Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτική εγγραφη στην Ειδική Προσαύξηση


olympic260

Recommended Posts

Καλημέρα,

 

Μια ερώτηση γαιτί ως συνήθως τα τηλέφωνα στο ΤΣΜΕΔΕ τα εχουν για φιγούρα.

 

Τέλος Οκτωβρίου πλήρωσα κανονικά τις εισφορές του Β εξαμήνου 2013 (1η ασφαλιστική κατηγορία, Νέο Αφαλιστικό). Σήμερα έλαβα μια επιστολή που αναφέρει ότι αφού είμαι πάνω των 35 και 10ετή ασφάλιση μπαίνω υποχρεωτικά στην ειδική προσαύξηση από 1/11/13.

 

Αναφέρει επίσης ότι οι οφειλόμενες εισφορές για 3 μήνες από την ημερομηνία παραλαβής του εγγράφου εξοφλούνται με τιμές ημερομηνίας έκδοσης χωρίς πρόσθετα τέλη.

 

 

1) Αυτό σημαίνει ότι αλλάζω κατηγορία στην 2η?

 

2) Πως μπορώ να ξέρω τις οφειλόμενες εισφορές? Μπάινουν αυτόματα στο επόμενο ειδοποιητήριο ή πρέπει να πάω να τις πληρώσω στο ταμείο?

 

Ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

Είναι άλλο ένα τρικ απλά για να μας τα αρπάζουν....

 

Δε θέλω ρε ειδική προσαύξηση, αρκετούς κοροϊδεψανε τότε με το πρόσχημα της μεγαλύτερης συνταξης

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα,

 

Μια ερώτηση γαιτί ως συνήθως τα τηλέφωνα στο ΤΣΜΕΔΕ τα εχουν για φιγούρα.

 

Τέλος Οκτωβρίου πλήρωσα κανονικά τις εισφορές του Β εξαμήνου 2013 (1η ασφαλιστική κατηγορία, Νέο Αφαλιστικό). Σήμερα έλαβα μια επιστολή που αναφέρει ότι αφού είμαι πάνω των 35 και 10ετή ασφάλιση μπαίνω υποχρεωτικά στην ειδική προσαύξηση από 1/11/13.

 

Αναφέρει επίσης ότι οι οφειλόμενες εισφορές για 3 μήνες από την ημερομηνία παραλαβής του εγγράφου εξοφλούνται με τιμές ημερομηνίας έκδοσης χωρίς πρόσθετα τέλη.

 

 

1) Αυτό σημαίνει ότι αλλάζω κατηγορία στην 2η?

Όχι

 

2) Πως μπορώ να ξέρω τις οφειλόμενες εισφορές? Μπάινουν αυτόματα στο επόμενο ειδοποιητήριο ή πρέπει να πάω να τις πληρώσω στο ταμείο?

Στο επόμενο ειδοποιητήριο (Α' 2014) θα υπάρχον μόνο οι εισφορές του εξαμήνου 1/1/14-30/6/14. Αφού ενταχθήκατε στην ειδική προσύξηση από 1/11/13, αυτό σημαίνει ότι για τους 2 μήνες (1/11/13-31/12/13) υπάρχει μία οφειλή την οποία θα πάτε να πληρώσετε αναγκαστικά στο ταμείο.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Eπειδή είμαι απο χωριό...

 

Τι διάολο ειναι η ειδική προσαύξηση; και για ποιό λόγο πρέπει να υπαχθούμε σε αυτήν;

 

Με το που γράφτηκα στο τσμέδε, την πλήρωσα κάνα 2-3 εξάμηνα, μέχρι που την έκοψα. Κι αυτό επειδή δε το γνώριζα εξαρχής. Αλλά όπου να'ναι, θα πέσω στη παγίδα των +500+ ευρώ.

Δε μπορούμε να τα γλυτώσουμε με κάποιο τρόπο; να πιέσουμε καταστάσεις ελέω κρίσης κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Με απλά λόγια υποτίθεται ότι θα σου εξασφάλιζε κάποια μεγαλύτερη σύνταξη...Αυτό παλιά γιατί εδώ και κάποια χρόνια ισχύουν άλλα πράγματα...Παρόλα αυτά συνεχίζει και υπάρχει και επιβάλλεται υποχρεωτικά σε κάθε ασφαλιζόμενο ΤΣΜΕΔΕ αφού συμπληρώσει τα 35 του χρόνια ΚΑΙ έχει συμπληρώσει και 10 χρόνια στο ταμείο....Γιατί υποχρεωτικά? Αμα ο άλλος δεν θέλει, με το ζόρι?? Αλλά άμα δεν αντιδράει κανείς ή κάποιοι περιμένουν να πληρωθούν από αυτά...τι να περιμένεις..

