Μετάβαση στο περιεχόμενο

πρόβλημα με φύτευση δεντρων σε κοινόχρηστο χώρο


Recommended Posts

    Καλησπέρα στο  φόρουμ...

 

     Αν μπορείτε να με συμβουλέψετε στο πρόβλημα που έχω θα σας ήμουν ευγνώμων...

 

     Σε κοινόχρηστο χώρο ιδιωτικό...(συγκρότημα κατοικιών) φύτευσα δέντρα και έχω πρόβλημα με τους άλλους ιδιοκτήτες..

 

 

    Συγκεκριμένα....    Στο συμβόλαιο το δικό μου αναφέρεται ότι νοτίως συνορεύω με 15 μέτρα κοινόχρηστο δρόμο.(15 χ 30)

 

    Οι άλλοι ιδιοκτήτες αν και ο δρόμος είναι όντως 15 μέτρα συνήθιζαν να περνούν στους 20 πόντους από το σπίτι μου..

 

    Πήρα την πρωτοβουλία και αφού τον δρόμο τον μετέφερα (χωματόδρομος είναι) στα 3 μέτρα από τον τοίχο μου φύτευσα στα 2,5 μέτρα δέντρα κατά μήκος του δρόμου αυτού...

 

    Να τονίσω ότι υπήρχαν ήδη δέντρα (πέυκα) 40 ετών τα οποία μετα από συνεννόηση με τον δήμο τα έκοψα γιατί δημιουργούσαν πρόβλημα στην μάντρα μου...

 

      Εριξα δηλαδή 2 πεύκα και φύτευσα 4 μουριές για σκιά..

 

 

    Οι άλλοι ιδιοκτήτες με απειλούν με εξωδικα... γιατί λένε ότι μετέφερα τον δρόμο και φύτευσα δέντρα...

 

    να τονίσω ότι δεν υπάρχει σε τοπογραφικό κάποια συγκεκριμένη χάραξη για τον δρομο....

 

 

    Τι κάνω??  Εχω παρανομήσει? Δεν υπάρχει καποια αρχή που να ορίσει στα 15 αυτά μέτρα πλάτος που να είναι ο δρόμος που δέντρα και πού θεωρητικά πεζοδρόμια?

Edited by Yiannis Zervas
Link to comment
Share on other sites

" Σε κοινόχρηστο χώρο ιδιωτικό...(συγκρότημα κατοικιών) φύτευσα δέντρα και έχω πρόβλημα με τους άλλους ιδιοκτήτες.

 

Να τονίσω ότι υπήρχαν ήδη δέντρα (πέυκα) 40 ετών τα οποία μετα από συνεννόηση με τον δήμο τα έκοψα γιατί δημιουργούσαν πρόβλημα στην μάντρα μου..."

------------------------

 

- ενας χωρος μπορει να ειναι κοινοχρηστος....αρα ανηκει σε πολλους και, επομενως,  διοικειται απο πολλους...

- για να   ειναι ιδιωτικος σε συγκροτημα κατοικιων πρεπει  να  εχεις αποκλειστικη  χρηση

 

- μανδρα   "μου"   δεν μπορει να ειναι μια  μανδρα που περιβαλλει  ενα οικοπεδο με πολλους συνιδιοκτητες...ειναι κοινοχρηστη

 

κατα τα λοιπα,

Ολα αυτα, δλδ αποκλειστικες χρησεις και διελευσεις, επρεπε να εχουν λυθει απο κανονισμο...

αφου  δεν εχει γινει κανονισμος διοικησης του συγκροτηματος...ολο και θα υπαρχουν προστριβες μεταξυ σας...

κι εδω που τα λεμε, αφου η εισοδος  και ο ενα συνεχεια διαδρομος   στην φωτο "3" ειναι 5-6 μ. απο τον τοιχο σου...τι κολλημα ειχαν οι "αλλοι"να περνανε κατω απο τα παράθυρά σου???

Ασε εκει τους τσιμεντολιθους 

 

για τα υπολοιπα θα μιλησεις με  τον μηχανικο σου και τον δικηγορο σου...και μετα με τους υπολοιπους να φτιαξετε εναν κανονισμο...να ξεκαθαρισετε τα  δικαιωματα και τις υποχρεωσεις μεταξυ σας

ερωτημα

Η διευθετηση των ακαλυπτων  χωρων του οικοπέδου απο ποιόν επρεπε να εχει γινει??

Πόσα χρονια μενετε εκει...και οι  εσωτερικοι δρομοι ειναι ακομα...χωματινοι???

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

       Ευχαριστώ φίλε για τον χρόνο σου

 

 

 

Το σπίτι έχει φτιαχτεί το 1973...   

    Το κόλλημα που εχουν και περνάνε στους 20 πόντους από το σπίτι μου είναι ότι έτσι δεν "στρίβουν " το τιμόνι .Με το που τοποθέτησα τα δέντρα αναγκάζονται να στρίβουν 20 μοίρες περιπου όταν ερχονται....( το δικό μου σπίτι είναι το γωνιακό και το πρώτο μπαίνοντας στο συγκρότημα..)

 

 

    Κανονισμός δεν είχε γίνει... Αυτό ζητάω....να οριστεί και να χαρακτεί ο δρόμος...

 

     Μάντρα μου είπα διότι...κάθε οικία έχει το δικό της οικόπεδο και μάντρα...(οικόπεδα 200τμ ,εφαπτόμενα μεταξύ τους με σπίτια ,με αυλές κλπ)    

 

 

   Ο πατέρας μου έμενε εδώ από 1973 ,τώρα το σπίτι το έχω εγώ....Οι εσωτερικοί δρόμοι είναι ακόμα χωματόδρομοι....

Link to comment
Share on other sites

     "Μάντρα μου είπα διότι...κάθε οικία έχει το δικό της οικόπεδο και μάντρα...(οικόπεδα 200τμ ,εφαπτόμενα μεταξύ τους με σπίτια ,με αυλές κλπ)   "

 

παρε το συμβολαιο σου και δειξτο στο μηχανικο σου...ή τον δικηγορο σου

θα σου πει  "τι"    και μεχρι "πού"   ειναι δικο  σου...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.