Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμολόγιο για συμμετοχή σε έργο


Recommended Posts

Γεια σας.

Θέλω να σας ρωτήσω πως προτείνεται να κόψω ένα τιμολόγιο επειδή το κάνω πρώτη φορά και θέλω τη βοήθεια σας.

Συμμετέχω σε ένα έργο φίλου μηχανικού  και θέλω να κόψω την αμοιβή μου σε τιμολόγιο .

Θέλω να δω τι επιλογές έχω. Οπου είμαι λάθος διορθώστε με.

 

1)Να κόψω Τιμολόγιο για επίβλεψη, παρακράτηση φόρου 20%.

 

Επειδή όμως έχω αγοράσει κάποια πράγματα (σχετικά με το επάγγελμα εννοειται) με τιμολόγιο στο όνομα μου και θέλω να τα δικαιολογήσω ότι τα χρειάστηκα για το έργο αν ποτε γίνει ελεγχος, μπορώ ή  απτη στιγμή που χρησιμοποιώ πράγματα δικά μου θεωρείται εργολαβία? Αρα περίπτωση 2...-->

 

2) Να κόψω τιμολόγιο υπεργολαβίας(?) με παρακράτηση 3% (?).

Μου είπε λογιστής οτι αν χρησιμοποιήσω εστω και ένα φτυάρι δικό μου θεωρείται σαν υπεργολαβία και όχι επίβλεψη. (?)

Ισχύει αυτό?

 

Για να σας δώσω ένα παράδειγμα εργασιών, πείτε οτι κάνω μια επίβλεψη και αγοράζω π.χ. 10 κώνους να κλείσω το δρόμο και 2 φτυάρια για εργάτες, αλλά δε τους χρεώνεται ο κύριος του έργου μιας και εγω θα τα ξαναπάρω πίσω ναταχω για αλλη φορα.

Σε αυτην την περίπτωση τι τιμολόγιο κόβω ωστε ναμαι καλυμμένος ? Μπορώ να βαλω πχ  επίβλεψη και συμπληρωματικές εργασίες?

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορείς να μας γράψεις τι ακριβώς έχεις κάνει στο έργο για να καταλάβουμε;

 

Τώρα αυτό με το φτυάρι είναι υπερβολή. Βέβαια, όταν έχεις τέτοιες αγορές που τις περνάς στα έξοδα, πρέπει να έχεις και αντίστοιχα τιμολόγια εσόδων. Πχ, δε μπορείς να βάλεις πως αγόρασες σκυρόδεμα στα έξοδα και να μην έχεις τιμολόγιο πχ "κατασκευή περίφραξης".

 

Τώρα, έχεις κάνει μόνο επίβλεψη και τίποτε άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Πηρε φίλος το έργο στο ονομα του. Στην ουσία συμμετέχω στο εργο -ανεπίσημα- με 50-50 εξοδα και κέρδη. Τωρα λοιπόν θα κόψω το κέρδος μου ως αμοιβή.

Και αναρωτιέμαι πως μπορω ωστε να καλύψω καποιες αγορές που κάνω.

Αυτο που λες ακριβώς σκέφτομαι. Πως πρέπει κάπου να φαίνονται οτι χρησιμοποιούνται τα εξοδα μου.

Εγω αυτο που κάνω είναι επίβλεψη στην ουσία. Ολα τα υλικά (π.χ. ασφαλτος) κόβονται στον ανάδοχο του έργου. Αρα μονο επίβλεψη κάνω.

ΑΠλως λέω αν γίνεται να προσθέσω κάτι στο τιμολόγιο ωστε να δικαιολογώ και κάποια έξοδα δικα μου γενικοτερα (για το ΦΠΑ δηλαδη).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.