Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετρητές ΔΕΗ


andris

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

θα ήθελα οι ηλεκτρολόγοι να μου λύσετε τισ εξής απορίες:

1. Πόσο θα μου κοστίσει εάν αιτηθώ στη ΔΕΗ την αλλαγή του Μετρητή. Δέν έχει κάποιο πρόβλημα, απλα είναι παλιός μεταλλικός και είναι χάλια. Ο μετρητής είναι για τριφασική παροχή.

2. Την αντικατάσταση ποιός την κάνει; Η ΔΕΗ μόνη της ή μαζί με τον ηλεκτρολόγο;

3. Απο την κολώνα της δεή η παροχη δένεται σε έναν ιστό που είναι βιδωμένος στον τοίχο και απο κει πιασμένη στον τοίχο με τσέρκι διανύει 5-6 μέτρα οριζόντια και άλλα 2 κάθετα μέχρι που συναντά το μετρητή. Η ΔΕΗ δέχεται το κομμάτι της παροχής που έιναι πιασμένο στον τοίχο να το βάλω σε κανάλι;

4. Τί διαφορά στη χρέωση ή στο πάγιο υπάρχει μεταξύ τριφασικής επαγγελματικής παροχής και τριφασικής οικιακής παροχής;

 Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Link to comment
Share on other sites

κάνεις αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ, και αν θεωρεί ότι χρήζει αντικατάστασης το κάνει χωρίς κόστος ο ΔΕΔΔΗΕ....

 

για την παροχή δεν νομίζω....

 

για τα τιμολόγια δες εδώ.... http://www.dei.gr/el/eksupiretisi-pelatwn/oikiakoi-pelates/timologia

πάντως είναι παράνομο να μην κάνεις χρήση του "σωστού τιμολογίου"....

Link to comment
Share on other sites

συνήθως με μεταλλική σωλήνα... αλλά ΣΙΓΟΥΡΑ χρειάζεται ερώτημα - άδεια από τον ΔΕΔΔΗΕ γιατί ΔΕΝ σου ανήκει, και βεβαίως είναι θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

με σωλήνα είναι πράγματι επικινδυνο γιατι πρέπει να αποσυνδεθεί η παροχή απο το ρολόι και να περασει μεσα απο το σωλήνα . Θα τους κάνω το ερώτημα μήπωσ και μου επιτρέψουν με κάποιο μεταλλίκο κανάλι ή δεν ξέρω τι άλλο κυκλοφορεί. Υπάρχει βέβαια και το μεταλλικό σπιράλ το οποίο διαλύεται και ξανασυναρμολογείται...το έιχα βάλει παλια σε μια παροχή 3χ10 που δεν ήθελα να την κοψω. Είναι όμως παλούκι. μπορέι να φάω και μισή ώρα ανα μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.