Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μαυρίλες στο σκυρόδεμα.


 

Recommended Posts

Γειά σας,

 

Θα ήθελα τα φώτα σας αν κάποιος συνάδελφος έχει συναντήσει αντίστοιχη περίπτωση.

 

Στο ξεκαλούπωμα πλάκας παρουσιάστηκαν στο μπετόν κατά τόπους μαυρίλες, σαν λαδιές.

Εκ των υστέρων έμαθα ότι ο ρευστοποιητής που έβαλε ο εργολάβος στο έργο ήταν διαφορετική μάρκα από τον επιβραδυντή που είχε βάλει η εταιρεία παραγωγής μπετόν.

Γνωρίζει κάποιος ποιές είναι οι επιπτώσεις ασυμβατότητας επιβραδυντή-ρευστοποιητή, ειδικά στην εμφάνιση του μπετόν?Θα μπορούσαν οι μαυρίλες να οφείλονται σε αυτό?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καταρχάς στείλε φωτογραφία.

Το έχω δει και εγώ τοπικά κάποιες φορές.

Θεώρησα ότι είναι θέμα ρευστοποιητή.

Τα δοκίμια "βγήκαν"

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να υπάρχει θέμα ασυμβατότητας επιβραδυντή-ρευστοποιητή... Πολύ τραβηγμένο το βρίσκω...

Κατά την προσθήκη ρευστοποιητή στο έργο έγινε ανάδευση σε οριζίντιο έδαφος και πόση ώρα;;;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως οι εταιρίες σκυροδέματος δεν αανγνωρίζουν ευθύνες αν χρησιμοποιηθεί άλλο υλικό από αυτό που έχουν υπολογίσει στη μελέτη σύνθεσης τους, γιαυτό συστήνεται να ζητάμε από την ίδια την εταιρία να μας προμηθεύει το υλικό και σε ποια αναλογία

Link to comment
Share on other sites

Σωστά aimar, πατάνε σε νομικά παραθυράκια... Και που ξέρω εγώ πως τον ρευστοποιητή δεν τον νοθεύουνε με νερό μέσα στην εταιρία;;; Έρχονται οι βαρέλες με ρευστοποιητή στα δοχεία τους... Γνωρίζει κανείς την ποιότητα του;;

Link to comment
Share on other sites

τα δοχεία είναι κλέιστα σαν να αγόραζες από κατάστημα.

Τώρα...αν τα φτιάχνουν οι ίδιοι..... τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Aρη μιλώ για τις βαρέλες που έχουν "ντεπόζιτο" ειδικό για τον ρευστοποιητή, ο οποίος είναι ήδη μέσα και με μια κάνουλα τον διοχετεύουν στο σκυρόδεμα. Αν σου φέρνουν μπιτόνια τα οποία τα αδειάζεις από πάνω, είναι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.