Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κοινόχρηστη δίοδος


Recommended Posts

Συνάδελφοι σε συμβόλαιο αγοραπώλησίας  του 2014 για οικόπεδο με κτίσμα σε οικισμό < 2000 κατοίκων. Σε δύο από τις πλευρές του ακινήτου αναφέρεται ότι συνορεύει με "Κοινόχρηστη δίοδο" πλάτους 1,20μ και 1,60μ. Η πολεοδομία μου λέει ότι εμείς το θεωρούμε δρόμο και θα πρέπει να γίνει παραχώρηση. Αυτό πιστεύω κι εγώ. Ποια είναι η γνώμη σας ευσταθεί ο όρος "κοινόχρηστη δίοδος" ;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

η πολεοδομία πάντα ανεξάρτητα την δημιουργία του δρόμου , εφόσον βλέπει στο συμβόλαιο αναγραφή για δίοδο , δρόμο ή μονοπάτι , θεωρεί ότι συνορεύει με δρόμο και ζητάει παραχώρηση Ακόμα και από λάθος να έχει γραφτεί σε τοπογραφικό και μετά σε συμβόλαιο , πάλι παραχώρηση ζητά Μου έχει τύχει όμως μετά να βγαίνει δικαστική απόφαση ,μετά από αγωγή όμορου ιδιοκτήτη , που να μην αναγνωρίζει την οδό , παρόλο που έχει γίνει παραχώρηση Και μετά να περιπλέκονται τα πράγματα Εγώ θα αναζητούσα παλαιότερα συμβόλαια για να δω πότε δημιουργήθηκε και όμορων ιδιοκτησιών (αν τον αναφέρουν) , αεροφωτογραφίες και το 1/5000 της ΓΥΣ για να έχω μια πιο σαφή εικόνα για το καθεστώς του δρόμου Θα έκανα και μια αίτηση στο οικείο ΟΤΑ να μου απαντήσει εγγράφως για το συγκεκριμένο δρόμο πριν κάνω οποιασδήποτε ενέργεια για παραχώρηση ζώνης 

 

 

Υσ καμία φορά πιάνω και συζήτηση με κανένα παππού ή γιαγιά του οικισμού για να μάθω σχετικά με τον δρόμο 

Edited by GEORGE MICHEAL
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Γιώργο για τις πληροφορίες, την βλέπω μπερδεμένη την υπόθεση αλλά θα τη διερευνήσω, όσο για τους δήμους είναι ικανοί και Εθνική οδό να μου το χαρακτηρίσουν άμα θέλουν  :smile:

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

για αυτό το έβαλα και τελευταίο το έγγραφο από ΟΤΑ , μόνο συμπληρωματικά έχει αξία και από μόνο του δεν λέει  τίποτα 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοούν να γίνει παραχώρηση;

 

 

Απο ποιόν?

 

Από την στιγμή που δεν εμβαδομετρείται ως ιδιοκτησία και δεν συμπεριλαμβάνεται στο ακίνητο που αγοράσατε τι ζητάει η πολεοδομία?

 

Και πως θα πάει να το αφήσει σε κοινή χρήση ο ιδιοκτήτης?

 

Και ποιός υποθυκοφύλακας θα μεταγράψει αυτή την πράξη?

Link to comment
Share on other sites

προφανώς εννοεί παραχώρηση λωρίδας στο οικόπεδο κατά μήκος της διόδου ώστε να έχει ημιπλάτος το προβλεπόμενο του οικισμού 

Link to comment
Share on other sites

Η πολεοδομία το θεωρεί δρόμο. Για εμένα έχει δίκιο, δεν μπορεί να γίνονται συμβόλαια εν έτη 2014 και να λέμε κοινόχρηστη δίοδος, ή είναι δρόμος πλάτους 1,20 κλπ και πρέπει να γίνουν παραχωρήσεις ή είναι δουλεία διόδου άρα ιδιοκτησία. Η πολεοδομία δεν μιλάει για  το τμήμα της "κοινόχρηστης διόδου" αλλά για το εναπομείναν τμήμα ανα ιδιοκτησία έτσι ώστε ο δρόμος να γίνει 4,00μ.

Edited by GEORGE KARA
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.