Μετάβαση στο περιεχόμενο

Προπτυχιακό ή μεταπτυχιακό


rocco

Recommended Posts

Σεβαστά αυτά και συμφωνώ απόλυτα! 10 χρόνια είναι πάρα πολλά και καλύτερα με αυτά τα λεφτά να ανοιξεις καντίνα που λέει ο λόγος.. Βέβαια για Ελλάδα είναι πολύ εύκολο για 10 χρόνια+ να μην έχω βρει δουλειά στο αντικείμενο μου(άσχετο αν έχω άλλη δουλειά). Θεωρώ ότι δεν είναι απόλυτο το ή σπουδάζω ή ψαχνω για δουλειά γιατί μπορεί να μη βρω σε όλο αυτό το διάστημα. Όσον αφορά το εξωτερικό σίγουρα δε θα χαράμιζα ούτε μήνα παραπανω από κατι απαραιτητο για σπουδές...αφού βγαίνεις πρεπει να δουλέψεις γιατί μηχανή να κόβει λεφτά να μου στέλνει για σπουδές δεν υπάρχει δυστυχώς!

Link to comment
Share on other sites

Μια δυό παρατηρήσεις μόνο. Υποπτεύομαι ότι ο πιο γρήγορος δρόμος για δουλειά ως ΠΜ είναι στο εξωτερικό. Αν ισχύει αυτό τότε ο πιο βατός δρόμος είναι ένα MSc στο ευρωπαϊκό εξωτερικό. Γιατί ευρωπαϊκό; Γιατί δεν έχεις προβλήματα βίζας, άδειας εργασίας κλπ. Άρα διαλέγεις χώρα που θα ήθελες να ζήσεις και υπάρχει προοπτική στην αγορά εργασίας. Αν η χώρα αυτή δεν είναι η Αγγλία οπωσδήποτε να φροντίσεις να μάθεις την (ή μία) τοπική γλώσσα. Στην Γερμανία ας πούμε κάνουν μάστερ στα αγγλικά. Μην την πατήσεις και δεν μάθεις γερμανικά. Είναι ουσιώδες αν θές να ενσωματωθείς κοινωνικά και εργασιακά. Επειδή προς το τέλος των σπουδών εμφανίζονται ευκαιρίες για εργασία πρέπει να προσέξεις και κάτι άλλο. Να έχεις ξεμπερδέψει με τον στρατό. Γνώμη μου. Κάνε την θητεία πριν το μεταπτυχιακό.

Τώρα πες ότι με το καλό βρήκες δουλειά ως ΠΜ στο ευρωπαϊκό εξωτερικό. Μετά από δύο χρόνια εργασιακής εμπειρίας ως ΠΜ μπορείς να μεταφέρεις τα ΕΔ σε άλλη ευρωπαική χώρα. Αυτό ισχύει κατ΄ αρχάς και για την Ελλάδα. Αν στην χώρα που θα είσαι (λέμε τώρα)  ο ΠΜ είναι νομοθετικά ρυθμισμένο επάγγελμα (δες εδώ http://ec.europa.eu/internal_market/qualifications/regprof/index.cfm?action=profession&id_profession=6160&tab=countries&quid=2&mode=asc&maxRows=*#top) να επιδιώξεις να γίνεις. Είναι δικαίωμα σου να μεταφέρεις τα ΕΔ σου και στην Ελλάδα. Τα όργανο που απονέμει με αυτόν τον τρόπο τα ΕΔ λέγεται Συμβούλιο Αναγνώρισης Επαγγελματικών Προσόντων (ΣΑΕΠ) σε συνεργασία με το ΤΕΕ. Το ΣΑΕΠ υπάγεται στο υπουργείο Παιδείας. Καταλαβαίνεις βέβαια ότι είναι πολύ πιθανό στη διαδικασία αναγνώρισης να υποστείς γραφειοκρατικό κατενάτσιο.

Όσο κάνεις θητεία μπορείς να ενημερωθείς να ρωτήσεις και να σκεφτείς.

Καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε ευχαριστώ πάρα πολύ αρχικά για το χρόνο σου και για τη μεγάλη βοήθεια σου! Στρατιωτική θητεία εκπλήρωσα και τώρα ήρθε η επιλογή του δρόμου. Στο μυαλό μου είναι δύο δρόμοι...της Ελλάδας(που θα ήθελα να μην αποχωριστώ) και να ασχοληθώ με κάτι άλλο πέρα του αντικειμένου μου που έχει πεθάνει(οτιδήποτε άσχετο είναι αυτό) αλλιώς έξω και με αυτό που έχω σπουδάσει. Την απόφαση μου δεν την έχω λάβει απλά θέλω ότι και αν αποφασίσω να έχω εφόδια μαζί μου. Εξωτερικό θέλω να πάω για κάποια χρόνια μαζεύοντας ένα σημαντικό ποσό να γυρισω Ελλάδα και όχι να εδραιωθώ εκεί. Δεν ξέρω αν αυτά γινόντουσαν ή μπορούν να γίνουν απλά είναι οι σκέψεις μου.. Και επίσης ένας από τους μεγαλύτερους μου προσωπικούς φόβους είναι να μην κάνω ποτέ απόσβεση των εξοδων της μαθήτικής φοιτητικής και μεταφοιτητικής καριέρας.

Link to comment
Share on other sites

Αυτα για σημαντικο ποσο [φανταζομαι δεν μιλας για 15.000] ανηκουν στο παρα πολυ μακρινο παρελθον εκτος αν σκεφτεσαι να κατσεις καμια 10ετια εξω που και παλι το συζηταμε αναλογα το υψος του ποσου γιατι θα χεις καποιες αναγκες σε βαθος χρονου πχ οικογενεια , αμαξι κλπ Αλλη εναλλακτικη να εισαι σε κανα εργοταξιο στη μεση του πουθενα και ενας θεος ξερει ποσες ωρες τη βδομαδα στην Αφρικη ή την Σαουδικη Αραβια κλπ ενδεχομενα που εμενα προσωπικα δεν μαρεσουν γιατι προτιμω ευρωπαικες τοποθεσιες. 

Επισης αν εισαι μονο με Αγγλικα αμεσως αμεσως μειωνονται οι επιλογες σου μοναχα στις αγγλοφωνες χωρες

Εγω απο αυτα που γραφεις καταλαβαινω οτι σχεδον καμια ορεξη δεν εχεις να πας εξω και ακομα και αν πας θα σκεφτεσαι συνεχως "ελα 12 μηνακια μειναν και γυρναω πατριδα μονιμα" πραγμα πολυ αρνητικο γιατι κατα την ταπεινη μου αποψη οπου εισαι πρεπει να ενσωματωνεσαι στον τοπο και να μην νιωθεις λες και στειλαν φανταρο εκει με το ζορι

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύυπωση πως όποιος έφυγε αυτό που σκέφτεται συνεχώς είναι το πότε θα γυρίσει...όχι σε τέτοιο βαθμο υπερβάλλεις λίγο.. Σίγουρα δεν έχω σκοπό να εδραιώσω τη ζωή μου και την οικογένεια μου στο εξωτερικό. Στο θέμα με τα χρήματα αυτά που ακούγονται και που έβλεπα σε αγγελίες χωρών του κόλπου είναι του στυλ 90κ-130κ ετησίως..

Link to comment
Share on other sites

130,000 δολαρια φανταζομαι καταλαβαινεις οτι δεν ειναι για μηχανικους ηλικιας 30- με 2,3 χρονια να χαμε να λεγαμε εμπειριας αλλα αποκλειστικα senior level θεσεις. Για junior level 11,000 τον μηνα δεν παιρνεις ουτε ζωγραφιστα. Χωρια που λογω της κρισης και της εκμεταλλευσης ελληνικες εταιρειες σε junior level δινουν  λιγα λεφτα πια [αν αναλογιστεις τις συχνα οτι να ναι συνθηκες και ωραριο εργασιας] του τυπου 2000/month+διαμερισμα . Στις καλες εποχες για junior level επιανες κανα 4000  κ λιγο παραπανω

Επισης αν και δεν εχω προσωπικη εμπειρια για τη δουλεια στον περσικο κολπο εχε υποψη σου οτι μιλαμε συνηθως για εργοταξια στην ερημο με τις αντιστοιχες ωρες εργασιας [αν ειναι να δουλευω πχ +50% ωρες για εναν μισθο +20% δεν υπαρχει και ιδιαιτερο value for money..]

