Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νομιμοποίηση μονώροφης κατοικίας του 1970.


 

Recommended Posts

καλησπέρα!μήπως γνωρίζει κανείς πως θα κάνω τη στατική μελέτη σε υφιστάμενη μονώροφη κατοικία του 1970 για νομιμοποίηση.επίσης έλεγχος στατικής επάρκειας?ευχαριστώ εκ των προτέρων... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει μελέτη, που δεν το βλέπω να υπάρχει, πρέπει να κάνεις αποτύπωση και έλεγχο με τον ισχύοντα τότε κανονισμό.

Αν δεν κάνω λάθος θέλει υπογραφή και σφραγίδα από δύο μηχανικούς

Link to comment
Share on other sites

συγνώμη όταν εννοείς αποτύπωση τι θέλεις να πεις τοπογραφική?η κατοικία είναι με φέρουσα τοιχοποίια και δεν υπάρχουν κολώνες παρα μόνο έξι εξωτερικές περιμετρικά (σε δύο πλευρές)που κρατούν τη στέγη.ή στατική μου μελέτη τι πρέπει να περιλαμβάνει?επίσης στη κατοικία έγινε προσθήκη αποθήκης και δύο υπόστεγων.

Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε, πρέπει απλά να γνωρίζεις τι θα μελετήσεις. Τι θα βάλεις έστω μέσα σε ένα πρόγραμμα. Στην μελέτη σου θα έχεις οτιδήποτε έχει ο φορέας σου, τοιχοποιίες, δοκούς, υποστυλώματα. Οι έξι κολώνες δεν είναι λίγες. ..

Αν η αποθήκη έχει ενωθεί με το αρχικό κτίριο και είναι από τοιχοποιία θα την συμπεριλάβεις στην μελέτη σου.

Τα υπόστεγα μάλλον θα είναι αμελητέα...

Link to comment
Share on other sites

αν βάλω στο φέσπα τη κάτοψη μου με τις κολώνες που έχω.τότε τα σίδερα και η θεμελίωση που θα μου δώσει θα είναι σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Αν τον έλεγχο του φορέα τον έκαναν με το ΦΕΣΠΑ (που δύσκολο το βλέπω να έκαναν έλεγχο) και με τον τότε κανονισμό και με τις παραδοχές που έκαναν και αν κατασκευαστικά ακολούθησαν την μελέτη (ξαναλέω, αν υπάρχει) τότε ναι θα σου δώσει τα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

όταν λες σωστά τι εννοείς?

Σημείωση: Δεν έχεις μόνο τις κολώνες αλλά και την φέρουσα (?) τοιχοποιία

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω σωστά εννοώ να μην έχω πρόβλημα με την πολεοδομία,δηλαδή εμένα μου ζητήσανε να νομιμοποιήσω λόγω προστίμου μία αποθήκη και δυο υπόστεγα σε μια μονώροδφη κατοικία η οποία εχει άδεια του 1970.στις μελέτες μου ζητήσανε και στατική μελέτη και έλεγχο υφιστάμενης.ποιές θα πρέπει να είναι οι ενέργειες μου?αποτύπωση τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλει η Πολεοδομία να δει είναι αν το υφιστάμενο κτήριο είναι εντάξει από στατικής απόψεως.

 

Θα κάνεις αποτύπωση, δηλαδή θα καταγράψεις όλα τα φέροντα στοιχεία, τις τοιχοποιίες, τις δοκούς, τις κολώνες κλπ.....

Θα δεις επίσης τι οπλισμούς έχει το υπάρχον (ανίχνευση οπλισμού).

 

Αφού λοιπόν έχεις πλήρη εικόνα για την υπάρχουσα κατασκευή θα φτιάξεις το μοντέλο στο πρόγραμμα.

 

Έχεις δύο επιλογές.

Ή θα επιλύσεις το μοντέλο, θα σου βγάλει το πρόγραμμα κάποια σίδερα και θα τα συγκρίνεις με τα υπάρχοντα.

Ή θα χρησιμοποιήσεις το εργαλείο που λέγεται "έλεγχος επάρκειας" και θα βάλεις στο μοντέλο σου εσύ τα υπάρχοντα σίδερα για να ελέγξει το πρόγραμμα αν επαρκούν.

 

Αν διαπιστώσεις οτι ο υπάρχων οπλισμός δεν είναι αρκετός, μπορείς να κάνεις ενίσχυση. Μην περιμένεις οτι πρέπει ντε και καλά να σου βγει εντάξει το κτήριο.

Link to comment
Share on other sites

αν πάντως δεν είναι εντάξει και υπογράψεις, να ξέρεις ότι από εκεί και έπειτα εσύ ευθύνεσαι για οτιδήποτε συμβεί στην κατασκευή. Θα λάβεις φυσικά υπόψη σου ότι είναι αποθήκες...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.