Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υποχρεωτική εγγραφη στην Ειδική Προσαύξηση


olympic260

Recommended Posts

Με το νόμο 3986/2011, όπως ερμηνεύεται και από την εγκύκλιο του υπουργείου Εργασίας με αριθ. πρωτοκ.Φ.80000 / 24872 / 883 με ημερομηνία 5/12/1011, όλοι οι ασφαλισμένοι που πρωτοασφαλίστηκαν μετά την 1/1/1993 αλλάζουν υποχρεωτικά κατηγορία ανά 3 χρόνια. Αυτό σημαίνει ότι 12 χρόνια μετά την πρώτη ασφάλισή τους φτάνουν στη μεγαλύτερη κατηγορία, δηλαδή δίνουν 680 ευρώ το μήνα. Η αύξηση είναι σταδιακή ανά τριετία, αλλά δε θυμάμαι πόσα είναι τα ενδιάμεσα ποσά ανά τριετία.

 

Καταρχήν το θέμα του νήματος αφορά στην Ειδική Προσαύξηση, που είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από την αλλαγή ασφαλιστικής κατηγορίας. Οι προϋποθέσεις για την υποχρεωτική υπαγωγή στην Ειδ. Πρ. δόθηκαν από τον ikaros13 παραπάνω.

 

Έπειτα, οι κατηγορίες είναι 14 και όχι 4 (=12/3) όπως προκύπτει από το μήνυμα του scn, αλλά το βασικότερο είναι ότι επί του παρόντος το ΤΣΜΕΔΕ δεν εφαρμόζει την υποχρεωτική αλλαγή κατηγορίας ανά 3ετία: "το Δ.Σ. του ΕΤΑΑ με την αριθμ. 228/29.4.13, θέμα 1α απόφαση, αναστέλλει την εφαρμογή της διάταξης περί αυξήσεων στις ασφαλιστικές εισφορές που προέκυψαν από την εφαρμογή του άρθρου 44 του Ν. 3986/11, μέχρι την έκδοση απόφασης του ΣτΕ επί της σχετικής προσφυγής του ΤΕΕ, και με ύψος εισφορών προ της εφαρμογής των αυξήσεων των εν λόγω διατάξεων."

 

Σύμφωνα με δήλωση του Υπουργού Εργασίας, Κοινωνικής Ασφάλισης και Πρόνοιας κ. Ι. Βρούτση λίγες μέρες πριν τις εκλογές του ΤΕΕ (!), το θέμα θα ρυθμιστεί σύντομα. Το Μάρτη που θα έρθουν τα νέα ειδοποιητήρια θα δούμε εάν ήταν συνεπής στα λεγόμενά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Με απλά λόγια υποτίθεται ότι θα σου εξασφάλιζε κάποια μεγαλύτερη σύνταξη...Αυτό παλιά γιατί εδώ και κάποια χρόνια ισχύουν άλλα πράγματα...Παρόλα αυτά συνεχίζει και υπάρχει και επιβάλλεται υποχρεωτικά σε κάθε ασφαλιζόμενο ΤΣΜΕΔΕ αφού συμπληρώσει τα 35 του χρόνια ΚΑΙ έχει συμπληρώσει και 10 χρόνια στο ταμείο....Γιατί υποχρεωτικά? Αμα ο άλλος δεν θέλει, με το ζόρι?? Αλλά άμα δεν αντιδράει κανείς ή κάποιοι περιμένουν να πληρωθούν από αυτά...τι να περιμένεις..

 

 

ενεργοποίησα κωδικούς tsmede και μπαίνοντας είδα ότι από 13.3.2014 υπάρχει ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ.(τότε έκλεισα δεκαετία πράγματι)

Εγώ χρωστώ και το Β 2013 (δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση).

1. Τι σημαίνει αυτό, θα πληρώσω παραπάνω?

2. πόσο? και μπορώ να το αρνηθώ?

3. το ειδοποιητήριο Β 2013 που έχω πάνω μου, αλλά δεν κατάφερα ακόμα να πληρώσω , είναι 1576,32Ε. Ξέρει κανείς πόσες προσαυξήσεις έχει?

4. από 1η Μαη επειδή αλλάζει μήνας, αυξάνεται πολύ?

