Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιατροφαρμακευτική περίθαλψη για αυτούς που χρωστάνε εισφορές


stathisK

Recommended Posts

Είχα ενταχθεί στη ρύθμιση (με 65 δόσεις) τον Ιανουάριο του 2015 για τις Εισφορές του 2014. Δεν πλήρωσα το Α εξάμηνο του 2015 ως τις 9 Οκτωβρίου, οπότε έχασα την ρύθμιση και έτσι οφείλω το υπόλοιπο που έμεινε για το 2014 και το Α εξαμ. του 2015.Μου είπαν τηλεφωνικά από το ΤΣΜΕΔΕ, ότι θα μπορούσα να έχω Ιατροφαρμακευτική Περίθαλψη μέχρι τον Φεβρουάριο του 2016, προσκομίζοντας τα εκκαθαριστικά των 3 τελευταίων ετών, όπου να φαίνεται μέσο εισόδημα κάτω από 12.000. Πήγα σήμερα να κάνω την αίτηση και μου είπαν το απίστευτο ότι δεν δικαιούμαι την επέκταση τη  Ι/Φ Περίθαλψης γιατί ο Ν.4254/2014 (κεφ.Α, Παρ.Α3),( του οποίου η ισχύς επεκτάθηκε μέχρι τον Φεβ. 2016 με τον Ν.4320/2015 (Αρθρο.30 Παρ.2))  ,με βάση τον οποίο θα είχα την παροχή αυτή, αφορά όσους χρωστούν τις εισφορές των ετών 2011,2012 και 2013, και ΟΧΙ όποιους χρωστούν μόνο το 2014!! 

 

 1.  Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτόν τον παραλογισμό δηλ. να έχεις το ευεργέτημα του Νόμου όταν χρωστάς πολλά και όχι λίγα ;;

 2.  Μπορεί κανείς να πληρώσει μόνο το ΚΥΤ και να έχει Ι/Φ Περίθαλψη ή αυτό γίνεται μόνο για τους διαγραμμένους ;; (άλλος παραλογισμός αυτός !!)

 3. Γενικό Ερώτημα :  Μπορούν να έχουν Ι/Φ Περίθαλψη από το ΤΣΜΕΔΕ  όσοι  χρωστάνε εισφορές ;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να με διαφωτίσει...!

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 2 χρονια το ειχα κανει οταν χρωστούσα και δεν ήμουν σε κανέναν διακανονισμό. Μου ειχαν βγάλει την πίστη και έφτασα τέλη Μαρτίου να εγκριθεί η αιτηση. Δεν θα το ξαναεκανα με τιποτα μιλάμε για απίστευτη ταλαιπωρία. Έτσι και αλλιως απο οτι ξερω δεν ισχυει πλέον κατι τέτοιο. Κάποιοι φίλοι που προσπάθησαν περισυ δεν έγινε τιποτα

Για το αν μπορεις να πληρωνεις ΚΥΤ μονο όχι δεν γινεται. Η ολο το πακέτο η τιποτα

Στο γενικό ερώτημα αν δεν πληρωνεις ειςφορες γ δεν εισαι σε καποιον διακανονισμό δεν δικαιούσαι περιθαλψη

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Είχα ενταχθεί στη ρύθμιση (με 65 δόσεις) τον Ιανουάριο του 2015 για τις Εισφορές του 2014. Δεν πλήρωσα το Α εξάμηνο του 2015 ως τις 9 Οκτωβρίου, οπότε έχασα την ρύθμιση και έτσι οφείλω το υπόλοιπο που έμεινε για το 2014 και το Α εξαμ. του 2015.Μου είπαν τηλεφωνικά από το ΤΣΜΕΔΕ, ότι θα μπορούσα να έχω Ιατροφαρμακευτική Περίθαλψη μέχρι τον Φεβρουάριο του 2016, προσκομίζοντας τα εκκαθαριστικά των 3 τελευταίων ετών, όπου να φαίνεται μέσο εισόδημα κάτω από 12.000. Πήγα σήμερα να κάνω την αίτηση και μου είπαν το απίστευτο ότι δεν δικαιούμαι την επέκταση τη  Ι/Φ Περίθαλψης γιατί ο Ν.4254/2014 (κεφ.Α, Παρ.Α3),( του οποίου η ισχύς επεκτάθηκε μέχρι τον Φεβ. 2016 με τον Ν.4320/2015 (Αρθρο.30 Παρ.2))  ,με βάση τον οποίο θα είχα την παροχή αυτή, αφορά όσους χρωστούν τις εισφορές των ετών 2011,2012 και 2013, και ΟΧΙ όποιους χρωστούν μόνο το 2014!! 

