Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πέρασμα φακών-φωτογραφικής σε Βιβλία


Recommended Posts

Τα τελευταία χρόνια έχει χρειαστέι να κάνω αρκετες φωτογραφικές αποτύπωσεις για το γραφείο που συνεργάζομαι

και χρησιμοποίησα την προσωπική μου dslr (μια παλιά canon 350d). Η πορέια έδειξε ότι θα ήταν καλο να είχα και έναν extra

ευρυγώνιο φακό. Αν αγοράσω ενα τετοιο φακό (κόστος καπου στα 400 ευρό με φπα ) μπορώ  να τον

περάσω ώς έξοδο (εξοπλισμός γραφείου)? Το ίδιο και για το service της φωτογραφικής

 

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

Link to comment
Share on other sites

Αν φαινεται πως οι φωτογραφικές αποτυπώσεις είναι μέρος της δουλειάς σου, φυσικά και περνάνε

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια έχει χρειαστέι να κάνω αρκετες φωτογραφικές αποτύπωσεις για το γραφείο που συνεργάζομαι

και χρησιμοποίησα την προσωπική μου dslr (μια παλιά canon 350d). Η πορέια έδειξε ότι θα ήταν καλο να είχα και έναν extra

ευρυγώνιο φακό. Αν αγοράσω ενα τετοιο φακό (κόστος καπου στα 400 ευρό με φπα ) μπορώ  να τον

περάσω ώς έξοδο (εξοπλισμός γραφείου)? Το ίδιο και για το service της φωτογραφικής

 

Ευχαριστώ

Παναγιώτης

 

Ειναι επαγγελματικά έξοδα αν η φωτογραφική μηχανή χρησιμοποιείται αποκλειστικά για την επαγγελματική σου δραστηριότητα και δεν είναι επαγγελματικά έξοδα αν η φωτογραφικη χρησιμοποιείται για την κάλυψη προσωπικών - οικογενειακών αναγκών. Υπάρχουν κατηγορίες δαπανών όπου τα όρια της χρήσης είναι δυσδιάκριτα και μια από αυτές τις περιπτώσεις είναι και αυτή. Ωστόσο η προσωπική μου γνώμη ειναι ότι αποτελούν επεγγελματικό έξοδο και ως τέτοιο θα καταχωρηθει στα βιβλια σου , υπό την προυπόθεση ότι οι φωτογραφικές αποτυπώσεις είναι κομμάτι της δουλειάς σου.

Link to comment
Share on other sites

Για να σας δώσω να καταλάβετε. Χρειάστηκε να κάνω να φωτογραφήσω τεχνικά έργα / δρομους για να κατεβει το γραφειο που συνεργαζομαι στο διαγωνισμό ή σε κτίρια που θέλουν επισκευές επεμβάσεις. Παραδίδω στο γραφείο τις φωτογραφίες - βιντεο και το γραφείο αναλογα με ότι βλέπει κάνει την πρόταση στο διαγωνισμό αλλά δεν είναι σίγουρο ότι οι φωτο μου θα μπουν σε κάποιο τεύχος ή ότι θα πάρει το γραφείο τη δουλειά. Εγω στο γραφείο είμαι με το γνωστο μπλοκακι και κόβω το πολυ 3 αποδειξεις το χρόνο για συνεργασία σε διάφορες μελέτες που το γραφείο έχει εισπράξει χρήματα (ώστε η αποδειξή μου να είανι εξοδο για αυτος) και μπορέι να μην συμπεριλαμβανεται πχ η δουλειά που έκανα φωτογραφική αποτυπώση.

Απο την άλλη δεδομένου ότι έχω κόψει τις εκδρομές την μηχανή επι της ουσίας την χρησιμοποιώ κατα 90% επεγγελματικά.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.