Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οι Τεχνικές εταιρείες ΟΕ/ΕΕ πρέπει να γραφτουν στο ΓΕΜΗ;


bati7xanthi

Recommended Posts

Μετά από αρκετές μέρες τρέξιμο, για να ενημερωθούν οι συνάδερφοι να ξέρετε όσοι συστήσαμε εταιρεία στο πρωτοδικείο μετά τις 04/04/2011, έγινε κακώς και έπρεπε να την συστήσουμε στο ΓΕΜΗ. Πρέπει να πάρουμε το καταστατικό σύστασης από το πρωτοδικείο και να το πάμε στο ΓΕΜΗ.

 

ΓΕΜΗ έχουν το ΕΒΕΑ και το Επαγγελματικό Επιμελητήριο.

Σε περίπτωση απλής μελετητικής εταιρείας απογραφόμαστε στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο (Πανεπιστημίου και Χαρ. Τρικούπη στην Αθήνα) και όχι στο ΕΒΕΑ.

Στο επαγγελματικό επιμελητήριο δεν πληρώνουμε συνδρομές, παρά μόνο στο ΤΕΕ, όπως είπε ο SOTHRIS.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μέρες τρέξιμο, για να ενημερωθούν οι συνάδερφοι να ξέρετε όσοι συστήσαμε εταιρεία στο πρωτοδικείο μετά τις 04/04/2011, έγινε κακώς και έπρεπε να την συστήσουμε στο ΓΕΜΗ. Πρέπει να πάρουμε το καταστατικό σύστασης από το πρωτοδικείο και να το πάμε στο ΓΕΜΗ.

 

ΓΕΜΗ έχουν το ΕΒΕΑ και το Επαγγελματικό Επιμελητήριο.

Σε περίπτωση απλής μελετητικής εταιρείας απογραφόμαστε στο Επαγγελματικό Επιμελητήριο (Πανεπιστημίου και Χαρ. Τρικούπη στην Αθήνα) και όχι στο ΕΒΕΑ.

Στο επαγγελματικό επιμελητήριο δεν πληρώνουμε συνδρομές, παρά μόνο στο ΤΕΕ, όπως είπε ο SOTHRIS.

  

 

Δεν θα πάρετε το καταστατικό από το πρωτοδικείο . Θα παραμείνει εκεί. Στο ΓΕΜΗ θα καταθέσετε ενα αντίγραφο (θεωρημένο) για την απογραφή της εταιρείας σας σε αυτό .(στο ΓΕΜΗ δηλαδή).

 

Πάντως μέχει 31-12-2011 γίνονταν της ασυνενοησίας . Πολλά καταστατικά αρχικά , αλλά και τροποποιήσεις κατατέθηκαν στο πρωτοδικείο και όχι στο ΓΕΜΗ . Οπου και να πήγαινες το έπαιρναν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω και εγω κατι που με απασχολει.

 

Ειχα ιδρυσει μια τεχνικη εταιρεια (εργοληπτικη) με μορφη μονοπροσωπη ΕΠΕ το 2008. Αυτη η εταιρεια παει για λυση τωρα μιας και εχω πλεον ατομικη επιχειρηση.

 

Οταν ηταν οι αναγγελιες στο ΓΕΜΗ εγω δεν εκανα. Τωρα ομως που θελω να κλεισω τα βιβλια στην εφορια μου ζητησανε σφραγιδα απο το ΓΕΜΗ. Σημειωτεον πως η εταιρεια ηταν εγγεγραμμενη στο ΤΕΕ και πληρωνε κανονικα εισφορες.

 

Τωρα τι γινεται ακριβως; Διαβαζω κατι τρελα στο ιντερνετ για προστιμα μη απογραφης και για παραβολα ισολογισμων περι τα 300 €. Ξερετε τι ισχυει ακριβως;

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Θα την απογράψετε στο ΓΕΜΗ πρώτα και μετά θα την διαγράψετε από το ΓΕΜΗ , με τη λύση της εταιρείας σας. Μέχρι στιγμής πρόστιμα για εκπρόθεσμη απογραφή στο ΓΕΜΗ δεν επιβάλλονται.Ωστόσο πιθανόν να συναντήσετε εμπόδια και να απαιτούν δημοσίευση στο ΦΕΚ του ισολογισμού της χρήσεως που έληξε την 31-12-2012. Εξαρτάται από την υπηρεσία του ΓΕΜΗ που θα σας αναλάβει (δεν εφαρμόζουν παντού τα ίδια )

 

Το ΤΕΕ αφήστέ το απέξω προς το παρόν. Δεν εμπλέκεται στις διαδικασίες του ΓΕΜΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη σ' ευχαριστω για την απαντηση.

