Μετάβαση στο περιεχόμενο

SCADA free


panagism9

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Για δώσε κάποιες εξτρά πληροφορίες σχετικά με την εφαρμογή / εφαρμογές που θές να το χρησιμοποιήσεις. 

Αν χρησιμοποιήσεις υλικό αυτοματισμού κάποιου μεγάλου κατασκευαστή μόνο, τότε θα σε συνέφερε να κοιτάξεις

τα SCADA που παρέχει ο κατασκευαστής, καθώς η διασύνδεση και παραμετροποίηση του υλικού και η συμβατότητα με 

τα πρωτόκολλα επικοινωνίας είναι ενσωματωμένη.

Αν θες ένα generic SCADA το οποίο να υποστηρίζει αρκετά πρωτόκολλα επικοινωνίας ώστε να χρησιμοποιήσεις συνδυασμό 

υλικών διαφόρων κατασκευαστών υπάρχουν αρκετές αναγνωρισμένες εταιρείες που παρέχουν free trials για το SCADA τους.

Προσωπική μου άποψη είναι να επιλέξεις εταιρείες (όσον αφορά το trial) που δεν δίνουν περιορισμό στον χρόνο (πχ 30 μέρες)

αλλά να το χρησιμοποιείς όσο θές με μόνο περιορισμό στο runtime (δηλαδή σε αφήνουν να τρέξεις την εφαρμογή σου για 2 ώρες

και μετά πάλι από την αρχή).

Ενδεικτικά σου αναφέρω τις παρακάτω λύσεις:

και άλλες, όρεξη και χρόνο να έχεις. Υπ όψιν ότι η εκμάθηση και μόνο μιας μεγάλης εφαρμογής SCADA σε βάθος απαιτεί αρκετό χρόνο

αλλά και να έχεις διαθέσιμα υλικά αυτοματισμού για να κάνεις τους ελέγχους real-time. 

 

Καλή τύχη και keep us posted  8-)

Link to comment
Share on other sites

Ο μόνος λόγος που το θέλω είναι καθαρά για εκμάθηση, και για έχω μια Α ευχέρεια στο συγκεκριμένο θέμα.Θα ήθελα να το χρησιμοποιήσω για ανεμογεννήτριες αλλά αυτό είναι πολύ δύσκολο στην παρούσα φάση.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου..!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.