Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σωστή λειτουργία αφυγραντήρα


mafdaalex

Recommended Posts

Σε κάθε αφυγραντήρα έχουμε

 

α) Ρυθμός μείωσης υγρασίας στην μονάδα του χρόνο. Η απόδοση δεν είναι γραμμική. Απο πχ 80% σε 60% δεν είναι η ίδια με 65%-45%. 

β) Ολες οι μετρήσεις έχουν γίνει σε κλειστό ερμητικά χώρο που τα υλικά δεν έχουν παραμένουσα υγρασία (στεγνά)

γ) Οι κατασκευαστές όταν λένε πχ 20lt/day σου λένε ακριβώς αυτό και τίποτα παραπάνω. Αν πχ τα 20lt/day είναι πτώση 5% τότε είναι πτώση 5% 

δ) Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι τα πχ 20lt/day στον όγκο του χώρου. Αν το ύψος το θεωρήσουμε σταθερό τότε

 

 

 

Ερώτηση.

Ο ρυθμός μείωσης λες δεν είναι γραμμικός...Δηλαδή άλλη πτώση έχει σε συνθήκες 80%-60% και άλλη σε 65%-45%

Απο την στιγμή που η πτώση δεν είναι γραμμική πως γίνεται να μας ενδιαφέρουν τα δεδομένα που δίνει ο κατασκευαστής αφού δεν ξέρουμε σε ποιες συνθήκες μιλάει, όπως λες στο γ;

 

Και άλλο ένα ερώτημα...

Στο δ λες αν θεωρήσουμε το ύψος σταθερό....Για πιο ύψος μιλάς;

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ερώτηση.

Ο ρυθμός μείωσης λες δεν είναι γραμμικός...Δηλαδή άλλη πτώση έχει σε συνθήκες 80%-60% και άλλη σε 65%-45%

Απο την στιγμή που η πτώση δεν είναι γραμμική πως γίνεται να μας ενδιαφέρουν τα δεδομένα που δίνει ο κατασκευαστής αφού δεν ξέρουμε σε ποιες συνθήκες μιλάει, όπως λες στο γ;

 

Και άλλο ένα ερώτημα...

Στο δ λες αν θεωρήσουμε το ύψος σταθερό....Για πιο ύψος μιλάς;

 

Ο ρυθμός μείωσης λες δεν είναι γραμμικός...Δηλαδή άλλη πτώση έχει σε συνθήκες 80%-60% και άλλη σε 65%-45% ------- Προφανώς ένας μονοβάθμιος συμπιεστής δεν λειτουργεί διαφορετικά

 

Απο την στιγμή που η πτώση δεν είναι γραμμική πως γίνεται να μας ενδιαφέρουν τα δεδομένα που δίνει ο κατασκευαστής αφού δεν ξέρουμε σε ποιες συνθήκες μιλάει, όπως λες στο γ; Εχω γράψει ειδικό άρθρο στο θέμα και ανοιχτά κατηγορώ τους κατασκευαστές (οχι όλους) για παραπληροφόρηση των καταναλωτών. Ακόμα περιμένω μηνύσεις αλλά τίποτα 

 

http://e-archimedes.gr/component/k2/item/6779-

 

Στο δ λες αν θεωρήσουμε το ύψος σταθερό....Για πιο ύψος μιλάς; του κτηρίου ή του ορόφου για να βρούμε το όγκο και το υγρομετρικό φορτίο.

 

Λευτέρη, οι αφυγραντήρες του εμπορίου είναι τεράστια μούφα. Οι σοβαροί κατασκευαστές δίνουν δυνατότητα υγροποίησης υπό συγκεκριμένες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας αλλά όχι σε βάση χρόνου. 

 

Το συγκεκριμένο έχει 4750 δολάρια

 

http://www.hitachi-hk.com.hk/en/products/index_id_1758.html

 

μ@@@@ς είναι που δεν λένε για τόσα κυβικά την ημέρα ? Βγαίνουν οι μαϊμούδες έμποροι στην Ελλάδα και εκμεταλλεύονται τον κόσμο που δεν έχει λεφτά ότι τάχα θα γλυτώσουν απο θέρμανση. Εγκλημα και φωνάζω καιρό να τους πέσει κανένας δικηγόρος ή εισαγγελέας αλλά τίποτα. 

 

Διάβασε το άρθρο και θα καταλάβεις.  

 

Τα στοιχεία μου είναι δημοσίως γνωστά. Άντε μπας και βγάλουμε και κανένα φράγκο απο καμία δίκη. Είναι και επισήμως μαύρα άνευ φόρου.   

