Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έναρξη επαγγέλματος παράλληλα με μισθωτή εργασία.


vprolav

Recommended Posts

καλημέρα σε όλους. Εάν γνωρίζετε θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα θεματάκι.

Είμαι μισθωτός επί 8ετία και σκέφτομαι να κάνω έναρξη επαγγέλματος για την πιθανότητα να αναλάβω έργα παράλληλα με την απασχόλησή μου με μακροπρόθεσμη προοπτική την προσωπική απασχόληση μόνο.

Γνωρίζετε εάν έχω το δικαίωμα να κάνω έναρξη ενώ παράλληλα εργάζομαι ως μισθωτός?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι μισθωτός στον ιδιωτικό τομέα δεν έχεις κανέναν περιορισμό να κάνεις έναρξη επαγγέλματος και να έχεις και από εκεί έσοδα.

Εκτός εάν έχεις κανένα ιδιωτικό συμφωνητικό με τον εργοδότη σου που σου το απαγορεύει οπότε δεν ξέρω τι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι μονο ασφαλιστικο.

 

πρεπει να απευθυνθεις στο ΙΚΑ αφου ως μισθωτος ασφαλίζεσαι εκει. απο εκει θα σου δώσουν μια βεβαίωση την οποία θα προσκομίσεις στο αρμόδιο τ.ε.β.ε. ωστε να δεχθουν την εναρξη επιτηδευματος.

 

αυτο που δεν θυμαμαι ειναι ποιο ταμειο υπερισχύει.

 

νομίζω πως θα σε κρατησει το ικα και παράλληλα θα εχεις "δωρεαν" το τεβε.

 

δεν το λεω σωστα οποτε αν καποιος ξερει παραπάνω ας με διορθώσει.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι μηχανικός ΤΕΙ; Αν όχι το ΤΕΒΕ δεν έχει να κάνει τίποτα. Ούτε το ΤΣΜΕΔΕ. Κάποια εποχή ήμουν και εγώ παράλληλα μισθωτός και ελεύθερος επαγγελματίας. Τις εισφορές στο ΤΣΜΕΔΕ τις πλήρωνε ο εργοδότης μου που με απασχολούσε ως μισθωτό.

Link to comment
Share on other sites

οχι ειμαι μηχανικος ΑΕΙ. Αρα δεν χρειαζεται να πληρωσω στο ΤΣΜΕΔΕ απο οτι καταλαβα, σωστα?

απλα θα πρέπει να πάω στην εφορία να κάνω την έναρξη.

είναι χρονοβόρα διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

η διαδικασία οχι, εφόσον ολα ειναι τακτοποιημενα.

 

αν το αρμόδιο ταμειο ειναι το τσμεδε και στις δύο σου επαγγελματικες ιδιότητες τοτε δεν νομίζω να χρειάζεσαι πολλα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κι απο εμενα.

Μια ερωτηση θα ηθελα να κανω κι εγω με τη σειρα μου.

Ειμαι μισθωτος, ασφαλισμενος στο ΙΚΑ και μολις πριν λιγες ημερες ανακοινωθηκαν τα αποτελεσματα επιτυχιας στις εξετασεις του ΤΕΕ, αρα πλεον απο εκεινη τη μερα κιολας, οπως επισημαινεται στην ανακοινωση, εχω εγγραφει στο ΤΣΜΕΔΕ.

Το ερωτημα ειναι αν θα πρεπει να κανω καποια ενεργεια να διαγραφω απο το ΙΚΑ ωστε να μην ειμαι διπλοεγγεγραμμενος και ποια ακριβως ειναι η διαδικασια η αν διαγραφομαι αυτοματα με τη μη καταβολη των εισφορων απο την πλευρα του εργοδοτη μου προς το ΙΚΑ...

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.