Μετάβαση στο περιεχόμενο

Α.Μ. ΙΚΑ


Α.Ρ.

Recommended Posts

Καλημέρα σας κυρίες και κύριοι.

 

Θα προσληφθώ ως μισθωτός σε εταιρία και μου ανέφεραν πέραν του Α.Μ. ΤΣΜΕΔΕ και Α.Μ. ΙΚΑ. Γνωρίζετε αν διαθέτουμε ήδη μέσω ΤΣΜΕΔΕ  α.μ. ΙΚΑ ή πρέπει να πάω στο ΙΚΑ για την διαδικασία απόκτησής του; Είναι όντως απαραίτητος;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Απόστολος

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,οχι μολις γινει η προσληψη,θα σου δωσει η εταιρια ενα χαρτι(αναγγελια προσληψης αν θυμαμαι καλα) και με αυτο θα πας στο ικα να βγαλεις αμ ικα.

Και μετα θα το πας αυτο στην εταιρια σου.

Αυτο που δε γνωριζω και αν μπορει να απαντησει καποιος συναδελφος ειναι τι γινεται με τα ββλιαρια.Βγαζουμε και βιβλιαριο στο ικα;

Αν αρρωστησω πρεπει να παω στο ικα για να μου δωσει χαρτι για αναρρωτικη και να εχω βιβλιαριο του ικα η του τσμεδε;

Η μπορω να παω σε οποιοδηποτε γιατρο εξω(εοπυυ) και να μου δωσει το χαρτι;

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι αλλαζεις βιβλιαριο..αλλα επειδη δεν ημουν μισθωτος, καλυτερα ας απαντησει καποιος που να ξέρει..

πρεπει να βγαλεις αμ ικα, αν δεν ειχες δουλεψει ποτε ξανα ως μισθωτος, αν ειχες κανει καποια δουλεια, οτιδηποτε, και ειχες ικα, τοτε μαλλον εχεις ηδη αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Ως μισθωτός, την αναρρωτική άδεια την πληρώνεσαι από ΙΚΑ, γι αυτο σου κρατάει και ένα ποσοστό από το μισθό σου, σε περίπτωση που χρειαστεί.

Αυτή είναι και η μόνη σχέση που έχεις με το ΙΚΑ. Για την περίθαλψη σου χρησιμοποιείς το βιβλιάριο του ΤΣΜΕΔΕ.

Για να σου γράψουν την αναρρωτική άδεια όμως χρειάζεται βιβλιάριο του ΙΚΑ, γι' αυτό και θα πρέπει να βγάλεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αν βγάλει κάποιος ΑΜ ΙΚΑ γιατί έχει αργήσει να έρθει η εγγραφή απο το ΤΣΜΕΔΕ, όταν πάει στο ΤΣΜΕΔΕ να βγάλει βιβλιάριο,

πρέπει να πάει να κάνει τίποτα και στο ΙΚΑ?

 

Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί, αλλά με τον υπάλληλο του ΤΣΜΕΔΕ δεν έβγαλα άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε θα βγάλεις άκρη..... Υποτίθεται ότι σου δίνει το ΤΣΜΕΔΕ χαρτί για να διαφραφείς από ΙΚΑ.....Στο ΙΚΑ δεν σε διαγράφουν με τίποτα. Από το να κάθεσαι να σκας πήγαινε-έλα, αστό όπως έχει, δεν τρέχει τίποτα. Στο ΙΚΑ δεν πληρώνεις τίποτα έτσι και αλλιώς.....

Να φανταστείς ότι ακόμη έχω ΑΜ ΙΚΑ.....Καλύτερα γιατί έτσι και αλλιώς με βλέπω για εκεί σύντομα πάλι, μετά την έμπνευση που είχα να γραφτώ στο ΤΣΜΕΔΕ... :mrgreen:  

Link to comment
Share on other sites

Ειναι φανταστικοί οι τύποι...

 

Τους είχα πεθάνει στα τηλέφωνα μετά τις εξετάσεις για να μάθω ΑΜ ΤΣΜΕΔΕ και μου έλεγαν δεν έχουμε ειδοποιηθεί ακόμη(μέχρι αρχές Γενάρη αυτό)

και σήμερα μου είπαν ότι χρωστάω 250 ευρώ από τη μέρα των εξετάσεων μέχρι 31/12...

Link to comment
Share on other sites

Από δω και πέρα φίλε λυπάμαι που στο λέω, αλλά θα δεις μεγάλο φαταούλα το ΤΣΜΕΔΕ. Μακάρι να έχεις δουλειές και να πας καλά, αλλιώς καληνύχτα φίλε.... Από ενθουσιασμό την πάτησα εγώ στα 30κάτι που γράφτηκα και το μετάνιωσα πικρά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.