Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πιεστικό οικοδομής και λέβητας αερίου.


EoN

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Από την στιγμή που έβαλα τον λέβητα αερίου (Chappee Initia Digit) παρατήρησα ότι χωρίς να τραβάω ζεστό νερό άνοιγε στιγμιαία και έκλεινε. Ήρθε ο τεχνικός άλλαξε την πλακέτα του λέβητα αλλά αφού την άλλαξε είδε πως υπάρχει θέμα στην οικοδομή και το πιεστικό μας. Πήγαμε στα ρολόγια και είδαμε ότι όλα τα ρολόγια γυρνάνε μόλις δουλέψει το πιεστικό χωρίς να τραβάνε νερό. Με αποτέλεσμα η πίεση που έρχεται να είναι μεγάλη και να μπερδεύει τον λέβητα. Προσπαθήσαμε να ρυθμίσουμε τον αισθητήρα του αλλά δεν ήταν αποτελεσματικό αφού κάποιες φορές έφερνε κρύο νερό χωρίς λόγο. 

 

Αυτή την στιγμή έχω σχεδόν κλείσει την βάνα για το διαμέρισμα μου από τα ρολόγια και έτσι έχω χάσει περίπου το 60% τις πίεσης του νερού αλλά δεν μπερδεύει συνέχεια ο λέβητας. Να φανταστείτε πως είναι ρυθμισμένος στους 65 βαθμούς για τα σώματα και 50 για το νερό χρήσης. Προσπαθεί να το ανεβάσει 65 βαθμούς αλλά επειδή δουλεύει συνέχεια το πιεστικό και νομίζει πως θα πρέπει να δώσει νερό κόβει την λειτουργία του...

 

Τι προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

το πιεστικο εχει δοχειο διαστολης?

 

συνηθως ο λεβητας για να αποφασισει να ζεστανει νερο χρησης πρεπει αν περασει μια ποσοτητα νερου που θα ενεργοποιησει τον διακοπτη ροης.

επισης οι περισσοτεροι λεβητες για τετοιες περιπτωσεις εχουν και ρυθμιζομενη καθυστερηση για την λειτουργεια ζεστου νερου (πχ 0.5, 1, 3, 5 δευτερολεπτα) 

 

αυτο που καταλαβαινω οτι συμβαινει ειναι οτι το πιεστικο ανεβαζει πιεση στο δικτυο ,η οποια απο καπου πεφτει με τον καιρο (μικρες διαρροες) αρα το πιεστικο καποια στιγμη (αν εχει πρεσοστατη) ξαναδουλευει για να ανεβασει νερο. υποθετω οτι αν το δικτυο ειναι πολυαιθυλενιο ο διακοπτης ροης ενεργοποιειται με την στιγμιαια παροχη νερου καθως ανεβαινει η πιεση στο δικτυο ξανα.

αυτο θα μπορουσε να λυθει με τοποθετησει δοχειου διαστολης στο νερο χρησης οποτε οι μικρες διαρροες δε θα προλαβαιναν να ριξουν την πιεση τοσο γρηγορα ωστε δουλευει το πιεστικο χωρια να ανοιξεις βρυση. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. 

 

Υπάρχει δοχείο διαστολής δίπλα στο πιεστικό στο υπόγειο κανονικά. Επίσης ο λέβητας μου δεν έχει κάποια τέτοια ρύθμιση για την καθυστέρηση η οποία θα ήταν πάρα πολύ βολική. Έχε μόνο τον αισθητήρα ο οποίος στο χιλιοστό σου δίνει η δεν σου δίνει ζεστό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις ασφαλιστικο(με ανεπιστροφο)στον λεβητα??

Συγνώμη αλλά δεν ξέρω τι είναι αυτό. Πώς μπορώ να το δω; Να στείλω κάποια φωτογραφία από τον λέβητα; 

Link to comment
Share on other sites

Έχεις συνδεδεμένο τον θερμοσίφωνα? Αν ναι, ο διακόπτης του ζεστού στον θερμοσίφωνα είναι κλειστός?

Edited by miltos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά.

 

Θα ήθελα την βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

 

Από την στιγμή που έβαλα τον λέβητα αερίου (Chappee Initia Digit) παρατήρησα ότι χωρίς να τραβάω ζεστό νερό άνοιγε στιγμιαία και έκλεινε. Ήρθε ο τεχνικός άλλαξε την πλακέτα του λέβητα αλλά αφού την άλλαξε είδε πως υπάρχει θέμα στην οικοδομή και το πιεστικό μας. Πήγαμε στα ρολόγια και είδαμε ότι όλα τα ρολόγια γυρνάνε μόλις δουλέψει το πιεστικό χωρίς να τραβάνε νερό. Με αποτέλεσμα η πίεση που έρχεται να είναι μεγάλη και να μπερδεύει τον λέβητα. Προσπαθήσαμε να ρυθμίσουμε τον αισθητήρα του αλλά δεν ήταν αποτελεσματικό αφού κάποιες φορές έφερνε κρύο νερό χωρίς λόγο. 

 

Αυτή την στιγμή έχω σχεδόν κλείσει την βάνα για το διαμέρισμα μου από τα ρολόγια και έτσι έχω χάσει περίπου το 60% τις πίεσης του νερού αλλά δεν μπερδεύει συνέχεια ο λέβητας. Να φανταστείτε πως είναι ρυθμισμένος στους 65 βαθμούς για τα σώματα και 50 για το νερό χρήσης. Προσπαθεί να το ανεβάσει 65 βαθμούς αλλά επειδή δουλεύει συνέχεια το πιεστικό και νομίζει πως θα πρέπει να δώσει νερό κόβει την λειτουργία του...

 

Τι προτείνετε;

τα μπερδεψα λιγο (κανε μια αναζητηση παντως για ανεπιστροφο-ασφαλιστικο θερμοσιφωνα και θα σου βγαλει να παρεις μια ιδεα.

για δωσε μας παραπανω πληροφοριες.

το πιεστικο καθε ποτε ξεκινα? Ποια πιεση μπερδευει τον λεβητα?του Νερου χρησης η των καλοριφερ? στα καλοριφερ ισως ενας μειωτης πιεσης να βοηθουσε.οταν λες ολα τα ρολογια ,ποια ρολογια?ποσα ειναι ?πριν το πιεστικο?και πανε σε ενα πιεστικο?

εχεις λες κλεισει την βανα απο το διαμερισμα σου και εχεις χασει πιεση?περνει παραλληλα με το δικτυυο??λες προσπαθει να δωσει νερο και κοβει την λειτουργια ο λεβητας???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.