 

 Επισης εχε υποψη σου οτι σε μερικες χωρες του κολπου [πχ σαουδικη αραβια] η ζωη λογω του καπως φανατικου ισλαμισμου ειναι αρκετα πιο ..διαφορετικη

 

Παρολαυτα οπως ειπα δεν εχω εμπειρια απο εκει οποτε αν κανω λαθος  παρακαλω ας με διορθωσει καποιος πιο σχετικος γιατι δεν θελω να διαδιδω λαθος αποψεις 

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Για την Ευρώπη και την Αμερική ποια είναι η άποψη σου και όσον αφορά σπουδές αλλά και για εργασία; Που μπορεί κάποιος να ζήσει λέγοντας από μέσα του ότι ναι ο κόπος μου αμοιβεται(θεωρητικά πάντα);

Link to comment
Share on other sites

Για ΗΠΑ δεν γνωριζω τιποτε για τον τομεα των μηχανικων. Απο πρωην συναδελφο που ειχε κανει μαστερ εκει και ειχε δουλεψει κανα 4-5 χρονια σε τραπεζα και επενδυτικα funds  μου ειχε πει τα εξης 

Πολλες ωρες εργασιας , χαρακτηριστηκα ειπε οτι πριν τις 19,00-20,00 δεν εφευγε κανεις 

καλα λεφτα και εξτρα  δυνατο μπονους στο τελος του ετους [γιαυτο και δουλευαν ολοι τετοιο ωραριο]

Συνεχης ταλαιπωρια με την βιζα μιας και ο εργοδοτης σου πρεπει να στην κανονιζει

Αυτα στον τομεα των χρηματοοικονομικων και επενδυσεων μεχρι το 2005 περιπου που εφυγε . Σημειωση ειχε κανει MBA εκει

Για τον τομεα των μηχανικων ειχε γραψει παλαιοτερα ο κ. Ροδοπουλος καποια μηνυματα στο φορουμ , δεν πολυθυμαμαι λεπτομερειες

 

Για την ευρωπη εξαρταται απο την χωρα , σε γενικες γραμμες χωρις να μιλας την γλωσσα της χωρας ειναι αρκετα συνθετο το θεμα. Παντως σε πολυ γενικες γραμμες πιστευω οτι και ΗΠΑ και ευρωπη ο κοπος αμοιβεται σχετικα καλα . Βεβαια αν πας σε καμια μεσαιου μεγεθους εταιρεια και τους ζητησεις λιγα λεφτα πολυ πιθανο να δεχτουν και να μη σου πουν.. ξερεις στους ντοπιους δινουμε πιο πολλα.. [εχει τυχει σε γνωστο μου και μερικους μηνες αργοτερα σηκωθηκε και εφυγε]

Σε μεγαλες εταιρειες συνηθως εχουν ψιλοστανταρ μισθους ανα θεση και αναλογα τα προσοντα οποτε εκει θελει ατυχια για να βγεις ρηγμενος. Βεβαια οπως και στη περιπτωση του κολπου μπορει να πεις οτι ξερεις οκ θα δουλεψω εδω για χ διαστημα [ειτε ως internship , ειτε πες οτι γουσταρεις δουλεια σε εργοταξιο αν εχεις συμμετοχη στο ταδε προτζεκτ στο κουβειτ αμεσως αμεσως μπαινεις στον κυκλο ] ωστε στο επομενο βημα να μπορω να παω εκει και να το εχω αυτο στο βιογραφικο μου..

Edited by lefe
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.