Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρονόμοι μέσων προστασίας - Μέση Τάση -Χαρακτηριστική


houseclub

Recommended Posts

Σε μια εγκατάσταση μέσης τάσης , με Σ.Ι. 1000 KVA η ΔΕΗ Θα ρυθμίσει τον Ηλεκτρονόμο της , στο μέσο προστασίας της σύμφωνα με την επισυναπτόμενη χαρακτηριστική καμπύλη .

 

Όπως παρατηρούμε ο χρόνος αντίδρασης για το σφάλμα γης είναι 0,4 sec και για το σφάλμα φάσεων είναι 0.3 sec .Με την σειρά μου , θέλω να ρυθμίσω τον δικό μου ηλεκτρονόμο, στα Πεδία Μέσης Τάσης του καταναλωτή με την προυπόθεση οτι το μέσο προστασίας του καταναλωτή θα διακοψεί γρηγορότερα απ' εκείνον της ΔΕΗ.

 

Κάπου διάβασα οτι η χρονική διαφορά στην περιοχή που μας ενδιαφέρει πρέπει να είναι τουλάχιστον 0,4 sec.

 

Στην προκειμένη περίπτωση εφόσον , για τον ηλεκτρονόμο της ΔΕΗ , ο χρόνος αντίδρασης του σφάλματος φάσεων είναι 0.4 sec , ο καταναλωτής θα πρέπει να το ρυθμίσει περίπου στο 0 sec.Αύτο ισχύει??

 

Ποιά ειναι η εφικτή χρονική διαφορά μεταξύ του χρόνου αντίδρασης του ηλεκτρονόμου της ΔΕΗ και του ηλεκτρονόμου του καταναλωτή?

post-10398-131887217094_thumb.jpg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον θέμα.

 

Αν πρόκειται για κλασσικό Υποσταθμό κτιρίου, συνήθως τα Πεδία Μέσης Τάσης είναι ρυθμισμένα κατάλληλα από τον κατασεκυαστή (ΑΒΒ, Schneider, Siemens κλπ) ή από τον πινακά που τα μοντάρει (σπανιότερα). Κατά συνέπεια, πρακτικά, ζητάς από αυτόν που παραγγέλνεις τα πεδία να στα ρυθμίσει δεδομένου ότι οι χαρακτηριστικές καμπύλες της ΔΕΗ είναι σχεδόν πάντα οι ίδιες για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Παρ όλα αυτά, επειδή και εγώ δεν τα ξέρω πολύ καλά αυτά, θα επανέλθω με νεότερα σε λίγες μέρες, καθώτι ασχολούμε με κάτι σχετικό αυτό το καιρό.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις τις καμπύλες στον προμηθευτή του υλικού. Αυτός με την σειρά του, θα στείλει κάποιον (αν τα πεδία είναι ήδη στο έργο) να ρυθμίσει τους διακόπτες.

Τώρα, στις υποχρεώσεις του πελάτη είναι οι καμπύλες του μέσου προστασίας του, να είναι αριστερά από αυτές του μέσου της ΔΕΗ (έτσι θα σου απαντούσε και ο ΔΕΗτζής σε μία τέτοια ερώτηση ;) )...

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να δώσεις τις καμπύλες στον προμηθευτή του υλικού. Αυτός με την σειρά του, θα στείλει κάποιον (αν τα πεδία είναι ήδη στο έργο) να ρυθμίσει τους διακόπτες.

 

 

Δυστυχώς έχω χάσει την υποστήριξη απο τον προμηθευτή λόγο οικονομικών διαφορών . Ευελπιστώ οτι αγοράζοντας το αντίστοιχο πρόγραμμα απο την siemmens , με πολύ διάβασμα και ψάξιμο, να μπορέσω να ρυθμίσω μόνος μου τον Η/Ν ( SIPROTEC 7SJ76225 )

 

 

Τώρα, στις υποχρεώσεις του πελάτη είναι οι καμπύλες του μέσου προστασίας του, να είναι αριστερά από αυτές του μέσου της ΔΕΗ (έτσι θα σου απαντούσε και ο ΔΕΗτζής σε μία τέτοια ερώτηση ;) )...

 

πόσο αριστερά :lol: ??

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε,

 

Επειδή δεν είμαι στο γραφείο, έψαξα βιαστικά το αρχείο μου και βρήκα κάτι που ίσως σε ενδιαφέρει, ίσως ενδιαφέρει όλους μας.

 

Θα επανέλθω με νεότερα. Παρακαλώ αν μπορεί να τοποθετηθεί σε κάποια περιοχή για downloads.

hv_fuses_selectivity_175.pdf

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.