Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προπτυχιακό mechanical μεταπτυχιακό marine engineering


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά, όπως πολλοί από εσάς έτσι κι εγώ επέλεξα να σπουδάσω μηχ/λογός μηχανικός σε αγγλικό πανεπιστήμιο
προκειμένου να αποκτήσω το βασικό τίτλο σπουδών BEng και στη συνέχεια με κάποιο σχετικό master να κάνω τις ανάλογες
αιτήσεις για αναγνώριση στο ΔΟΑΤΑΠ. Ύστερα από κάποια επίσκεψη στο ΔΟΑΤΑΠ για ερωτήσεις σχετικά με το θέμα της ανα-

γνώρισης και την μετέπειτα εγγραφή στο ελληνικό ΤΕΕ οι απαντήσεις που έλαβα ήταν οι γνωστές, τύπου ο,τι πρέπει να κάνω
κάποιο master καθαρά σε κλάδο του μηχανολόγου ώστε να αναγνωριστούν μαθήματα αντίστοιχα με του πολυτεχνείου κλπ κλπ,

τις οποίες φαντάζομαι πως οι περισσότεροι ήδη θα γνωρίζετε. Αυτό που επίσης ρώτησα τον "σχετικό" υπάλληλο του ΔΟΑΤΑΠ

είναι αν σε περιπτώση που κάνω master σε marine engineering αν γίνεται να αναγνωριστεί το πτυχίο αυτό και κατ'επέκταση

να μπορέσω να εγγραφώ στο ΤΕΕ. Ο υπάλληλος μου είπε πως δεν θα ήταν και τόσο καλή ιδέα διότι είναι πολύ πιθανόν να μου
ζητηθούν πολλά μαθήματα (αντί για 2-4 όπως γίνεται συνήθως) για την εξίσωση του πτυχίου και αυτό ίσως να είναι μεγάλη ταλαιπωρία

απ'την άποψη οτι θα είναι σαν να κάνω και 2ο master οπότε ο χρόνος και ο κόπος θα είναι αρκέτα επίπονος.
Θέλω προφανώς να ρωτήσω αν έχει δοκιμάσει κανείς κάτι ανάλογο στο παρελθόν και αν πράγματι κατάφερε να πάρει αναγνώριση,

αν του ζητήθηκαν μαθήματα και πόσα κλπ κλπ. Το σκέφτομαι σαν σενάριο μόνο και μόνο για να υπάρχουν αρκέτες επιλογές σχετικά

με τα επαγγελματικά μου στο μέλλον. Διαφορετικά θα κοιτάξω κι εγώ να ακολουθήσω την περπατημένη όδο που οι περισσοτέροι

φαντάζομαι οτι την γνωρίζετε.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον να'στε καλά.


 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα το πλέον άσχετο master (engineering and management), χρεώθηκα 5 μαθήματα που τα έδωσα στο ΕΜΠ....

Επίσης συμφοιτητές μου από Αγγλία που έκαναν τα πλέον σχετικά για μηχανολόγους μηχανικούς, χρεώθηκαν στην καλύτερη 3.

Το να μην χρεωθείς καθόλου μαθήματα αποκλείεται, ούτε μπορεί κάποιος εκ των προτέρων να σου πει πόσα και με ποιο πρόγραμμα γιατί όλα αυτά εξετάζονται από επιτροπή όταν καταθέσεις τα χαρτιά...

Link to comment
Share on other sites

Βασικά το οτι θα χρεώθω μαθήματα είναι σίγουρο οπότε το έχω δεχτεί, αυτό που δεν γνωρίζω είναι αν όντως τελικά
θα μπόρεσω να γραφτώ και τι επαγγελματικά δικαιώματα θα δώσουνε, μιας και οι ναυπηγοί είναι και μηχ/λόγοι και έχουν
ίσως τα ίδια δικαιώματα (για το τελευταίο πιθανόν να κάνω και λάθος). Να'σαι κάλα πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Με τα επαγγελματικά δικαιώματα που έχεις σαν βασικό τίτλο δηλαδή από το μπάτσελορ σου...Αν είσαι Βeng Mechaical Engineering, επαγγελματικά δικαιώματα πλήρη μηχανολόγου μηχανικού θα έχεις....Από το μάστερ δεν παίρνεις επιπλέον δικαιώματα, ούτε σου αλλάζει αυτά του βασικού σου πτυχίου

 

ΥΓ. Ναι, τα ίδια δικαιώματα έχουν μηχανολόγοι, ηλεκτρολόγοι, ναυπηγοί...που είναι στο ΤΕΕ

Link to comment
Share on other sites

Για να εγγραφείς στο ΤΕΕ έχεις τις εξής τρεις επιλογές:

 

 

