Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση καταλληλότητας


iliekater

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω τους αγαπητούς συναδέλφους και συναδελφές (πού τις βρίσκω τις λέξεις ! ) , αν γνωρίζει κανείς σας από ποιό νομοθετικό πλαίσιο διαίπεται η "Καταλληλότητα" του χώρου μιας οικοδομής . Υπάρχει κάποιος νόμος ; Αναφέρονται πουθενά τα απαραίτητα δικαιολογιτικά ; Μέχρι σήμερα μου έχουν χορογηθεί πάμπολες καταληλότητες χωρίς κάποιο πρόβλημα , αλλά εγώ απορώ : πώς ορίζεται κάτι τέτοιο ; Είναι απλά μία αυθαίρετη έννοια ; Δεν νομίζω . Κάπου μέσα στο αχανές και άπειρο πέλαγος της εθνικής μας νομθεσίας πρέπει να αναφέρεται και αυτή . Όμως πού ;

Link to comment
Share on other sites

ως συναδελφή σου σου απαντώ,

 

δεν καταλαβαίνω τι ρωτάς!!!!

πρώτη φορά ακούω αυτήν την έννοια

και σου έχουν χορηγήσει άπειρες φορές αυτή τη βεβαίωση;;;; Ποιός;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν καταλαβαίνω την ερώτηση

Μήπως η iliekater εννοεί την καταλληλότητα γηπέδου για την ίδρυση Ξενοδοχειακής μονάδας? Αν έχει πάρει όμως άπειρες φορές δεν θα ήξερε τη Νομοθεσία του ΕΟΤ? Άρα σίγουρα δεν είναι αυτό.

Μάλλον εννοεί Βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης μιας οικοδομής που τη ζητά ο Δήμος για την έγκριση καταλληλότητας καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος. Ας μας εξηγήσει λίγο τι εννοεί!

Link to comment
Share on other sites

Έλα, μη θυμώνεις γιορτάρες μέρες είναι...

Προσπαθούμε να καταλάβουμε! Ούτε καίει, ούτε τσουρουφλάει.

Πες μας τι εννοείς? Σε ποια ¨καταλληλότητα χώρου οικοδομής" αναφέρεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Μα σου είπα ! Και εξάλλου δεν θύμωσα ! Το βρήκες . Γι'αυτό είπα "καίει" · το πλησίασες μέχρι που το έφτασες :)

Αυτό που είπες είναι . Βεβαίωση καταλληλότητας για καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος .

Είχα δει και την απάντηση της myri , αλλά δεν απάντησα για να δω αν θα το καταλάβει κανείς .

myri μη μου θυμώσεις , δεν το έκανα εξεπίτηδες . Μα τι λέω ο αθεόφοβος , που να δαγκώσω τη γλώσσα μου ! Εξεπίτηδες το έκανα , αλλά θέλω να πω δεν το έκανα από κακία .

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

αφού είναι iliekater ετσι μπορείς να ανατρέξεις στη Δομική Ενημέρωση όπου για κάθε χρήση καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος υπάρχει η αντίστοιχη απαίτηση σε τεραγωνικά μέτρα, καθαρό ύψος καταστήματος ή ελάχιστη απόσταση από το πλησιέστερο παρόμοιο κατάστημα. Τα δικαιολογητικά για την έγκριση της καταλληλότητας τα παρέχει η αντίστοιχη υπηρεσία του Δήμου. Στους περισσότερους Δήμους (όπως π.χ. στους Δήμους της Θεσσαλονίκης) εκτός από το επικυρωμένο σχέδιο της πολεοδομίας γίνεται αυτοψία από αρμόδιο υπάλληλό της.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βαχ!!!

τι να θυμώσω βρε που τα έχεις κάνει κουλουβάχατα μες το κεφάλι σου

και μας κάνεις και αστειάκια!!!!

 

εμ από πάνω σου γράφει ο άνθρωπος Βεβαίωση Κύριας Χρήσης

εσύ από κάτω συνεχίζεις [s:935accb282]Βεβαίωση Καταλληλότητας[/s:935accb282]

 

θες και να συννενοηθούμε με κρύο-ζέστη :???:

 

τη νομοθεσία δεν τη γνωρίζω επακριβώς

μια ιδέα για τα δικαιολογήτικά

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/dikaiologitika/poleodomia/bebaiosi-kyrias-xrisis-gia-katastimata-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-ktiria-met

http://www.cityofathens.gr/el/katoikoi/dikaiologitika/poleodomia/bebaiosi-kyrias-xrisis-gia-katastimata-ygeionomikoy-endiaferontos-gia-ktiria-pri

 

επίσης Υ.Δ. του διαχειριστή της πολυκατοικίας ότι ο κανονισμος δεν απαγορεύει τη συγκεκριμένη χρήση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.