Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απορία σχετικά με αγορά αντλίας


Δάφνη1979

Recommended Posts

Γεια σας. Θέλω να οχυρώσω το σπίτι μου από τα νερά της βροχής, διότι σε κάθε μεγάλη μπόρα πάντα το ισόγειο φτάνει στο όριο της πλημμύρας (μερικές φορές όντως πλημμυρίζει). Μού είπαν ότι πρέπει να αγοράσω μια αντλία.

Επειδή δεν έχω ιδέα από αυτά (είμαι μια ταπεινή μουσικός!) μπορεί να με ενημερώσει κάποιος σχετικά; Πώς λέγεται το είδος της αντλίας που ζητάω; Ποιές είναι πάνω κάτω οι τιμές για ένα τέτοιο εξάρτημα; Είναι αρκετή αυτή η αντλία για να προστατεύσει το ισόγειό μου; Τί γίνεται σε περίπτωση που ταυτόχρονα με τη νεροποντή υπάρχει και διακοπή ρεύματος; (έχει γίνει αρκετές φορές). Έχετε να μου προτείνετε κάποια μάρκα ή κάποιο κατάστημα στη Αττική από το οποίο θα προμηθευτώ την αντλία;

 

Ευχαριστώ πολύ

 

Δάφνη

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αντλια ειναι λυση που δεν προστατευει παντα, γιατι ακριβως τις δυσκολες ωρες συχνα δεν υπαρχει ρευμα. Μια λυση ειναι αντλια 12βολτ σαν εκεινες που εχουν μεσα τα σκαφη. Τροφοδοσια απο μπαταρια, η μπαταρια να ειναι συνδεδεμενη συνεχεια με φορτιστη. Κοστος απο 50-100 ευρω συν εργατικα. Μια αλλη καλη λυση ειναι να σφραγιζει η πορτα με ενα κομματι κοντρα πλακε οταν προκειται να κανει καταιγιδα. Θα βαλω ενα σχεδιο αργοτερα να καταλαβετε τι εννοω

Link to comment
Share on other sites

Να σκαψει και ενα φρεατιο εκει που μπαινουν τα νερα και να βαλει και μια σχαρα?

Η αντλια χρησιμοποιειται σε φρεατιο η σε λιμναζοντα νερα με καποιο υψος (5-10 ποντους ).

Δεν βρισκω καμια χρησιμότητα να αγοράσει μια αντλια οταν δεν θα μπορεσει να συγκεντρωνει καπου τα νερα αυτα.

Edited by vasilimertzani
Link to comment
Share on other sites

Η γυναικα δεν ξερει απο αυτα. Ποιον να φωναξει να της τα κανει? 2-3 κατοσταρικα δεν της φτανουν υλικα και κοπος

Αυτο που ειπες με το φρεατιο θα το κανω το χειμωνα στο καταστημα της μανας μου. Εσωτερικα της κασας (πλατος 1.20) σκαψιμο το πατωμα, φρεατιο απο ακρη σε ακρη με καποια καλαισθητη σχαρα, μεσα στο φρεατιο ναυτικη αντλια 12βολτη, φλοτερακι ναυτικο, τρυπημα ο τοιχος και σωληνα φ20 που θα οδηγει τα νερα εκτος μαγαζιου, τροφοδοσια με μπαταρια και φορτιστης να την κραταει γεματη. 

 

Μεχρι τωρα το μαγαζι το εχουμε με κοντραπλακε στην πορτα. Καθε βραδυ μπαινει (συρταρωτα) και καθε πρωι βγαινει. Οταν ο δρομος εχει 30-40-50 εκ νερο λιγο νερο περναει απο τις χαραμαδες, για αυτο θελω την αντλια. Χωρις κοντρα πλακε στην κασα ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να κρατησεις τα νερα εκτος κτιριου. Με νερο πανω απο μισο μετρο ειναι κολαση.

post-548-0-20259100-1445178288_thumb.jpg

post-548-0-79054500-1445178308_thumb.jpg

post-548-0-23315700-1445178327_thumb.jpg

post-548-0-63024500-1445178347_thumb.jpg

post-548-0-55363300-1445178362_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να γίνει φρεάτιο εκεί που μπαίνουν νερά αλλιώς θα πλημμυρίζει ο χώρος μέχρι να λειτουργισει η αντλία, που μπορεί να μπει και σε UPS. Υπάρχουν και αντλίες που λειτουργούν με νερό αν οι διακοπές είναι πολύωρες

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμη τι πρέπει να κάνω. Ο χώρος που πλημμυρίζει δεν είναι εσωτερικός, αλλά ημιυπαίθριος, και τον χωρίζουν δύο σκαλοπάτια από τον εσωτερικό χώρο, τον οποίο έχω προτεραιότητα να προστατεύσω. Δηλαδή είναι κάτι σαν μικρή αυλίτσα μπροστά, έχει ένα φρεάτιο μικρό το οποίο καθαρίζεται τακτικά, και μετά δύο σκαλοπάτια και την πόρτα για τον εσωτερικό χώρο. Την τελευταία φορά που πλημμυρίσαμε τα νερά δεν ήρθαν από συσσώρευση των νερών της βροχής στο συγκεκριμένο μικρό φρεάτιο, αλλά από τα νερά που είχαν πλημμυρίσει το δρόμο (ο δήμος δεν είχε καθαρίσει τα φρεάτια ου δρόμου και από την πάνω τους πλευρά, εκεί που είναι η σχάρια δηλαδή, ήταν όλο χώμα και φύλλα και δεν είχαν πού να πάνε τα νερά της βροχής). Επειδή υπάρχει και μια μικρή κατηφορική κλίση που καταλήγει στο σημείο που αναφέρω, συγκερντρώθηκαν εκεί τα νερά και έφτασαν μέχρι και την απόληξη του δεύτερου από τα δύο σκαλοπάτια. Δηλαδή το νερό έφτασε σε ύψος γύρω στα 30-35 εκατοστά. 

Link to comment
Share on other sites

έχεις χώρο να κάνεις την αντλία/φρεάτιο εξωτερικά? 

Link to comment
Share on other sites

έχεις χώρο να κάνεις την αντλία/φρεάτιο εξωτερικά? 

Υπάρχει φρεάτιο εξωτερικά ήδη. Με μια σχ'αρα πάνω και ένα μικρό βάθος ας πούμε 20 πόντων. Εκεί μέσα θα βάλω την αντλία. Απλά τι είδους αντλία πρέπει να πάρω;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.