Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευή λεβητοστασίου εξωτερική


gio

Recommended Posts

Συνάδερφοι σε μία παλιά πολυκατοικία έβαλα όλη την εγκατάσταση θέρμανσης. Ο λέβητας και ο καυστήρας με τις σωληνώσεις που πάνε στα διαμερίσματα είναι εξωτερικά στον ακάλυπτο της πολυκατοικία. (περίπου έτσι, γιατί αν προσπαθήσω να σας εξηγήσω μάλλον θα τα μπλέξω-εκτός αν βάλω φωτογραφία).

Θέλω να κλείσω αυτό το μέρος που βρίσκεται ακριβώς εφαπτόμενο με την μια εξωτερική πλευρά του τοίχου με πάνελ. Έλεγα για ένα πλαίσιο μεταλλικό 3μηκοςχ2υψος σαν κουτί που να ακουμπά στην πλευρά του τοίχου και να το καλύψω με πάνελ ή τσιμεντοσανίδα ή…. (φυσικά με κάποια θερμοηχομονωση).

Δεν θέλω τούβλο ή τσιμεντόλιθο.

Δεν έχω ασχοληθει με πανελ και δεν γνωρίζω. Πόσο στοιχιζουν; μπορουν να βιδωθουν σε μεταλλικο πλαισιο;

Link to comment
Share on other sites

Ρε gio, τόσο παλαιό μέλος, πες μου, γιατί με πιάνει το παράπονο τώρα, είναι θέμα αυτό για τους πολιτικούς μηχανικούς;;;

Τι διόρθωση να κάνω τώρα εγώ και τί να αναφέρω Κανόνες Συμμετοχής και τι να πω και... Με έχεις απελπίσει....

Φιλικά πάντα...acnt

Link to comment
Share on other sites

Δες την εταιρεία http://www.arctic.gr για θερμομονωτικά πανέλα. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν για τοιχοποιία και σκεπές. Υπάρχουν διαφόρων τύπων και μεγεθών. Γράψε στην εταιρεία να σου στείλουν κατάλογο με όλες τις σχετικές πληροφορίες. Η κατασκευή με τσιμεντοσανίδα δεν έιναι εξίσου γερή, θέλει μόνωση, και ποιο πολύ δουλειά κατασκευαστικά. Υπάρχουν και άλλες εταιρείες στο χώρο όπως η Κοντι. http://www.engineer.gr/materials/company.php?company_id=977

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.