Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας σε σενάριο


evimar87

Recommended Posts

Καλησπέρα Συνάδελφοι,

 

Έχω μία περίπτωση 1ου ΠΕΑ σε "Εξοικονομώ κατ' οίκον" και έχω βγάλει την ενεργειακή κατηγορία του υπάρχοντος κτιρίου, που είναι Ε. Θέλω να βάλω ένα σενάριο στη συνέχεια, ώστε να φαίνονται οι αλλαγές που πρόκειται να γίνουν, και συγκεκριμένα θα μπει μία αντλία θερμότητας και ηλιακός συλλέκτης.

 

Τον ηλιακό συλλέκτη, εντάξει, τον πρόσθεσα επιλέγοντας την επιλογή για την προσθήκη του ("Ηλιακός συλλέκτης" στα Συστήματα).

 

- Την ΑΝΤΛΙΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ, όμως, ως τι θα την προσθέσω; Δηλαδή στον ΤΥΠΟ τι θα βάλω για την Θέρμανση; Κεντρική Α.Θ. είναι σωστό (πρόκειται για διαμέρισμα);;

 

- Επίσης, την αντλία θερμότητας θα την προσθέσω και στην Θέρμανση και στο ΖΝΧ; Ως σύστημα διανομής, τερματικές και βοηθητικές μονάδες τι θα βάλω;

 

- Τέλος, στο σενάριο αυτό, κάνοντας "προσθήκη αντίγραφου κτιρίου" υπάρχει ως σύστημα θέρμανσης ο Λέβητας που έχει το υπάρχον κτίριο. Στο σενάριο, θα αφαιρέσω τον λέβητα και θα βάλω μόνο την αντλία θερμότητας; Αφού με αυτή θα παρέχεται θέρμανση μετά τις αλλαγές (και δεν θα υπάρχει ο λέβητας);

 

 

Σας Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Edited by evimar87
Link to comment
Share on other sites

μόλις πάω να βάλω topic μου βγάλει κάτι περίεργα, μήπως έχει πρόβλημα το site; Θέμα πάντως πρόσθεσα..δεν ξέρω, γιατί δεν εμφανίστηκε!Και στις λέξεις μου έκοψε στη δημοσίευση ορισμένα γράμματα και μετά τα διόρθωσα με την "επεξεργασία". Μπορώ να διορθώσω με κάποιο τρόπο το topic, να το προσθέσω;

Edited by evimar87
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς, θα το τακτοποιήσει ο συντονιστής.

Μέχρι τότε:

1). Ρίξε μια ματιά στην 1η ΤΟΤΕΕ

2). Είτε "Κεντρική Α.Θ." την δηλώσεις είτε "Τοπική αερόψυκτη Α.Θ.", δεν αλλάζει τίποτα. Εννοείται πως τον λέβητα στο σενάριο τον διαγράφεις

3). Αν χρησιμοποιήσεις την Α.Θ. και για παραγωγή ΖΝΧ, εννοείται πως την βάζεις και εκεί σαν μονάδα παραγωγής. Το αν θα πάρεις και δεύτερο συμβατικό σύστημα παραγωγής θερμικής ενέργειας για ΖΝΧ, εξαρτάται από το πως σκέφτεσαι να υλοποιήσεις την εγκατάσταση, από το τι υπάρχει αυτή τη στιγμή και τι θα κρατήσεις. Π.χ. σε boiler III ενέργειας τουλάχιστον 120lt, δεν συμφέρει η χρήση ηλεκτρικής αντίστασης το καλοκαίρι.

4). Για δίκτυα διανομής θέρμανσης και ζνχ, τερματικές και βοηθητικά, δες στο 1.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.