Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για αυτόματους διακόπτες


aris1992

Recommended Posts

Καλησπέρα

η απορία μου είναι εξής: Οι αυτόματοι διακόπτες είναι τυποποιημένοι όπως και οι ασφάλειες ή ρυθμίζω εγώ όπως θέλω το θερμικό και ηλεκτρομαγνητικό στοιχείο?

Link to comment
Share on other sites

ειναι τυποποιημενοι για τα kw που αποροφαει το φορτιο και απο την εξοδο που μπαινει το θερμικο γινεται ρυθμιση τιs περιοχηs των αμπερ που θα καταναλωνει το φορτιο.

Link to comment
Share on other sites

 Διακόπτες με ρυθμιζόμενα θερμικά κ μαγνητικά  ναι υπάρχουν  κ ξεκινάνε από τα 16 Α,  συνήθως τους βλέπουμε στη βιομηχανία κ στις μεγάλες γεννήτριες

Link to comment
Share on other sites

 η οποια τυποποιηση εχει να κανει και  ως προς το μεγεθος αντοχης σε ΚΑ

η αναγκη υπαρξης τους ειναι αλωστε και αυτη .

υπαρχουν διαφοροι τυποι σε oτι αφορα την μοναδα προστασιας , θερμικη , θερμικη και μαγνητικη ,θερμικη και μαγνητικη με ενσωματομενη μοναδα ελεγχου διαροης , απλως coupler .

τοποθετουνται σε σημεια οπου πρεπει να παρεχουν επιλεκτικοτητα σε σχεση με τα ΚΑ που θα εμφανιστουν  σε περιπτωση σφαλματος και συχρονως αναλογα με την μοναδα προστασιας παρεχουν ειται θερμικη ειται θερμομαγνητικη  , προστασια στην καταντη τους.

επισης υπαρχει τυποποιηση και ως προς το τυπο : κλειστου η ανοιχτου .

καθως και απο τον τροπο τοποθετησης : σταθεροι,συρωμενοι,βυσματοτου τυπου  κτλπ.

η επιλογη του τυπου , του ειδους αλλα και του μεγεθους αναλογα παντα με το σημειο που ειναι στην εγκατασταση μας , πρεπει να αποτελει αποτελεσμα  σοβαρης μελετης , και υπολογισμων.

Επιλεκτηκοτητα , selectivity and discrimination.

 

http://www05.abb.com/global/scot/scot209.nsf/veritydisplay/65ddf36f7c3bd0fec1257ac500377a37/$file/1SDC007100G0204.pdf

http://www.electrical-installation.org/enwiki/Coordination_between_circuit-breakers

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.