 

Τυχαία είδα αυτό σήμερα και με έβαλε σε σκέψεις....

  • Επικουρική ασφάλιση στους ελεύθερους επαγγελματίες: Θα πληρώνουν από την 1η Ιανουαρίου εισφορά για επικουρική ασφάλιση στο ΕΤΕΑ.

http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/ergasia/podariko_me_18_anatropes_sto_asfalistiko_odostrwthras_se_oria_hlikias_efapaks_epikoyrikes.2577215.html

Link to comment
Share on other sites

Επικουρικό δεν πληρώνουμε "σήμερα" στο τσμέδε;

 

Ασε διάβασα κάτι περί ΟΑΕΕ σε κάτω των 2000 κατοίκων για όλους...Μάλλον αστειεύονται δαύτοι.

Link to comment
Share on other sites

Όχι για όλους δε μας αφορά αυτό:

"Επέκταση της ασφάλισης στον ΟΑΕΕ: Θα επεκταθεί η υποχρέωση ασφάλισης των επαγγελματιών στον ΟΑΕΕ και σε περιοχές που έχουν κάτω από 2.000 κατοίκους, οι οποίοι σήμερα ασφαλίζονται στον ΟΓΑ."

Link to comment
Share on other sites

Δεν εννοούσα πως αφοράς "ολους" εμάς - μηχανικούς -.

 

Δεν έγραψα το "επαγγελματίες" και παρεξηγηθηκε το πόστ μου.

 

Θεωρώ πάντως εξαιρετικά άδικο να πληρώνουν τέβε τα μαγαζάκια και ένα σωρό μικροί επαγγελματίες σε χωριουδάκια. Επειδή κατάγομαι απο τέτοιο χωριό, ήδη με το 1ο κύμα τέβε προ 4-5ετίας, εχει σχεδόν ερημώσει απο καταστήματα.

Ενα καφενείο πχ με 15-20 άτομα τη μέρα τι να πρωτοπληρώσει...;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Μια ερώτηση γαιτί ως συνήθως τα τηλέφωνα στο ΤΣΜΕΔΕ τα εχουν για φιγούρα.

 

Τέλος Οκτωβρίου πλήρωσα κανονικά τις εισφορές του Β εξαμήνου 2013 (1η ασφαλιστική κατηγορία, Νέο Αφαλιστικό). Σήμερα έλαβα μια επιστολή που αναφέρει ότι αφού είμαι πάνω των 35 και 10ετή ασφάλιση μπαίνω υποχρεωτικά στην ειδική προσαύξηση από 1/11/13.

 

Αναφέρει επίσης ότι οι οφειλόμενες εισφορές για 3 μήνες από την ημερομηνία παραλαβής του εγγράφου εξοφλούνται με τιμές ημερομηνίας έκδοσης χωρίς πρόσθετα τέλη.

 

 

1) Αυτό σημαίνει ότι αλλάζω κατηγορία στην 2η?

 

2) Πως μπορώ να ξέρω τις οφειλόμενες εισφορές? Μπάινουν αυτόματα στο επόμενο ειδοποιητήριο ή πρέπει να πάω να τις πληρώσω στο ταμείο?

 

Ευχαριστώ

 

Με το νόμο 3986/2011, όπως ερμηνεύεται και από την εγκύκλιο του υπουργείου Εργασίας με αριθ. πρωτοκ.Φ.80000 / 24872 / 883 με ημερομηνία 5/12/1011, όλοι οι ασφαλισμένοι που πρωτοασφαλίστηκαν μετά την 1/1/1993 αλλάζουν υποχρεωτικά κατηγορία ανά 3 χρόνια. Αυτό σημαίνει ότι 12 χρόνια μετά την πρώτη ασφάλισή τους φτάνουν στη μεγαλύτερη κατηγορία, δηλαδή δίνουν 680 ευρώ το μήνα. Η αύξηση είναι σταδιακή ανά τριετία, αλλά δε θυμάμαι πόσα είναι τα ενδιάμεσα ποσά ανά τριετία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.