Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεγάλη μείωση απόδοσης φωτοβολταΐκού


Mmichalis

Recommended Posts

Ας μας πεις το μοντελο του inverter (αν πχ είναι ο SB 5000TL-20 που έχει 2 MPPT) και τον ακριβή τύπο των πανέλων, να κάνουμε μια εικασία για την συνδεσμολογία.

Τα πανέλα είναι Renesola JC255M-24/Bb και ο inverter Sunny Boy  5000TL της SMA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρα, ίσως, κάποια από τα πάνελ της "μικρής" στοιχειοσειράς έχουν πρόβλημα, και δεν αναπτύσουν την απαιτούμενη τάση (V) (λόγω μειωμένης προσπίπτουσας ακτινοβολίας τις ώρες αυτές ) προκειμένου να "ενεργοποιηθεί" η στοιχειοσειρά - απαιτούνται τουλάχιστον 150V στον SUNNY BOY 5000.

Τώρα 8.20 , το power δείχνει 2012w , η μία σειρά 221v και 0,6 Α και η άλλη 91v και 0.0 Α. Νομίζω ότι πριν να ενεργοποιηθεί είναι κάτω από 150. Θα το παρακολουθήσω.

Link to comment
Share on other sites

επιβεβαίωσε τα νούμερα γιατί κάτι έχεις γράψει λάθος....    211v * 0.6A = 132.6watt και όχι 2012watt (λογικά έπρεπε να δίνει, αν δούλευε σωστά γύρω 800watt στις 8:20.

Edited by astrah
Link to comment
Share on other sites

επιβεβαίωσε τα νούμερα γιατί κάτι έχεις γράψει λάθος....    211v * 0.6A = 132.6watt και όχι 2012watt (λογικά έπρεπε να δίνει, αν δούλευε σωστά γύρω 800watt στις 8:20.

Στις 9,20 648w, 1η σειρά 288v,   2,3A 2η σειρά 132v  0.0 A

       10.00   993                318      3,2                  147    0.0

        10.10 1069               319      3.4                   150   0.0

        10.12 1299               330      3,4                   120   1,8

Είχες δίκιο μόλις πέρασε τα 150 ενεργοποιήθηκε , αλλά αμεσως τα volt πέσανε στα 120.

Τι πρέπει να κάνω για να διορθώσω το πρόβλημα. Φταίνε κάποια από τα πανέλα;

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ειδες αρχικα πανω απο 150V, ηταν τάση ανοιχτοκυκλωσεως. Μετα όταν κουμπωσε το mppt στο δίκτυο μπηκες σε τάση με φορτίο και λογικά έπεσε οποτε ξαναγηκες εξω για λίγο μέχρι να ξανανέβει η τάση. Παιζει κάποια πανέλα να έχουν πρόβλημα, όμως μου φαίνεται οτι το στρινγκ ειναι μικρο και δεν σηκώνει την απαιτούμενη τάση στο ινβερτερ. Πες μας ακριβως μοντελο ινβερτερ και πανελων να κάνουμε εμείς μια διαστασιολογηση του συστηματος.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

τώρα τα λες σωστά.... :smile:

 

στα 150V ενεργοποιείται και έπειτα μπορεί να παράγει μέχρι τα 125V... αν πάει κάτω από τα 125V απενεργοποιείται ξανά.... και ενεργοποιείται εκ νέου αν ξαναπεράσει τα 150V.....

 

 

Τώρα επί της ουσίας....

  1. καλό θα ήταν τα πάνελ να ήταν μοιρασμένα 10 και 10, αλλά όχι απαραίτητο!....
  2. αλλά... σίγουρα τα πάνελ έχουν πρόβλημα.... δεν ξέρω πόσα από αυτά... και γιατί το λέω αυτό?

            τα μεν 12 υπό φορτίο δίνουν τάση στις 10:00 318V (ή 318/12=26,5V  έκαστο (και με την προϋπόθεση ότι αυτά είναι ΟΚ)

            28,2V (είναι η "τάση λειτουργίας" NOCT)....

 

            τα 8 χωρίς φορτίο (άρα τάση ανοιχτού κυκλώματος (δηλ. υψηλότερη)) 147/8=18,38V

           

            ΑΡΑ, σίγουρα κάποια από τα 8 δεν λειτουργούν ή και τα 8 υπολειτουργούν....

 

 

Συνεπώς, με βεβαιότητα 95%, γιατί κρίνω από αυτά που λες εσύ - και όχι αυτά που βλέπω εγώ 8-)  :smile: ,  έχουν θέμα τα πάνελ.... δεν ξέρω πόσα από αυτά και ποια... αλλά σίγουρα θέλουν στο σύνολό τους έλεγχο, για να βρεθεί η αιτία και να ζητήσεις αντικατατάσταση, εφόσον είναι κατασκευαστικό λάθος - πρόβλημα... πάντως, ακόμα και αν κάνεις τα στρινγκ 10+10 (από 12+8 ) μειωμένη παραγωγή θα έχεις σίγουρα.... γιατί έχουν θέμα τα πάνελ...

