Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία για ιδιομορφική ανάλυση με ΕΚ8


 
kafetzis666

Recommended Posts

Εχω ενα κτίριο οπλ. σκ. μη κανονικό σε κάτοψη και όψη.Επομένως πάω σε χωρικό προσομοίωμα και ιδιομορφική ανάλυση.Η απορία μου είναι πως βρίσκω τις οριζόντιες δράσεις του σεισμού.Ο ΕΚ8 δίνει Fbk = Sd(Tk) mk για την τέμνουσα δύναμη βάσης.Για τις δυνάμεις στους ορόφους δεν δίνει τύπο,όπως το κάνει στην μέθοδο οριζόντιας φόρτισης.Ολα τα παραδείγματα που έχω βρει το βρίσκουν για επίπεδο προσομοίωμα μέσω των ιδιομορφων κτλπ.Εγώ όμως που είμαι σε 3D πως θα ορίσω τα {φ1} {φ2} κτλπ;

 

Επίσης ο ΕΚ αναφέρει ότι τα κύρια σεισμικά στοιχεία προσομοιώνονται με την ρηγματωμένη καμπτική και διατμητική δυσκαμψία τους.Αυτό αφορά μόνο τα εντατικά μεγέθη ή και τις ιδιομορφές;

 

Οπως πιθανότατα καταλάβατε είναι στα πλαίσια διπλωματικής εργασίας,οπότε αλλαγή του φορέα και επίλυση με κάποιο πρόγραμμα δεν είναι λύση.Χρησιμοποιώ το Strudl.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Link to comment
Share on other sites

Το ισοδύναμο φασματικό φορτίο (ή αλλιώς, το “ψευδοστατικό φορτίο”) με το οποίο συνεισφέρει κάθε ιδιομορφή είναι: mj*ajk = mjj,kk*Sakk), όπου Sa (Τk,ξk) η φασματική επιτάχυνση που αντιστοιχεί στην κάθε ιδιομορφή. Η k-ιοστή ιδιομορφική συνιστώσα της τέμνουσας βάσης είναι: Vb,k=Σ (mj*φj,k*Γk*Sa (Τk,ξk)) και άρα (εφαρμόζοντας π.χ τον κανόνα SRSS) η συνολική τέμνουσα βάσης προκύπτει ως: Vb=(ΣV2b,k)1/2. Τα ίδια ισχύουν και όταν ζητείται η τέμνουσα κάθε ορόφου (κι όχι η τέμνουσα βάσης) όπου προστίθεται το ισοδύναμο φασματικό φορτίο των άνωθεν του εξεταζόμενου ορόφων. Δες στην σελ. 146 στο βιβλίο “Δυναμική των Κατασκευών με Εφαρμογές στην Αντισεισμική Μηχανική” των Π. Κολιόπουλο και Γ. Μανώλη ή ανάλογες εκφράσεις που βρίσκονται στις σελίδες 618, 619 του βιβλίου “Δυναμική των Κατασκευών” των R.W. Clough και J. Penzien ή στις σελίδες 560, 561 στο βιβλίο: “Dynamics of Structures - Theory and Applications to Earthquake Engineering” του A.K Chopra.

 

Ένας δεύτερος τρόπος για να προχωρήσεις μια ανάλυση, χωρίς την ανάγκη υπολογισμού των "ψευδοστατικών φορτίων", είναι μέσω των ήδη υπολογισμένων φασματικών μετακινήσεων που αντιστοιχούν στους δυναμικούς β.ε (και μέσω των επιμέρους μητρώων δυσκαμψίας που έγιναν αρχικά κατά την διαδικασία της στατικής συμπύκνωσης του συνολικού μητρώου ώστε να διαχωριστούν οι δυναμικοί β.ε από τους στατικούς β.ε κ.τ.λ), να υπολογισθούν τα εντατικά μεγέθη όλων των μελών του φορέα από την σχέση που τα διέπει (F=K*u).

 

Όσον αφορά τις προτεινόμενες από τον ΕΚ8 δυσκαμψίες, προφανώς χρησιμοποιούνται και στην ιδιομορφική ανάλυση, αφού από την τελευταία καθορίζονται και τα εντατικά μεγέθη...

Edited by Caan
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.