1) Αποκτάς ένα τριετές BEng in Mechanical Engineering και ένα μονοετές ή διετές MSc σε μία επιστημονική περιοχή μηχανολόγου μηχανικού όπως υφίστανται στα ελληνικά πολυτεχνεία (κατασκευαστής, ενεργειακός, αεροναυπηγός, παραγωγής και διοίκησης) από αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της αλλοδαπής. Στη συνέχεια καταθέτεις αίτηση στον ΔΟΑΤΑΠ για ισοτιμία με τα διπλώματα των ελληνικών πολυτεχνείων και αντιστοιχία με τα διπλώματα μηχανολόγου μηχανικού των ελληνικών πολυτεχνείων. Στη συνέχεια ο ΔΟΑΤΑΠ θα καθορίσει έναν αριθμό μαθημάτων τα οποία θα πρέπει να περάσεις σε κάποιο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών πολυτεχνείου/πανεπιστημίου της Ελλάδας. Εφόσον εξεταστείς επιτυχώς σου χορηγείται ισοτιμία & αντιστοιχία με το δίπλωμα μηχανολόγου μηχανικού ελληνικού πολυτεχνείου/πανεπιστημίου. Σε αυτήν την περίπτωση εξομοιώνεσαι πλήρως επαγγελματικά και ακαδημαϊκά με τους διπλωματούχους μηχανικούς που είναι απόφοιτοι των ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων και δίνεις τις ίδιες εξετάσεις με αυτούς για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος. Επίσης σε αυτήν την περίπτωση δεν αποδίδεται ισοτιμία του MSc με τα ΜΔΕ των ελληνικών πανεπιστημίων/πολυτεχνείων και για την ελληνική πολιτεία δεν θεωρείσαι κάτοχος μεταπτυχιακού διπλώματος.

 

2) Αποκτάς ένα τετραετές BEng in Mechanical Engineering ή ένα τετραετές MEng in Mechanical Engineering (το MEng υφίσταται μόνο στα πανεπιστήμια του Ηνωμένου Βασιλείου, είναι προπτυχιακός τίτλος σπουδών ενιαίας και αδιάσπαστης δομής τετραετούς διάρκειας φοίτησης) από αναγνωρισμένο από τον ΔΟΑΤΑΠ ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα της αλλοδαπής χωρίς μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών. Στη συνέχεια καταθέτεις αίτηση στον ΔΟΑΤΑΠ για ισοτιμία με τα διπλώματα των ελληνικών πολυτεχνείων και αντιστοιχία με τα διπλώματα μηχανολόγου μηχανικού των ελληνικών πολυτεχνείων. Στη συνέχεια ο ΔΟΑΤΑΠ θα καθορίσει έναν αριθμό μαθημάτων τα οποία θα πρέπει να περάσεις σε κάποιο τμήμα μηχανολόγων μηχανικών πολυτεχνείου/πανεπιστημίου της Ελλάδας. Εφόσον εξεταστείς επιτυχώς συ χορηγείται ισοτιμία & αντιστοιχία με το δίπλωμα μηχανολόγου μηχανικού ελληνικού πολυτεχνείου/πανεπιστημίου. Σε αυτήν την περίπτωση εξομοιώνεσαι πλήρως επαγγελματικά και ακαδημαϊκά με τους διπλωματούχους μηχανικούς που είναι απόφοιτοι των ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων και δίνεις τις ίδιες εξετάσεις με αυτούς για την άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

3) Αποκτάς ένα τριετές ή ένα τετραετές BEng in Mechanical Engineering και κανένα άλλο τίτλο σπουδών. Χωρίς να εμπλακεί καθόλου ο ΔΟΑΤΑΠ, καταθέτεις αίτηση στο ΤΕΕ για να δώσεις τις γραπτές εξετάσεις επάρκειας και να διεκπεραιώσεις την απαραίτητη πρακτική άσκηση σύμφωνα με το προεδρικό διάταγμα 38/2010. Αν επιτύχεις εγγράφεσαι στο ΤΕΕ αλλά όχι ως διπλωματούχος μηχανολόγος μηχανικός. Στην περίπτωση αυτή σου απονέμονται λιγότερα επαγγελματικά δικαιώματα από εκείνα των διπλωματούχων μηχανολόγων μηχανικών. Η εγγραφή σου στα μητρώα του ΤΕΕ δε συνεπάγεται ισοτιμία & αντιστοιχία με τα διπλώματα μηχανολόγου μηχανικού των ελληνικών πολυτεχνείων/πανεπιστημίων. Στην προκειμένη περίπτωση ο ΔΟΑΤΑΠ δεν εμπλέκεται.

 

 

ΥΓ: Για την απόδοση ισοτιμίας του τριετούς BEng in Mechanical Engineering με τα πτυχία των ελληνικών ΤΕΙ και αντιστοιχίας με τα πτυχία των τμημάτων Μηχανολόγων Μηχανικών ΤΕ των ΤΕΙ δεν απαιτείται μεταπτυχιακός τίτλος Master.

Edited by geoste
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.