Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή μικρου φυλλου χαρτη σε μεγαλο


Recommended Posts

Καλησπέρα,έχω ενα προβληματακι με μια εργασια της σχολης μου . Πως μετατρεπω μικρο φυλλο χάρτη σε μεγάλο 

με το coords gr .έχω ενα αρχειο με οροσημα ειναι σε μικρο φχ και πρεπει να κανω την μετατροπη σε Hatt (νεο)

Edited by Giannhs Balaroutsos
Link to comment
Share on other sites

Το κκορντς έχει επιλογή μικρού φύλλου...Παίζεις με την μπαρα..

 

Προσοχή! Πάτα 2 φορές το κουμπί της μετατροπής! Μόνο με μία φορά πάτημα θα σου κλωτσήσει χιλιομετρα.

 

ΥΓ

 

Συμβουλή: Μάθε τη θεωρία και μην εποκεντρώνεσαι μόνο στο τί κανει το πρόγραμμα. Ξέρεις τη θεωρία;

Link to comment
Share on other sites

Αφού είσαι σπουδαστής σημαίνει πως είσαι σε πρωτεύουσα Νομού. Αρα υπάρχει στην πόλη σου Τοπογραφική υπηρεσία. Πήγαινε εκεί (θα σου κάνει καλό γιατί σε τέτοια υπηρεσία θα πηγαίνεις μέχρι τα 62 σου) και ζήτα τους πίνακες " Ρίζου ". Είναι για όλη την Ελλάδα. Εχει συντελεστές και τύπους (αλγόριθμους) για μετατροπές συν/νων από φύλο σε γειτονικό (ή σε φύλλο με ίδιο Datum) ή στο κεντρικό (μεγάλο φύλλο) και αντίστροφα. Είναι ένα πολύ καλό ¨τεφτεράκι". Κάποτε στην Θεσσαλονίκη (δεκαετία 1980) ο Διευθυντής της Τ.Υ. ήταν και πρόεδρος στο σύλλογο και έτσι τυπώσαμε από το Δ.Σ. αρκετά φυλλάδια και τα μοιράσαμε στα μέλη. Το σκανάρισα για να το ανεβάσω αλλά επειδή είναι άσχημη φωτοτυπία και πολλά νούμερα δεν φαίνονται,  δεν συνέχισα. Αν Κάποιος το έχει σε καλή κατάσταση ας το κάνει. Η Τ.Υ. τους πίνακες Ρίζου τους είχε για την δουλειά των διανομών σαν "Ευαγγέλιο".

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω !! Εκανα  μεσω coord με την μετατροπη μικρων φυλλων Ηatt σε μεγαλα φχ Hatt και μετα σε ΕΓΣΑ 87

με την μέθοδο που υπαρχει στην εικονα.Ομως,αυτη η μεθεδολογια δεν μου παρεχει καλη 

ακριβεια πχ εχω αποστασεις πλευρων γεωτεμαχιων 8,994 , 19,998 , 6,992 κτλπ. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω??  

post-101218-0-80964900-1449337667_thumb.jpg

Edited by Giannhs Balaroutsos
Link to comment
Share on other sites

Γιάννη, έχεις διδαχτεί Γεωδαισία; Αν ναι εξέθεσε μας το σκεπτικό σου για να σου πούμε τα λάθη σου.

 

Μία βοήθεια: Οι συντετλεστές του ΟΚΧΕ ΔΕΝ!! ισχύουν για το παλιό Μπέσελ!

 

Επιπλέον, τί δεδομένα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Oi "σύγχρονες" αυτές μετατροπές (κοορντ κλπ) από φύλλο σε φύλλο δίνουν διαφορές γύρο στα 5-6 έως 10 μέτρα. αν το πας και παραπέρα σε ΕΓΣΑ87 το έχασες το παιχνίδι! Το 1932 που γινόταν οι διανομές μετρούσαν πλευρές οδεύσεων με σταδία , όπου δεν βόλευε η μετροταινία. Σήμερα μετράς με Distomat και θέλεις να έχεις τα ίδια αποτελέσματα. Οι Διανομές για την εποχή τους ήταν αρκετά καλές δουλειές.  Δεν ξέρω τι εργασία έχεις να κάνεις στο αγρόκτημα. Βρίσκεις λοιπόν τις τιμές των οροσήμων στην υπό εξέτασιν περιοχή, κάνεις την σχετική επεξεργασία στο γραφείο σου, πασσαλώνεις με τις τιμές των υποβάθρων της μελέτης  και με τα μοντέρνα σου όργανα δίνεις τιμές ΕΓΣΑ87. Από τη σχολή σου είπαν πως τις μετατροπές θα τις κάνεις με το πρόγραμμα coords. gr??? Δεν μας είπες το θέμα- περιεχόμενο της εργασίας σου.    

Link to comment
Share on other sites

Oi "σύγχρονες" αυτές μετατροπές (κοορντ κλπ) από φύλλο σε φύλλο δίνουν διαφορές γύρο στα 5-6 έως 10 μέτρα. αν το πας και παραπέρα σε ΕΓΣΑ87 το έχασες το παιχνίδι! Το 1932 που γινόταν οι διανομές μετρούσαν πλευρές οδεύσεων με σταδία , όπου δεν βόλευε η μετροταινία. Σήμερα μετράς με Distomat και θέλεις να έχεις τα ίδια αποτελέσματα. Οι Διανομές για την εποχή τους ήταν αρκετά καλές δουλειές.  Δεν ξέρω τι εργασία έχεις να κάνεις στο αγρόκτημα. Βρίσκεις λοιπόν τις τιμές των οροσήμων στην υπό εξέτασιν περιοχή, κάνεις την σχετική επεξεργασία στο γραφείο σου, πασσαλώνεις με τις τιμές των υποβάθρων της μελέτης  και με τα μοντέρνα σου όργανα δίνεις τιμές ΕΓΣΑ87. Από τη σχολή σου είπαν πως τις μετατροπές θα τις κάνεις με το πρόγραμμα coords. gr??? Δεν μας είπες το θέμα- περιεχόμενο της εργασίας σου.    

 

Ακριβώς...

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μεγεθύνω το εξελάκι που παραθέτεις παραπάνω. Αυτές οι τιμές ΕΓΣΑ87 με Ψ=4590000 είναι στην Βουλγαρία.  Έχω δουλέψει πολύ την περιοχή (οδοποιία Στρυμονοχώρι- Προμαχώνας) και ξέρω λίγο -πολύ πως παν οι τιμές. Ξαναδές τα. Μακάρι να κάνω λάθος.  

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη

 

Εφόσον δεν σου δίνει κοινά σημεία *ΗΑΤΤ υπ. Γεωργίας και ΕΓΣΑ87*, θα ακολουθήσεις αυτό που σου λέει.

 

Η ακρίβεια σου θα είναι 1μέτρο στο Χ και 5 μέτρα στο Υ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.