μας είναι ένα απλό δοχείο.

 

Ωστόσο, νομίζω ότι μας βοηθάει στον υπολογισμό του όγκου διαστολής του υγρού.

Αυτός ισούται με τον όγκο του υγρού επί τον συντελεστή διαστολής.

Έστω ότι ο όγκος του υγρού είναι 2 lit.

Ο συντελεστής διαστολής του υγρού είναι 7,3% για Δθ=100oC (σελ. 113).

Άρα ο όγκος διαστολής του υγρού είναι 2 x 7,3% = 150 ml περίπου.

 

Άρα ένα ΔΔ χωρητικότητας πχ 1 lit θα πρέπει να μας είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ. Καλό είναι να υπολογίσεις τον όγκο του. υπάρχει ένα ωραίο υπολογιστικό προγραμματάκι στο monachos.gr αλλά δεν ξέρω να κάνω παραπομπή. Ο φίλος aethilenio είναι γάτα...και σαυτά!

Αν μιλάμε για το  http://www.gvarv.gr/e-heat/expT.php

 

δεν είναι ακριβώς στο monachos αλλά στο eheat.gr μιας και το πρόγραμμα είναι του Κ.Βαρβαγιάννη γνωστός στα φορουμ ως Καπετάνιος Pirate :smile:

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Αν μιλάμε για το  http://www.gvarv.gr/e-heat/expT.php

 

δεν είναι ακριβώς στο monachos αλλά στο eheat.gr μιας και το πρόγραμμα είναι του Κ.Βαρβαγιάννη γνωστός στα φορουμ ως Καπετάνιος Pirate :smile:

Ωραίο προγραμματάκι, αλλά νομίζω δεν κάνει για την περίπτωσή μας καθώς αναφέρεται σε κλειστο κύκλωμα υπό πίεση.

Το κύκλωμα αντιψυκτικού του ηλιακού δεν είναι υπό πίεση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.