Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με μετρητές ΔΕΗ στον τοίχο μου


Recommended Posts

   Σε εξοχική κατοικία..εδώ και 40 χρόνια έχουν τοποθετηθεί στον τοίχο μου μετρητές Δεη από 5 γειτονικές κατοικίες και ο δικός μου μετρητής..

 

 

   Θέλω να ανακαινήσω το εξοχικό του πατέρα μου και σε ερωτηση μου στην ΔΕΔΔΗΕ μου απάντησαν ότι αν οι ιδιοκτήτες των ρολογιών δεν συνφωνήσουν να πάρουν ο καθένας τον μετρητή του σπίτι του δεν μπορώ να κάνω τίποτα...

 

    Είναι δυνατόν??   Θέλω να ντύσω τους τοίχους με πέτρα ...Πώς θα προχωρ'ησω στις εργασίες?

 

  Επισυνάπτω εικόνα....

 

post-101225-0-20519500-1432407322_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα Το πρόβλημά σου ειναι απλό με μια αιτηση στη αρμόδια υπηρεσία της ΔΕΗ για μεταφορά μετρητη σε αλο σημείο το κοστος δεν το γνωρίζω και με αυτο τον τροπο διώχνεις ολους απο το σπιτι σου και καθενός απο αυτους που το βρηκαν ετσι . Απλα δεν εχουν το δικαιομα στο σπιτι σου να τοποθετησουν και να βαλουν φιλαρακι οχι μονο η Δ Ε Η  αλλα και ο καθε γΕιτονας και ο καθε δΗμοσιος οργανισμός χορις την γραπτή αδεια σου ..ΑΝ υποθέσουμε αυριο εσυ θες να κανεις πολυκατοικία θα παρης την αδεια τους να γκρεμίσεις το σπιτι σου ? Αρα θα πεις στην Δ Ε Η την αμεση απομάκρυνσή των ξενων μετρητών απο τον τοίχο του σπιτιου σου και την υποχρέωση καθε ιδιοκτήτη κατασκευής ειδικου στεγάστρου  με στύλο εντός οροιον του οικοπέδου έκαστου βάση νομου και διάταξής της Δ Ε Η  ( ΚΟΙΤΑ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΗς) http://www.betofil.com/deh_1.php 

Link to comment
Share on other sites

Μην κολας πουθενά προχώρα είναι νόμος αυτο για κάθε ιδιοκτήτη σπιτιού (οικοπέδου) αλλοιος δεν σου βάζει η ΔΕΗ μετρητή 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλα....

 

      Το σπίτι μου καθώς και οι άλλες κατοικίες βρίσκονται σε κοινό οικόπεδο ..

   Οι μετρητες τοποθετήθηκαν εκεί εν αγνοία του πατέρα μου το 1973.

    Ο δικηγόρος μου λέει ότι εφόσον ο πατέρας μου για 40 χρονια δεν απαίτησε την μεταφορά και απομάκρυνση των μετρητών τώρα εχει γίνει κάποιο είδος χρησικτησίας πάνω στον τοίχο μου...

 

   Το κόστος είναι για κάθε μεταφορά μετρητή 150 ευρώ για την ΔΕΗ ,η εργασία και το πιστοποιητικ'ο του ηλεκρολόγου....Σύνολο....500 ευρώ για κάθε ρολόι...

 

    Οι ιδιοκτήτες αρνούνται....

 

   Πάντως ψάχνω και δεύτερη γνώμμη νομικού καθώς θεωρώ παράλογο να μην μπορώ να φτιάξω το σπίτι μου....

 

 

    Μία δεύτερη λύση συγχρόνως δε και συμβιβασμός για μένα είναι η λεγόμενη "αλλάγή διάταξης"   Δηλαδή τα ρολόγια να μαζευτούν και να τοποθετηθούν αυτά καθώς και τα καλώδια με τέτοιο τρόπο ωστε να μην είναι αντιαισθητικά...(τα καλώδια χωνευτ΄στον τοίχο και τοι μετρητές μαζεμένοι..) και αυτή η λύση όμως απαιτεί πιστοποιητικό ηλεκτρολόγου και εργασία και δεν δέχονται.....

εννοώ κάτι όπως το σχέδιο που μου εφτιαξε φίλος ηλεκτολόγος...
 
 
 
 
Link to comment
Share on other sites

εδώ το σχέδιο....

 

     Ετσι λοιπόν με αναγκάζουν να παρανομήσω με αγνωστες σε μένα συνέπειες και να κάνω την δεύτερη λύση  αυθαίρετα...

drawing.pdf

Link to comment
Share on other sites

Κανε γραπτως αιτηση μεταφορας των ξενων μετρητων απο τον τοιχο σου. Αναλογα την απαντηση μετα κινεισαι

 

Συμφωνώ και 'γω. Κάνε γραπτή αίτηση και περίμενε μετά γραπτή απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.