Μετάβαση στο περιεχόμενο

cours anglaise και έρκερ


Recommended Posts

γεια σε όλους.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει περιορισμός στην ποδιά παραθύρου cours anglaise;

Επίσης, για την επιφάνεια όψης 1/3 της οποίας μπορεί να είναι max το παράθυρο, ποιά όψη λαμβάνω, όλη την πλαινή πχ του κτιρίου στην οποία έχω το cours anglaise;


Για τα έρκερ δεν υπολογίζεται στην επιφάνεια της όψης (έρκερ < 20% όψης) το ύψος του χτιστού στηθαίου του δώματος.
Άραγε με την ίδια λογική μπορεί η επιφάνεια έρκερ να έχει ένα αντίστοιχο στηθαίο κλειστό επάνω χωρίς να μετράει στην επιφάνεια όψης του και χωρίς να είναι βατό; (απλά για καλύτερη μορφολογία όψης)



ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τα έλυσα...

α.δεν υπάρχει περιορισμός για την ποδιά

β.η ορθή προβολή της όψης λαμβάνεται ως επιφάνεια x 20% για το μέγιστο άνοιγμα (σαν αυτή που μετράμε για τα έρκερ) και

γ.δεν μπορεί να έχει αντίστοιχο στηθαίο το έρκερ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

ίδιος τίτλος λίγο διαφορετικό το ερώτημα:

Σε υφιστάμενο (πιλοτή +Α' χωρίς υπόγειο) γίνεται προσθήκη καθ' ύψος με εξάντληση ύψους. Στο υφιστάμενο λοιπόν υπάρχει μία αυθαίρετη επέκταση του Α' ορόφου η οποία έχει ρυθμιστεί με 4495 και τώρα μπορεί να νομιμοποιηθεί ως έρκερ. Δεν έχω όμως το ελεύθερο ύψος των 3 m κάτω από το έρκερ. Όποτε σε εκείνο το σημείο αν προβλεφθεί ένα cour anglaise λύνω πραγματικά το πρόβλημα.

Το ερώτημα όμως που με απασχολεί είναι αν μπορώ να έχω ένα cour anglaise χωρίς να υπάρχει υπόγειο.... στην ουσία στο διαμορφωμένο έδαφος θα 'χω ένα τμήμα χαμηλωμένο μόνο και μόνο για να αποκτήσω τα 3m κάτω από το έρκερ... Βέβαια πουθενά δεν αναφέρεται ότι το cour anglaise είναι προσάρτημα του υπογείου αλλά ως χαμηλωμένη αυλή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.