Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

εχω μια ερωτηση σχετικά με τις συντεταγμένες που περιλαμβανοντε στο ΦΕΚ 243/2005 για τον ορισμό των ΖΟΕ Μυκόνου. 

 

Συγκεκριμένα θα ήθελα να μάθω οι συντεταγμένες Χ, Υ που περιλαμβανονται στο κείμενο του ΦΕΚ, σε τι Χ, Υ κατά ΕΓΣΑ αντιστοιχούν.

 

ΥΓ Το χρειάζομαι γιατί εχω ενα αγροτεμαχ. που τέμνει 2 διαφορετικές ΖΟΕ

 

Έχει κάνεις καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

ξαναδες  το λιγο

 

η Μυκονος εχει το Δ 88/80

 

το Δ 243/05 που ανεφερες

 

και το Δ 416/05[διορθωτικο]

pinakes_ZOE-2.doc

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Οπως και να χει, μέσα σε αυτο το ΦΕΚ που είναι ενεργό, δίνει Χ, Υ που δεν είναι ΕΓΣΑ, π.χ. λεει η ταδε περιοχή με στοιχειο ταδε, οριζεται απο κυκλο ακτινας 50 μ.με κεντρο το σημειο Χ=-11.140 Υ=18977.

Αυτα τα Χ και Υ δεν ειναι ΕΓΣΑ, αλλα δεν ξερω τι ειναι και πως να τα μετατρεψω...

Link to comment
Share on other sites

Η ΖΟΕ Μυκόνου συνάδελφε, 243Δ/2005 έχει και άλλη μία τροποποίηση με το 65ΑΑΠ/2012, δεν ξέρω αν είναι κάτι που σε επηρρεάζει.

Οι συντεταγμένες είναι σε ΗΑΤΤ, οπότε μπορείς να τις μετατρέψεις σχετικά εύκολα, αλλα όπως και να έχει, θα πρέπει να αποτυπώσεις τις εκτάσεις και να εφαρμόσεις τις ζώνες, καθώς αυτές μερικές φορές τις ορίζει βάσει υφιστάμενων οδών, συγκεκριμένων ισουψών κλπ. , στοιχεία που θα χρειαστείς επικουρικά με την γραφική εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Μνημονικός κανόνας:

 

6 ψηφία Χ + 7 ψηφία = ΕΓΣΑ87 (ή UTM που χρησιμοποιεί ο στρατός και δε θα δούμε σχεδόν ποτέ σαν πολίτες-το δα προσωπικά στη θητεία μου και μόνο-)

 

5-6 ψηφία Χ - 6 ψηφία Υ = ΤΜ3

 

1-5 ψηφία Χ - 1-5 ψηφία Υ = ΗΑΤΤ (ή τοπικό σύστημα)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.