Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογιστές,ηλεκτρικά και λάμπες...


Recommended Posts

Φαντάζομαι θα έχει ειπωθεί πολλές φορές εδώ αλλά θα το πω άλλη μια:Τα φώτα σας!

 

Σε ένα δωμάτιο του σπιτιού μου έχω φτιάξει ένα γραφειάκι για τη δουλειά αλλά και για την ψυχαγωγία μου καθώς έχω έναν υπολογιστή  με 2 οθόνες που τον χρησιμοποιώ και σαν tv.

Πάνω στην ίδια πρίζα έχω τα εξής:

Τον υπολογιστή με τις οθόνες

Ένα ζευγάρι ηχεία με subwoofer

Ένα φωτιστικό γραφείου

Μια κεραία εσωτερικού χώρου

Αντάπτορα powerline για τη σύνδεση στο διαδίκτυο.

 

Το πρόβλημα:

Τις περισσότερες φόρες όταν ανοίγει κάποιο φως.σε κάποο από τα δωμάτια του σπιτιού,ακούγεται ένα σκάσιμο στα ηχεία και η μια οθόνη(με σύνδεση HDMI) αναβοσβήνει.

Όταν δε,ανοίγω το φωτιστικό γραφείου(λάμπα φθορίου),τότε γίνεται κανονικό πανηγύρι καθώς η οθόνη αναβοσβήνει τις αντίστοιχες φόρες μέχρι να ανάψει η λάμπα.

Αρκετές φόρες,όταν συμβαίνουν όλα αυτά τα χαριτωμένα,θα παρατηρηθούν και διακοπές internet από το powerline και όχι από το router,καθώς το wifi δουλεύει κανονικά.

Επίσης, σε δωμάτια του σπιτιού καίγονται λάμπες και μου φαίνεται ότι αυτό γίνεται πιο συχνά απ'ότι θα έπρεπε.

 

Το αποκορύφωμα:

Διακοπές στο internet,αναβοσβήσιμο οθόνης,σκάσιμο στα ηχεία κλ,συμβαίνουν και όταν ανοίγουν διακόπτες και φώτα από διπλανά διαμερίσματα!

 

Μίλησα με την ιδιοκτήτρια του διαμερίσματος και το μόνο που μου είπε είναι ότι ο πίνακας έχει αλλαχθεί πρόσφατα.

 

Θα παρακαλούσα για οποιαδήποτε πληροφορία θα μπορούσε να φανεί χρήσιμη,αν θα μπορούσα να δοκιμάσω κάτι μόνος μου,σε τι επαγγελματία να απευθυνθώ και να τον καλέσω και πως να του προσδιορίσω το πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν ο πίνακας έχει ελεγχθεί πρόσφατα, θα πρέπει να υπάρχει η αντίστοιχη ΥΔΕ (πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου).

Ζήτησε να γίνει καινούργιος έλεγχος από ηλεκτρολόγο εγκαταστάτη και να εκδοθεί νέα ΥΔΕ.

Να είσαι σίγουρος ότι ο νέος έλεγχος (εφόσον γίνει σωστά) θα ανακαλύψει αρκετά πράγματα, με πιθανότερα την μεγάλη αντίσταση γείωσης και πιθανή προβληματική συνέχεια του ουδετέρου είτε φθορά των μονώσεων των καλωδίων.

Κάντο άμεσα υπάρχει (πιθανός) κίνδυνος πυρκαγιάς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ο προλαλησας έχει ένα μεγάλο δίκιο για να φωναξεις εναν αδειούχο ηλεκτρολόγο και νόμιμο και οχι εναν ευκαιριακο να σου μετρηση και να ελέγξει εξ ολοκλήρου την εγκατάσταση του σπιτιού σου και οσα λεει ο σπιτονικοκοιρης δεν φτανη μονο η αλλαγη του πίνακα τα καλώδια ειναι ενταξη ποσο χρονών ειναι το σπίτι και τη αλαγες εχουν γίνει ως προς την ηλεκτρική εγκατάσταση αυτού ?  :confused: αν δεν ξερεις ηλεκτρολόγο εδω θα μας βρεις για καθε τη που σε απασχολη και θες βοήθεια 

Link to comment
Share on other sites

θα παρατηρηθούν και διακοπές internet από το powerline και όχι από το router,καθώς το wifi δουλεύει κανονικά.

Αν διαβάσατε τις τεχνικές οδηγίες που συνοδεύουν το powerline,αναφέρεται ρητώς ότι δεν συνιστάται η σύνδεση

οποιασδήποτε άλλης συσκευής στη πρίζα όπου θα εγκατασταθεί το powerline.

Οι διακοπές του internet λοιπόν,κατά πάσα πιθανότητα οφείλονται στην υπερφορτωμένη πρίζα που έχετε.

Για τα υπόλοιπα τραγελαφικά που περιγράφετε,φωνάξτε άμεσα έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο και μην ψάχνετε 

απαντήσεις από forum,γιατί με το ρεύμα δεν όχι μόνο δεν παίζουμε,αλλά φροντίζουμε και για την άμεση αποκατάσταση

του προβληματικού ηλεκτρολογικού δικτύου μας.Καλή ημέρα να έχετε!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

 

Για τα υπόλοιπα τραγελαφικά που περιγράφετε,φωνάξτε άμεσα έναν αδειούχο ηλεκτρολόγο και μην ψάχνετε 

απαντήσεις από forum,γιατί με το ρεύμα δεν όχι μόνο δεν παίζουμε,αλλά φροντίζουμε και για την άμεση αποκατάσταση

του προβληματικού ηλεκτρολογικού δικτύου μας.Καλή ημέρα να έχετε!

Θα ήθελα να διευκρινίσω ότι ο λόγος που απευθύνθηκα στο φορούμ είναι γιατί πολύ απλά δεν έχω ιδέα από ηλεκτρολογικά και ήθελα να έχω μια ιδέα για το τι αντιμετωπίζω.

 

 

Αν διαβάσατε τις τεχνικές οδηγίες που συνοδεύουν το powerline,αναφέρεται ρητώς ότι δεν συνιστάται η σύνδεση

οποιασδήποτε άλλης συσκευής στη πρίζα όπου θα εγκατασταθεί το powerline.

Οι διακοπές του internet λοιπόν,κατά πάσα πιθανότητα οφείλονται στην υπερφορτωμένη πρίζα που έχετε.

 

Οι συσκευές powerline που έχω διαθέτουν ενσωματωμένη πρίζα ώστε να μην πάει χαμένη η θέση,το εάν είναι υπερφορτωμένη ή οχι ούτε συζήτηση,αλλά δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά,δεν έχω ιδέα αν υπάρχει η δυνατότητα να τοποθετηθεί 2η πρίζα.

 

Σε κάθε περίπτωση οι απαντήσεις με ανησύχησαν αρκετά και ξανά κάλεσα την ιδιοκτήτρια η όποια την επόμενη εβδομάδα θα είναι Αθήνα και θα δρομολογηθούν οι εξελίξεις,θα ζητήσω νέα ΥΔΕ και σε περίπτωση που δεν έχει κάποιο ηλεκτρολόγο θα απευθυνθώ με προσωπικό μήνυμα σε κάποιον από εδώ,αρκεί να μην παραβιάζω κάποιο κανονισμό της κοινότητας.

 

Σας ευχαριστώ και πάλι.

Edited by NickSi
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.