 

 1.  Ξέρει κανείς τίποτα γι' αυτόν τον παραλογισμό δηλ. να έχεις το ευεργέτημα του Νόμου όταν χρωστάς πολλά και όχι λίγα ;;

 2.  Μπορεί κανείς να πληρώσει μόνο το ΚΥΤ και να έχει Ι/Φ Περίθαλψη ή αυτό γίνεται μόνο για τους διαγραμμένους ;; (άλλος παραλογισμός αυτός !!)

 3. Γενικό Ερώτημα :  Μπορούν να έχουν Ι/Φ Περίθαλψη από το ΤΣΜΕΔΕ  όσοι  χρωστάνε εισφορές ;;;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να με διαφωτίσει...!

Επειδή αντιμετώπισα το ίδιο πρόβλημα.

Έχασα την ρύθμιση απο λάθος στον αριθμό κατάθεσης απο τον υπάλληλο της τράπεζας.

Στο τμήμα της Λειβαδιάς μου έλεγαν οτι έχασα την ρύθμιση και την ιατροφαρμακευτικη περίθλαψη,πήγα στα κεντρικά στήν Αθήνα και έκανα εκ νέου ρύθμιση εφόσον υπήρχε απόδειξη κατάθεσης.

Πηγαινε στον προιστάμενο στην Αθήνα δεν βγάζεις άκρη απο τα τηλέφωνα.2 μέρες έφαγα για την ταλαιπωρία.

Γενικά εαν είσαι σε ρύθμιση οφειλών τότε έχεις και κάλυψη έτσι με είχαν ενημερώσει.

 
Link to comment
Share on other sites

    Τελικά  με  πήραν χθες τηλέφωνο από το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν ότι έχω τις προϋποθέσεις του Ν.4254/14 (ευτυχώς το κατάλαβαν..!) και ότι μπορώ να έχω την επέκταση της Ι/Φ περίθαλψης μέχρι τον Φεβρουάριο. Επειδή και η γυναίκα μου είναι μηχανικός και έχει και αυτή τις ίδιες οφειλές, πήγε σήμερα και έκανε τις αιτήσεις (χωρίς κόσμο, τής έφαγε σχεδόν δύο ώρες..) και θεωρώ ότι θα έχουμε και οι δύο, αλλά και ο μικρός γιός μου,  Ι/Φ περίθαλψη μέχρι τον Φεβρουάριο του '16... Μετά ελπίζουμε σε εκ νέου επέκταση της ισχύος του Νόμου, γιατί για να πληρώσουμε τις Εισφορές δεν το βλέπω...

Link to comment
Share on other sites

    Τελικά  με  πήραν χθες τηλέφωνο από το ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν ότι έχω τις προϋποθέσεις του Ν.4254/14 (ευτυχώς το κατάλαβαν..!) και ότι μπορώ να έχω την επέκταση της Ι/Φ περίθαλψης μέχρι τον Φεβρουάριο. Επειδή και η γυναίκα μου είναι μηχανικός και έχει και αυτή τις ίδιες οφειλές, πήγε σήμερα και έκανε τις αιτήσεις (χωρίς κόσμο, τής έφαγε σχεδόν δύο ώρες..) και θεωρώ ότι θα έχουμε και οι δύο, αλλά και ο μικρός γιός μου,  Ι/Φ περίθαλψη μέχρι τον Φεβρουάριο του '16... Μετά ελπίζουμε σε εκ νέου επέκταση της ισχύος του Νόμου, γιατί για να πληρώσουμε τις Εισφορές δεν το βλέπω...

Συνάδελφε είμαστε ακριβώς στην ίδια μοίρα, με τη διαφορά οτι η γυναίκα μου δεν είναι μηχανικός.. Μετά το Φεβρουάριο τι γίνεται? Κάτι μου λέει πως θα έχουμε αλλαγές ούτως ή άλλως μέχρι τότε.. Ήδη με ΕΝΦΙΑ, τέλη κυκλοφορίας και περικοπές στις επικουρικές η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου γονατίζει πραγματικά πλέον... Δεν πάει άλλο αυτό ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Καλησπέρα,

Συγγνώμη εκ των προτέρων εάν γράφω σε λάθος θέμα αλλά δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο.

Δεν έχω εδώ και χρόνια ασφαλιστική ικανότητα (ιατρική κάλυψη κτλ) λόγω οφειλών.
Μου είπαν ότι για να ασφαλιστώ στο ΙΚΑ του συζύγου θα πρέπει να έχω κάνει διαγραφή από ΤΕΕ, ΤΣΜΕΔΕ κτλ. Ισχύει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.