5. μπορώ να πάω να δώσω π.χ 500Ε, αύριο, χωρίς να θέλω κάτι (σφράγισμα βιβλιαρίου κλπ, που είμαι ουσιαστικά ανασφάλιστος, άρα χωρίς διακανονισμό), απλά για να μειώνεται η οφειλή, όπως γίνεται στην εφορία?

Link to comment
Share on other sites

ενεργοποίησα κωδικούς tsmede και μπαίνοντας είδα ότι από 13.3.2014 υπάρχει ΕΙΔΙΚΗ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ.(τότε έκλεισα δεκαετία πράγματι)

Εγώ χρωστώ και το Β 2013 (δεν έχω κάνει κάποια ρύθμιση).

1. Τι σημαίνει αυτό, θα πληρώσω παραπάνω?

Ναι

2. πόσο? και μπορώ να το αρνηθώ?

83,20€/μήνα. Όχι, είναι υποχρεωτική μετά από 10 χρόνια στο ΤΣΜΕΔΕ και τη συμπλήρωση του 35ου έτους ηλικίας.

3. το ειδοποιητήριο Β 2013 που έχω πάνω μου, αλλά δεν κατάφερα ακόμα να πληρώσω , είναι 1576,32Ε. Ξέρει κανείς πόσες προσαυξήσεις έχει?

Οι οφειλές από 01.01.2013 επιβαρύνονται με πρόσθετα τέλη ίσα με το τρέχον επιτόκιο αναχρηματοδότησης της ΕΚΤ πλέον 800 μονάδων βάσης (+8%) σε ετήσια βάση.

http://www.michanikos.gr/topic/29908-%CE%95%CE%B9%CF%83%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%A4%CE%A3%CE%9C%CE%95%CE%94%CE%95/page-5?do=findComment&comment=593888

4. από 1η Μαη επειδή αλλάζει μήνας, αυξάνεται πολύ?

Βλ. προηγούμενη απάντηση

5. μπορώ να πάω να δώσω π.χ 500Ε, αύριο, χωρίς να θέλω κάτι (σφράγισμα βιβλιαρίου κλπ, που είμαι ουσιαστικά ανασφάλιστος, άρα χωρίς διακανονισμό), απλά για να μειώνεται η οφειλή, όπως γίνεται στην εφορία?

Όχι, το ΤΣΜΕΔΕ δεν το κάνει αυτό. Πληρώνεις μόνο ακέραια ειδοποιητήρια+προσαυξήσεις ή κάνεις διακανονισμό.

 

Δες και www.tsmede.gr --> Παρεχόμενες υπηρεσίες --> Εισφορές --> Πίνακας 1 : Εισφορές Ελέυθερων Επαγγελματιών

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δεν βγάζει πίνακα εισφορών.

1.Αν πάω στο Τσμεδε με το ειδοποιητηριο που έχω από το Β 2013, και μου κόψουν , μπορώ να πάω τράπεζα να πληρώσω, ή πρέπει να γυρίσω πάλι τσμεδε?

2. αν τελικά δεν πληρώσω τράπεζα, και πάω την Δευτέρα  τι γίνεται? δεν πειράζει απλά πρεπει να ξαναπάω τσμεδε, να ξανακόψω?

Link to comment
Share on other sites

Πίνακας εισφορών: http://www.tsmede.gr/Portals/0/Entypa/Asfalisi/eisfores/20130416%20-%20%CE%95%CE%9B%CE%95%CE%A5%CE%98%CE%95%CE%A1%CE%9F%CE%99%20%CE%95%CE%A0%CE%91%CE%93%CE%93%CE%95%CE%9B%CE%9C%CE%91%CE%A4%CE%99%CE%95%CE%A3%20%20%CE%A7%CE%A9%CE%A1%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%91%20%CE%9C%CE%95%20%CE%A4%CE%9F%20%CE%9D%CE%95%CE%9F%20%CE%A0%CE%91%CE%9B%CE%91%CE%99%CE%9F%20%CE%91%CE%A3%CE%A6%CE%91%CE%9B%CE%99%CE%A3%CE%A4%CE%99%CE%9A%CE%9F%206.3.13.pdf

 

Για τα άλλα που ρωτάς, το σίγουρο είναι ότι πας ΤΣΜΕΔΕ, σου βγάζουν τριπλότυπο και το πληρώνεις εκεί την ίδια μέρα (μέχρι 1.500 σε μετρητά κανονικά, αλλά έχουν δεχτεί και 2.000). Δεν ξέρω αν υπάρχει άλλος τρόπος, ρώτα εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.