 

 

 

Υ.Γ. τα 8 πάνελ, για να ήταν "λίγα" στο στινγκ, θα έπρεπε να δίνουν λιγότερα από 150V / 8 = 18,75V έκαστο πάνελ... πράγμα δύσκολο ακόμα και με 200watt/m2 ακτινοβολία....

Edited by astrah
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

τώρα τα λες σωστά.... :smile:

 

στα 150V ενεργοποιείται και έπειτα μπορεί να παράγει μέχρι τα 125V... αν πάει κάτω από τα 125V απενεργοποιείται ξανά.... και ενεργοποιείται εκ νέου αν ξαναπεράσει τα 150V.....

 

 

Τώρα επί της ουσίας....

  1. καλό θα ήταν τα πάνελ να ήταν μοιρασμένα 10 και 10, αλλά όχι απαραίτητο!....
  2. αλλά... σίγουρα τα πάνελ έχουν πρόβλημα.... δεν ξέρω πόσα από αυτά... και γιατί το λέω αυτό?

            τα μεν 12 υπό φορτίο δίνουν τάση στις 10:00 318V (ή 318/12=26,5V  έκαστο (και με την προϋπόθεση ότι αυτά είναι ΟΚ)

            28,2V (είναι η "τάση λειτουργίας" NOCT)....

 

            τα 8 χωρίς φορτίο (άρα τάση ανοιχτού κυκλώματος (δηλ. υψηλότερη)) 147/8=18,38V

           

            ΑΡΑ, σίγουρα κάποια από τα 8 δεν λειτουργούν ή και τα 8 υπολειτουργούν....

 

 

Συνεπώς, με βεβαιότητα 95%, γιατί κρίνω από αυτά που λες εσύ - και όχι αυτά που βλέπω εγώ 8-)  :smile: ,  έχουν θέμα τα πάνελ.... δεν ξέρω πόσα από αυτά και ποια... αλλά σίγουρα θέλουν στο σύνολό τους έλεγχο, για να βρεθεί η αιτία και να ζητήσεις αντικατατάσταση, εφόσον είναι κατασκευαστικό λάθος - πρόβλημα... πάντως, ακόμα και αν κάνεις τα στρινγκ 10+10 (από 12+8 ) μειωμένη παραγωγή θα έχεις σίγουρα.... γιατί έχουν θέμα τα πάνελ...

 

 

 

Υ.Γ. τα 8 πάνελ, για να ήταν "λίγα" στο στινγκ, θα έπρεπε να δίνουν λιγότερα από 150V / 8 = 18,75V έκαστο πάνελ... πράγμα δύσκολο ακόμα και με 200watt/m2 ακτινοβολία....

Ευχαριστώ, θα ψαξω τα πανελα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ειδες αρχικα πανω απο 150V, ηταν τάση ανοιχτοκυκλωσεως. Μετα όταν κουμπωσε το mppt στο δίκτυο μπηκες σε τάση με φορτίο και λογικά έπεσε οποτε ξαναγηκες εξω για λίγο μέχρι να ξανανέβει η τάση. Παιζει κάποια πανέλα να έχουν πρόβλημα, όμως μου φαίνεται οτι το στρινγκ ειναι μικρο και δεν σηκώνει την απαιτούμενη τάση στο ινβερτερ. Πες μας ακριβως μοντελο ινβερτερ και πανελων να κάνουμε εμείς μια διαστασιολογηση του συστηματος.

 

Sent from my MI 3W using Tapatalk

Τα πανέλα είναι Renesola JC255M-24/Bb και ο inverter Sunny Boy  5000TL της SMA

Link to comment
Share on other sites

πάντως, προς το παρόν και μέχρι να δεις τι θα κάνεις με τα πάνελ, αν υπάρχει δυνατότητα κάνε τα στινγκ 10+10 για να μην χάνεις την όποια παραγωγή του στινγκ των 8....

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! την τροποποίηση αυτή ΜΗΝ την κάνεις εσύ, αλλά ο εγκαταστάτης ή αδειούχος ηλεκτρολόγος... διότι είναι επικύνδυνο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

πάντως, προς το παρόν και μέχρι να δεις τι θα κάνεις με τα πάνελ, αν υπάρχει δυνατότητα κάνε τα στινγκ 10+10 για να μην χάνεις την όποια παραγωγή του στινγκ των 8....

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! την τροποποίηση αυτή ΜΗΝ την κάνεις εσύ, αλλά ο εγκαταστάτης ή αδειούχος ηλεκτρολόγος... διότι είναι επικύνδυνο!!!!!

Ευχαριστώ για την βοήθεια. Εγω είμαι άσχετος με τα ηλεκτρικά. Γνωρίζεις τι όργανο πρέπει να έχει ο ηλεκτρολόγος ώστε να εντοπίσει τα προβληματικά πανέλα ; 

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο που διέθεσες για μένα.

Μ.Μ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.