Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπολογισμος απωλειων θερμανσης & λειτουργιας λεβητα


Recommended Posts

Αλλό ο υπολογισμός του μεγεθους του λέβητα και άλλο οι θερμικές απώλειες της ιδιοκτησίας σου. Ο μελετητής υπολογίζει συνήθως μια προσαύξηση των θερμικών απωλειών για να επιλέξει την ισχύ του λέβητα λίγο μεγαλύτερη, ώστε να καλύψει το φορτίο εκκίνησης του. Να ζεστάνει δηλαδή αρχικά το νερό της εγκατάστασης π.χ. από τους 10 βαθμούς  στους 80, καθότι η ισχύς των απωλειών σου συνίσταται στην διατήρηση ας πούμε προσαγωγής νερού 80 βαθμών και επιστροφής 65 βαθμών, τη δυσμενέστερη καιρικά ημέρα.

 

Όταν επιλέξεις τοπικό σύστημα όπως σόμπα, αυτή η προσαύξηση δεν χρειάζεται.

 

Όπως επίσης και αν η φιλοσοφία σου είναι συνεχής χρήση του συστήματος θέρμανσης (με αντιστάθμιση, προγραμματισμό χρονικών διαστημάτων με διαφορτικές θερμοκρασίες κλπ.), όπως π.χ.με μία αντλία θερμότητας, τότε αυτή η προαύξηση μπορεί να μειωθεί ή και να μηδενιστεί.

 

Υπάρχουν αντλίες θερμότητας που διαθέτουν και σύστημα με αντιστάσεις που στιγμιαία αυξάνουν την ισχύ όταν χρειαστεί π.χ. έχει κλείσει για πολύ καιρό η θέρμανση (με το αντίστοιχο τίμημα στην ενέργεια φυσικά). Από την άλλη μπορείς να επιλέξεις inverter αντλία με πρασυαξημένη ισχύ για να αντιμετωπίζεις και την θερμική αδράνεια, με μεγαλύτερο αρχικό κόστος εγκατάτασης, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει και αυξημένο κόστος λειτουργίας, αφού λόγω inverter θα δουλεύει σχεδον πάντα σε χαμηλότερη ισχύ από την μέγιστη με καλό COP.

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

Ok. καταλαβα ακριβως τι γινετε. π.χ. απο την στιγμη που οι καθαρες απωλειες του σπιτιου ειναι 14,5kw και την θερμανση την εχω σε συνεχει λειτουργια οποιο συστημα και να διαλεξω πρεπει να ειναι minimum εκει. 

 

να κανω μια ερωτηση ακομα που δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να απαντηθει γιατι και εκει εχω παρει παρα πολλες αντιθετες γωμες. 

 

εχω εναν λεβητα πετελαιου 50000 θερμιδες  (μαντεμενιος θερμις 600 1978 κατασκευη) υποφορτισμενο στις 30000 θερμιδες με μικροτερο μπεκ. ο λεβητας - καυστηρας (εχει αλλαχτει πριν 7 χρονια) ειναι σε πολυ καλη κατασταση. εχω πολυ μεγαλη καταναλωση λογο του οτι η καπνοδοχος ειναι 12μ φ280 αμιαντος και εχω πολυ μεγαλη καταναλωση απο εκει.

 

ρωτηση να αλλαξω τον λεβητα με μια ατομικη μοναδα Kiturami turbo 17s ( το κοστος τις ειναι οσο μου ζητησαν να αλλαξω την καπνοδοχο στον παλιο λεβητα ) αλλα καποιοι μου λενε οτι και παλι αξιζει η αλλαγη της καπνοδοχου του παλιου λεβητα και οτι θα εχω μεγαλυτερη οικονομια λογο του οτι ο παλιος λεβητας δουλευει υποφορτισμενος και εχει μεγαλυτερη ποσοτητα νερου και ακομα πιο πολυ η τοποθετηση και αντσισταθμισης . 

 

ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

H συγκεκριμενη ατομικη μοναδα θελει για να λειτουργισει καπνοδοχο φ80 1m μου ειπαν οτι μπορω να βαλω μια κανοδοχο φ80 γυρω στα 2 μ μεσα στην παλια φ300. 

Link to comment
Share on other sites

θα γραψω κατι που ειναι λιγο ασχετο με τον τιτλο του θεματος. τα νουμερα δεν ξερω αν ειναι απολυτα σωστα αλλα εγω και παλι την διαφορα θελω να βρω. 

 

συμφωνα με το μπεκ και την πιεση της αντλιας ο λεβητας που εχω τωρα ειναι 34000Kcal αρα 39,5KW

o kiturami ειναι 17000Kcal αρα 19.7KW

 

Κατώτερη θερμογόνο δύναμη πετρελαίου

Θερμογόνος δύναμη πετρελαίου 10200Kcal/Kg
Πυκνότητα πετρελαίου 0,83kg/lt
10200Kcal/0.83=8466Kcal/lt / 860Kcal = 9.84KW/LT

 

Αρα υπαρχον λεβητας καταναλωνει  39,5 / 9,84 = 4 λιτρα την ωρα

Ο kiturami 19,7 / 9,84 = 2 λιτρα την ωρα

 

Αρα σε μια ωρα λειτουργιας εχω 2 λιτρα διαφορα, τωρα δεν ξερω κατά ποσο παραπανο θα λειτουργει ο kiturami λογο της μικροτερης ποσοτητας θερμενομενου νερου στον λεβητα. Δεν βαζω καθολου στο υπολογισμο γιατι δεν ξερω να το κανω κιολας τον βαθμο αποδοσης του λεβητα που στον kiturami είναι 91% και στον υπαρχον σιγουρα όχι πανω από 80%

 

 

Την προηγουμενο χειμωνα εκαψα 1700ltr πετρελαιο αν καταφερω φετος να καψω 1000 με τον kiurami και τος ιδιες συνθηκε τοτε θα κανω παρτυ…. Δεν ξερω τωρα ποσο ισχυουν τα παραπάνω.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.