 

 

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο για την μέτρηση των χαρακτηριστικών και την σύγκριση των μηχανημάτων ο καθένας γράφει ότι νομίζει και οι έμποροι τα πουλάνε με τα τετραγωνικά

 

η τιμή είναι list σε HKD

Link to comment
Share on other sites

από την στιγμή που δεν υπάρχει κάποιο πρότυπο για την μέτρηση των χαρακτηριστικών και την σύγκριση των μηχανημάτων ο καθένας γράφει ότι νομίζει και οι έμποροι τα πουλάνε με τα τετραγωνικά

 

η τιμή είναι list σε HKD

 

Κάνετε τρομερό λάθος. Υπάρχουν Ευρωπαϊκά πρότυπα μελέτης και υπολογισμού υγρομετρικού φορτίου ΕΝ 15026, υπάρχουν τα πάντα. 

 

http://www.dst-sg.com/calculators/moisture.htm

 

Η χρήση αφυγραντήρα είναι αποτέλεσμα μελέτης. Πολλές φορές μπορεί να οδηγήσει σε σημαντικά προβλήματα ποιότητας αέρα ακόμα και δομικά. Οταν ο Κινέζος έμπορος πουλάει εξαφάνιση της μούχλας θα έπρεπε να φάει μήνυση ή όχι?

 

να το πω πολύ απλά.

 

Οι αφυγραντήρες του εμπορίου με τις άτοκες δόσεις και λοιπά ευτράπελα δεν κάνουν απολύτως τίποτα εκτός από το να κάνουν πλούσια την ΔΕΗ. Το έχω εξηγήσει όλα στην αρθρογραφία μου. 

Link to comment
Share on other sites

δεν έγραψα για πρότυπο μελέτης και υπολογισμού υγρομετρικού φορτίου, έγραψα για πρότυπο μέτρησης των χαρακτηριστικών και την σύγκριση των μηχανημάτων. Το ΕΝ15026 είναι για κτήρια, εγώ θέλω το πρότυπο για του αφυγραντήρες, στις αντλίες θερμότητας ισχύουν τα ΕΝ14511 και ΕΝ14825, ποια είναι τα αντίστοιχα των αφυγραντήρων;

Link to comment
Share on other sites

δεν έγραψα για πρότυπο μελέτης και υπολογισμού υγρομετρικού φορτίου, έγραψα για πρότυπο μέτρησης των χαρακτηριστικών και την σύγκριση των μηχανημάτων. Το ΕΝ15026 είναι για κτήρια, εγώ θέλω το πρότυπο για του αφυγραντήρες, στις αντλίες θερμότητας ισχύουν τα ΕΝ14511 και ΕΝ14825, ποια είναι τα αντίστοιχα των αφυγραντήρων;

 

και που θα σε βοηθήσει κάτι τέτοιο χωρίς μελέτη?

 

Τα πράγματα είναι απλά. Υπολογίζεις θεωρητικά το υγρομετρικό φορτίο απο το πρότυπο. Μετράς επί τόπου το υγρομετρικό φορτίο και κάνεις διορθώσεις ώστε να εντάξεις τα υλικά, τα κλιματολογικά και τα φορτία χρήσης. Υπολογίζεις το ποσοστό υγρασίας ισοστάθμισης. Η διαφορά είναι η περίσσεια υγρασία που θες να βγάλεις από τον όγκο. Υπολογίζεις τον ρυθμό αφύγρανσης στην μονάδα του χρόνου, υπολογίζεις την κατανάλωση ενέργειας με βάση το COP που απαιτείται και μετά καταλήγεις ή όχι σε μια μονάδα που μπορεί να έχει όσα ΕΝ θες.

 

Τι γίνετε σήμερα στην Ελλάδα. Πάει η Στέλλα στο μαγαζί του Κινέζου και αγοράσει αφυγραντήρα με τα τμ. Το βάζει στην πρίζα, αδειάζει το νερό, ξανά αδειάζει το νερό, παίρνει την Κούλα και τις λέει για το επίτευγμα, της έρχεται ο λογαριασμός της ΔΕΗ και μετά

 

ακούει Σφακιανάκη για την Στέλλα την Σμυρνιά μπας και ξεχρεώσει. Το αποτέλεσμα 37 εκ Ευρώ ετησίως δαπανιούνται χωρίς λόγο απο Στέλλες.

 

τα έχω γράψει σε 209 σελίδες αναλυτικά.

