Μετάβαση στο περιεχόμενο

Είδη τέντας και αντοχή στον αέρα


Recommended Posts

Ρίχνοντας μια ματιά σε προηγούμενες αναρτήσεις σχετικά με τέντες, βλέπω ότι μ'εξαίρεση τις πέργκολες, δε χρειάζεται ειδική άδεια εγκατάστασης. Το ερώτημα μου είναι, αν αφήσουμε στιν άκρη τις πέργκολες, που, απ'οσο ξέρω, εχουν τη μεγιστη αντοχή στον αέρα, ποιο συστημα ενδείκνυται για βεράντα περίπου 20 τ.μ. εκτεθειμένη στον καιρό;

 

Αλλοι μου λένε αντιρίδες (οικονομικότερες αλλά άσχημες), αλλοι μου λένε, με πολύ αέρα και βροχή να μαζεύονται και αυτές. Αλλοι παλι, μου λενε οτι οι τεντες με βραχίονες βαρέως τύπου (πολύ ακριβότερες) ειναι πιο ανθεκτικές.

 

Οσον αφορα την αισθητική, σίγουρα θα προτιμούσα βραχίονες. Η ερώτηση μου είναι - εδώ χρειάζομαι γνώστες της φυσικής - η αντοχή μιας τετοιας τεντας σε δυνατό αέρα εξαρτάται από την προβολή, δηλαδή απο το ποσο κατεβασμένη είναι; Αν ειναι κατεβασμένη ως τα μισά, κινδυνεύει να ξεχαρβαλωθεί εξίσου με οταν ειναι τελειως κατεβασμένη;

 

Εχει κανείς εμπειρία από το μεν ή το δε είδος τεντας σε βεράντα που την τρώει η βροχή κι ο αέρας;

Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη διαφορά την πιο καλή αντοχή σε αέρα έχουν οι αντηρίδες και ας είναι ότι πιο οικονομικό.

Φυσικά τα πάντα έχουν τα όρια τους στον αέρα διότι και ο αέρα μερικές φορές ξεπερνά όλα τα όρια και ειδικά οι ριπές απογειώνουν τα άπαντα.

Οπότε Μαξ αντοχή και στον χρόνο και στον αέρα οι αντηρίδες αλλα όταν ξεκινάς να έχεις 6 μποφορακια να μαζευτεί το πανί για να μη απογειωθεί.

Μεγάλη προσοχή να είναι άριστη ποιότητα η βάση στην πλάκα ή στον τοίχο που θα δέσει η αντηρίδα.

Όπως και μεγάλη προσοχή η επιλογή θέσης που θα μπει και η βάση αλλα και στο κάγκελο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.