Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπαίτια κατάτμηση σε οικισμό <2000 κατοίκων


Recommended Posts

ΖV, ναι μπορεί να μεταβιβαστεί κανονικά και ως αυτοτελές χωρίς να είναι απαραίτητη η προσκύρωση σε άλλο. Υπάρχει σχετική νομολογία.

 

 

Από όσα διαβάζω, σωστά ο GRTOPO επισημαίνει ότι στους οικισμούς <2000 που στερούνται διατάγματος ρυμοτομίας δεν υφίσταται η έννοια της υπαίτιας κατάτμησης γιατί ο 690/48 δεν έχει ισχύ στους οικισμούς αυτούς.

Υπαίτια κατάτμηση όμως έχουμε αν δημιουργούνται ιδιωτικοί δρόμοι κατά παράβαση του αρθ.20 παρ. 1 του 1923 που διαχωρίζει τα ακίνητα σε αγροτεμάχια και οικόπεδα (με εγκεκριμένο σχέδιο ή χωρίς) γιατί δεν είναι επιτρεπτή η ιδιωτική ρυμοτόμηση.

To NΔ/17-7-23 αναφέρεται περί σχεδίων πόλεων, κωμών και συνοικισμών του Κράτους και οικοδομής αυτών

Περιλαμβάνει δηλαδή ρυθμίσεις και για τους στερούμενους σχεδίου οικισμούς.

 

1. Δεν επιτρέπεται οιαδήποτε μεταβίβασις της κυριότητος

μέρους ή του όλου γηπέδου, εφ' ου ο ιδιοκτήτης εσχημάτισεν ή

ανεγνώρισε σχηματισθέντας τυχόν άνευ της θελήσεώς του

κοινοχρήστους χώρου (ιδιωτικάς οδούς και πλατείας κλπ.), ή δεν

εσχημάτισεν ουδ' ανεγνώρισε μεν τοιούτους, αλλ' επιδιώκει τον

σχηματισμόν ή την αναγνώρισίν των δια της τοιαύτης μεταβιβάσεως.

Εν τη εννοία του σχηματισμού κοινοχρήστων χώρων περιλαμβάνεται ο

καθ' οιονδήποτε τρόπον ιδιωτική πρωτοβουλία ή συμφωνία γινόμενος

περιορισμός ή παραίτησις δικαιωμάτων επί των ειρημένων γηπέδων

επί τω τέλει αμέσου ή εμμέσου σχηματισμού των εν λόγω χώρων. Πάσα

μεταβίβασις της κυριότητος γινομένη παρά τας ανωτέρω διατάξεις,

είναι αυτοδικαίως άκυρος. Η περί ακυρότητος διάταξις αύτη ισχύει

και αν ακόμη δεν εγένετο εν επισήμω τινί πράξει σαφής μνεία περί

του σχηματισμού των ειρημένων κοινοχρήστων χώρων αλλ' εμμέσως

προκύπτει εκ των γενομένων μεταβιβάσεων ότι αύται εγένοντο επί τω

τέλει του τοιούτου σχηματισμού και εν γένει της εφαρμογής

ιδιωτικού σχεδίου ρυμοτομίας.

Link to comment
Share on other sites

Όσο για την απόφαση ΑΠ-529/68, που έγραψα πριν για το απομένον, η απόφαση φαίνεται να μην έχει ισχύ μετά τον 651/77 που πρέπει να βεβαιώνεται η αρτιότητα και του απομένοντος τμήματος. Συνάγεται το συμπέρασμα ότι πρέπει και το απομένον τμήμα να είναι άρτιο αλλιώς δεν θα είχε νόημα να το προβλέψει ρητά ο νομοθέτης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Προς GRTOPO, geokastro και ΣΙΑ... Κι εγώ τοπογράφος είμαι (μάλλον το αρχικό τ με μικρό αν συγκριθώ μαζί σας τουλάχιστον όσων αφορά τις γνώσεις σας). Δεν έχω κάνει αρκετά τοπογραφικά ακόμη. Κάθε φορά όμως συμβουλεύομαι έναν πιο έμπειρο για να αποφύγω τυχόν λάθη. Όμως δε νομίζω κανείς από αυτούς να φτάνουν στο επίπεδο γνώσης που έχετε στα νομικά. Και ρωτώ: Έχετε προϊόντα που σας βοηθούν (βιβλία ή ηλεκτρονικές υπηρεσίες) σε αυτό? Συγνώμη εκ των προτέρων για το άκαιρο της ερώτησης στο παρόν topic, απλά δοθείσης της ευκαιρίας...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.