Μετάβαση στο περιεχόμενο

Θέμα από μη μηχανικό: Δε βάλαμε θερμομόνωση στους στύλους και στις δοκούς


ApostolisArt

Recommended Posts

ή παίζει να είσαι στον παράδεισο, αχαχαχα, δεν χρειάζεται λέει μόνωση και το δοκάρι είναι λέει 25 οπότε δεν το περνάει κρύο. Με συγχωρείται για το ύφος.

Ακου παληκάρι μόνωση θές, θες δεν θές.

ή κρύο θα σου βάλει το χειμώνα ή τις νύχτες του καλοκαιριού. Μην ψάχνεσαι με τους μηχανικούς και τους κατά τόπους τεχνίτες, ακολουθείς μια συμβατική κατασκευή που θέλει και μόνωση.

Λύσεις υπάρχουν: εξωτερικές πλάκες, που κατά την γνώμη μου είναι ακριβή γιατί θα έχεις τα γνωστά προβλήματα με τους σοβάδες και τα αντιαισθητικά δοντάκια.

2. Σοβάς μαζί με μόνωση, προτιμότερη λύση κατά μέρους μου αφού θα έχεις - ισόπαχο πάχος μόνωσης - ομοιογένεια υλικού.

 

Αν σε φτάνει το ποσό σου, 3000χιλ ευρώ θα πρέπει να ρωτήσεις καμιά εταιρία που φτιάχνει τέτοιους σοβάδες αν σε καλύπτεί να αγοράσεις το επιπλέον υλικό. Αυτό βέβαια είναι ανάλογο των μέτρων της οικοδομής οπότε θα πρέπει κάποιος να σε βοηθήσει να κάνεις και εμβαδομέτρηση. Αν δεν ξέρεις...

Τρίτη λύση,,,,,,,χμ να αλείψεις κόλλα το σπίτι και να το ντύσεις πούπουλα. Χαχαχαχαχαχαχα, Αστειεύομαι δεν ξλέρω αν υπάρχει.

Κατά την γνώμη μου προτιμότερη λύση είναι η 2.

Θα πρέπει να σε απασχολήσει επίσης το πάχος της μόνωσης και να επιλέξεις τα υλικά που θα σου δώσουν το μικρότερο πάχος. Ως γνωστόν, κάτοψη πέραν της εμφανιζόμενης θεωρείται παρανομία και παρανομία μεγαλύτερη των 10 πόντων τιμωρείται.

Θα μπορούσα να πώ και άλλα αλλά προς το παρόν αρκετά.

Γράψε, αν δεν έχεις διευθήνσεις με εταιρίες με σοβάδες με ενσωματωμένη μόνωση εγώ ή κάποιος συνάδελφος θα χαρούμε να σε γνωρίσουμε.

 

**********************

 

Ουπς, τώρα το είδα, μεσολαβούσαν και 3, 4 σέλίδες ακόμα. Εγώ μετά την δεύτερη το είδα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 50
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.