Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ημιαπασχόληση


strudel7878

Recommended Posts

Καλημέρα,

Μέχρι σήμερα συνάδελφος δουλεύει σε εταιρεία με σύμβαση εργασίας η οποία λήγει στις 31/12/2008. Επειδή αμείβεται βάση ευρωπαϊκού προγράμματος που λήγει και αυτό και καθώς η εταιρεία δεν έχει και πολλά έσοδα από αλλού, αποφασίστηκε να απασχοληθεί με ημιαπασχόληση για μερικούς μήνες. Αυτό που ρωτάω, επειδή είναι πιθανόν να το πάθω και εγώ, είναι πως καλύπτεται το ΤΣΜΕΔΕ. Η εταιρεία θα του πληρώνει το μισό σαν μισθωτός και το υπόλοιπο αυτός σαν ελεύθερος επαγγελματίας??? Μπέρδεμα....

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολα τα πράγματα ,σε μια ανάλογη περίπτωησ που ήμουν και εγώ μισθωτός μεν αλλά μερικής απασχόλησης σε ερευνητικό πρόγραμμα μου είπαν από το ΤΣΜΕΔΕ οτι για να τα πληρώνει ο εργοδήτης πρέπει το ημερομίσθιο να βγαίνει μεγαλύτερο ή έστω ίσο από το ελάχιστο του ΙΚΑ δηλαδή γύρω στα 680-700 ευρώ/μήνα .Αν είσαι παρακάτω πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ σαν ελεύθερος επαγγελματίας μου είχαν πει τότε ,λύση για μισό- μισό δεν μου αναφέρθηκε

 

Ας απαντήσει και κάποιος άλλος εαν γνώρίζει

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο έβγαινε πάνω από 650 κάτι το μήνα που ήταν το ελάχιστο τότε οπότε το πλήρωσε ο φορέας του προγράμματος.Σε συνάδελφους που ήταν χαμηλότερο πχ 400 ευρώ ΔΕΝ το δέχθηκε το ΤΣΜΕΔΕ και πλήρωναν σαν ελεύθεροι επαγγελματίες ,δηλαδή από την τσέπη τους αυτα τα 900 κατι ευρώ ανα εξάμηνο

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω. Η εταιρεία πλήρωνε το ΤΣΜΕΔΕ σαν να σε απασχολούσε με πλήρες ωράριο. Σωστά?

Link to comment
Share on other sites

Ναι - αλλά σου είπα επειδή στους μισθωτούς είναι ποσοστό του μισθού το ΤΣΜΕΔΕ το δέχεται αυτό μόνο αν ο μισθός σου είναι πάνω από 650-700 ευρώ, στην περίπτωση μου ήταν

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.