 

Μιας και ανηκω στο ΓΕΜΗ του Πειραια,θα ηθελα να σε ρωτησω τι ακριβως γινεται με τους ισολογισμους που απαιτουνται για την εγγραφη πριν τη διαγραφη που μου λες.

 

Θα παρω μονο τον ισολογισμο του 2011 η και του 2012; Υποψιν οτι η ΕΠΕ απο τον Νοεμβριο του 2012 ειναι σχεδον σε μηδενικη λειτουργια μιας και ελαχιστες κινησεις εχουν γινει.

Χρειαζεται να πληρωσω στην εφορια χρηματα για τον(υς) ισολογισμου(ς) αυτο(υς) η απλα θα τον(ους) προσκομισω σε cd και τελος;

 

To καταστατικο της λυσης το εχω βγαλει ηδη απο τον περασμενο μηνα. Τωρα παω προνοια και μετα ταμειο νομικων. Μονο δεν ξερω με το ΓΕΜΗ τι θα πρεπει να περιμενω ακριβως μιας και δεν υπαρχουν σαφεις πληροφοριες.

 

Να σου πω μονο πως οταν τους πηρα τηλεφωνο και μιλησα αυτοι με ενημερωσαν πως χρειαζονται δυο ισολογισμοι, του 2011 και του 2012 δηλαδη, με κοστος απο 300 € ο καθενας δηλαδη 600 €.....Αλλα η κοπελα που μιλησα δεν μου φανηκε και πολυ σιγουρη.

Edited by thodoris1982
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη σ' ευχαριστω για την απαντηση.

 

Μιας και ανηκω στο ΓΕΜΗ του Πειραια,θα ηθελα να σε ρωτησω τι ακριβως γινεται με τους ισολογισμους που απαιτουνται για την εγγραφη πριν τη διαγραφη που μου λες.

 

Θα παρω μονο τον ισολογισμο του 2011 η και του 2012; Υποψιν οτι η ΕΠΕ απο τον Νοεμβριο του 2012 ειναι σχεδον σε μηδενικη λειτουργια μιας και ελαχιστες κινησεις εχουν γινει.

Χρειαζεται να πληρωσω στην εφορια χρηματα για τον(υς) ισολογισμου(ς) αυτο(υς) η απλα θα τον(ους) προσκομισω σε cd και τελος;

 

To καταστατικο της λυσης το εχω βγαλει ηδη απο τον περασμενο μηνα. Τωρα παω προνοια και μετα ταμειο νομικων. Μονο δεν ξερω με το ΓΕΜΗ τι θα πρεπει να περιμενω ακριβως μιας και δεν υπαρχουν σαφεις πληροφοριες.

 

Να σου πω μονο πως οταν τους πηρα τηλεφωνο και μιλησα αυτοι με ενημερωσαν πως χρειαζονται δυο ισολογισμοι, του 2011 και του 2012 δηλαδη, με κοστος απο 300 € ο καθενας δηλαδη 600 €.....Αλλα η κοπελα που μιλησα δεν μου φανηκε και πολυ σιγουρη.

  

Καλύτερα να περάσεις από τη ΓΕΜΗ  (Πάρε πρώτα τηλέφωνο να δεις σε ποιό επιμελητήριο θα σε στείλουν ) και να κάνεις επί τόπου τις συνενοήσεις.

Η δημοσίευση ισολογισμού στο ΦΕΚ , αν απαιτηθεί θα είναι για τον ισολογισμό της 31-12-2012 , αυτή η δημοσίευση γίνεται μέσω του ΓΕΜΗ και απαιτείται προσκόμιση σχετικού παραβόλου από την ΔΟΥ , θα σου πούνε κωδικούς και ποσά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.