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι απλά. Υπολογίζεις θεωρητικά το υγρομετρικό φορτίο απο το πρότυπο. Μετράς επί τόπου το υγρομετρικό φορτίο και κάνεις διορθώσεις ώστε να εντάξεις τα υλικά, τα κλιματολογικά και τα φορτία χρήσης. Υπολογίζεις το ποσοστό υγρασίας ισοστάθμισης. Η διαφορά είναι η περίσσεια υγρασία που θες να βγάλεις από τον όγκο. Υπολογίζεις τον ρυθμό αφύγρανσης στην μονάδα του χρόνου, υπολογίζεις την κατανάλωση ενέργειας με βάση το COP που απαιτείται και μετά καταλήγεις ή όχι σε μια μονάδα που μπορεί να έχει όσα ΕΝ θες.

 

 

Εχω την αίσθηση ότι μπερδευόμαστε και δεν βγάζουμε ξεκάθαρο συμπέρασμα....

Ο nvel νομίζω μιλάει  για πραγματικές αποδόσεις του προϊόντος βάση προτύπου προφανώς όπως στα θερμαντικά σώματα που για παράδειγμα  στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε το EN 442 με το γνωστό Q60 και με συντελεστές διόρθωσης ανάλογα την θερμοκρασία που θα επιλέξεις....... 

Link to comment
Share on other sites

Εχω την αίσθηση ότι μπερδευόμαστε και δεν βγάζουμε ξεκάθαρο συμπέρασμα....

Ο nvel νομίζω μιλάει  για πραγματικές αποδόσεις του προϊόντος βάση προτύπου προφανώς όπως στα θερμαντικά σώματα που για παράδειγμα  στην Ελλάδα χρησιμοποιούμε το EN 442 με το γνωστό Q60 και με συντελεστές διόρθωσης ανάλογα την θερμοκρασία που θα επιλέξεις....... 

 

Ορισμένοι κατασκευαστές δίνουν διάγραμμα COP. Στους αφυγραντήρες τα πράγματα είναι αρκετά πιο πολύπλοκα. Στις βιομηχανικές μονάδες έχουμε για παράδειγμα

 

COP:

 

3.0 L / KWh / 10% RH Reduction at 25oC.

3.7 L / KWh / 10% RH Reduction at 22oC.

4.0 L / KWh / 10% RH Reduction at 20oC.

 

επισυνάπτω διάγραμμα κατασκευαστή μονάδας. Θα παρατηρήσουμε οτι δεν αναφέρεται ποτέ σε τμ αλλά σε λίτρα δέσμευσης την ώρα. Η βάση είναι το 40% RH (υγρασία αναφοράς). Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις γιατί είμαι εξαιρετικά επιθετικός στους εμπόρους που πουλάνε στα κορόιδα.

 

Πάλι όμως δεν καταλαβαίνω στο ερώτημα απο την στιγμή που τα οικιακά κλιματιστικά έχουν λειτουργία αφύγρανσης με πλήρη στοιχεία?  θα μου πείτε οτι κανένας έμπορος δεν θα πει

 

βρε βλάκα αφού έχεις κλιματιστικό τι τον θέλεις τον αφυγραντήρα !!!!!!!!!

post-25466-0-63185400-1480009237_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ρωτώ είναι με πιο τρόπο συγκρίνουμε αφυγραντήρες, αφού έχει γίνει η μελέτη και γνωρίζουμε το νερό που πρέπει να αφαιρεθεί

 

η λειτουργία αφύγρανσης των κλιματιστικών αφορά την λειτουργία σε ψύξη, για να γίνει θέρμανση με ταυτόχρονη αφύγρανση δεν υπάρχει κάτι στην αγορά εκτός από ένα (το ακριβότερο) που δεν κάνει θέρμανση στην πραγματικότητα αλλά κρατά σταθερή την αρχική θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ρωτώ είναι με πιο τρόπο συγκρίνουμε αφυγραντήρες, αφού έχει γίνει η μελέτη και γνωρίζουμε το νερό που πρέπει να αφαιρεθεί

 

η λειτουργία αφύγρανσης των κλιματιστικών αφορά την λειτουργία σε ψύξη, για να γίνει θέρμανση με ταυτόχρονη αφύγρανση δεν υπάρχει κάτι στην αγορά εκτός από ένα (το ακριβότερο) που δεν κάνει θέρμανση στην πραγματικότητα αλλά κρατά σταθερή την αρχική θερμοκρασία

 

dry + 1,2 και το κάνουν όλα σχεδόν τα inverter.

 

σελίδα 9 στο

 

http://www.hitachi.com.au/documents/product/RAS60YHA_manual.pdf

Edited by Ροδοπουλος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.