Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δυνατότητα εργασίας Συνταξιούχου Μηχανικού


Recommended Posts

Είμαι Διπλ. Πολιτικός Μηχανικός πρώην Δημόσιος Υπάλληλος που συνταξιοδοτήθηκα πρόωρα (παραιτήθηκα σαν τρίτεκνος).

Λόγω ηλικίας (56) δεν μπορώ να συνταξιοδοτηθώ από το ΤΣΜΕΔΕ (πρέπει να περιμένω μέχρι τα 62 και επιπλέον να αναγνωρίσω 3 χρόνια σπουδών). Παρόλα αυτά συνεχίζω από το 1982 μέχρι σήμερα να πληρώνω τις εισφορές μου στο ΤΣΜΕΔΕ .

 

Λόγω χαμηλής σύνταξης επιθυμώ να εργαστώ σαν αυτοαπασχολούμενος (αν και όταν!!).

 

Εχω κάποια ερωτήματα και επειδή στο ΓΛΚ δεν σηκώνουν τηλέφωνα απευθύνομαι εδώ μήπως κάποιος το έχει αντιμετωπίσει.

 

1. Μπορώ να εργαστώ ή θα μου κόψουν τη σύνταξη που παίρνω από το Δημόσιο ;

Στην περίπτωση που μπορώ πρέπει απλά να ενημερώσω το ΓΛΚ ή πρέπει να περιμένω να βγάλουν και απόφαση (να περιμένω κανέναν χρόνο δηλαδή)

 

Ψάχνοντας στο internet βρήκα ότι αφού είμαι πάνω από 55 ετών (<55 διακόπτεται η καταβολή της σύνταξης του Δημοσίου) μπορώ να εργαστώ χωρίς πρόβλημα αν η σύνταξη που παίρνω είναι μικρότερη των 60 ημερομισθίων ανειδίκευτου εργάτη (για αυτοαπασχολούμενο ή 30 για μισθωτό) προσαυξανόμενο κατά 6 ημερομίσθια για κάθε ανήλικο παιδί ή παιδί που σπουδάζει και είναι μικρότερο των 24 ετών. Στην περίπτωση που η σύνταξη είναι μεγαλύτερη κόβεται το 70% της διαφοράς. Στην περίπτωση μου η σύνταξη που παίρνω (μικτά) είναι το μισό του ορίου των 60 ημερομισθίων.

 

2. Πρέπει να ανοίξω βιβλία στην εφορία σαν ελ. επαγγελματίας;

 

3.Αν δεν ανοίξω βιβλία στην εφορία μπορώ να δώσω το ΜΕΚ που έχω για στελέχωση Τεχν. Εταιρείας (χωρίς αμοιβή);

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι , προβλέπει ότι για 2 χρόνια από την συνταξιοδότηση δεν μπορούν να στελεχώσουν εργολ. επιχειρήσεις (αυτό σε 6 μήνες το ξεπερνάω!!!)

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.