Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάφορες απορίες για Master


rocco

Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την αναζήτηση μεταπτυχιακού στο εξωτερικό.

α) Τι είναι το ECTS σε ένα site με masters που ψαχνω άλλα γραφουν άλλα δε γράφουν και τι σημαίνει;

β) Ισχύει ότι τα Αγγλικά μεταπτυχιακά δεν έχουν τόση δύναμη όσα τα άλλα στην αγορά εργασίας λόγω ότι είναι ενός έτους;

γ) Αξίζει η ενασχόληση για μεταπτυχιακά στην Αμερική ή τα έξοδα είναι όντως ασήκωτα;

δ) Τα rankings των πανεπιστημίων πόσο ρόλο παίζουν για την αγορά εργασίας;

ε) Ξέρετε κανένα φροντιστήριο-κέντρο που να κανουν αιτήσεις κτλ για μεταπτυχιακά στον υπόλοιπο κόσμο πλην Βρετανίας γιατί για Βρετανία έχω βρει 1000 τα οποία δυστυχώς είναι όλα υποκινούμενα.

Ευχαριστώ αν και θα θυμηθώ κι άλλες...

Link to comment
Share on other sites

1)το ECTS είναι η "αξια" σε credits του πτυχίου ώστε να κατατάσσεται σε βαθμίδες.

2) όχι δεν ισχύει

3) Αμερική το μέσο M.Sc κοστίζει από 20-50000 δίδακτρα μονο

4) Τα rankings παίζουν ρολο στο networking k φυσικά εταιρίες προτιμάνε αποφοιτους από γνωστά πανεπιστήμια(γιατί συνήθως έχουν alumni και ερευνα σε αυτά)

 


βάση όμως στο άλλο thread που έχεις, εφόσον δεν το θες k πολύ θα σου πρότεινα να μην κανεις M.Sc κοίτα για δουλειά.

Ακόμα k με μεταπτυχιακό τα πράγματα δεν είναι εύκολα


 


Edited by george_RES
Link to comment
Share on other sites

Για δουλειά ήδη ψάχνομαι παράλληλα το ένα δε μου αποκλείει το άλλο απλά με τα χαρτιά που έχω δεν νομίζω ότι μπορώ να βρω δουλειά ούτε Ελλάδα ούτε εξωτερικό. Το μεταπτυχιακό έξω το θέλω σαν πάτημα και όχι σαν μεταπτυχιακό...απλά για να μην πηγαίνω όπως πήγαιναν παλιά μεταναστες για λάτζα. Τωρα σε περίπτωση που μείνω εδώ είναι προτιμότερο και πιο επικερδές να ανοίξω με τα μισά χρήματα του μεταπτυχιακού μια επιχείρηση και να το παλέψω.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα και στο εξωτερικο να βρεις δουλεια εχει γινει δυσκολο κ απαιτητικο, εαν δεν εισαι σε θεση να θυσιασεις πολλα, θα σου προτεινα να χρησιμοποιησεις τα λεφτα Ελλαδα. Ακομα και με MSc δεν εγγυασαι οτι θα εχεις δουλεια εξαλλου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.