Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακο ή Δευτερο Πτυχιο? (Γερμανία )


Thanosph

Recommended Posts

Καλησπερα

Είμαι στο 6ό έτος του Φυσικού(Γιάννενα) και καλώς εχόντων των πραγμάτων παίρνω πτυχίο τον Ιουνιο με βάθμό 6,8-7(οπως τα υπολογίζω)και με μαθήματα επιλογής  κυρίως πανώ στην ηλεκτρόνική και υπολογιστές και  κάποια  που εχουν σχέση με την σωματιδιακή φυσική(ατομικη φυσικη κτλ).

 

Παρόλαυτα ενδίαφέρομαι για μεταπτυχίακο πανώ σε τομεά  Ενέργειας συγκεκριμένα (Συστήματα Ηλεκτρικής Ενέργειας, Υψηλές Τάσεις και Εγκαταστάσεις) και γενικά στον Ενεργειακό κλαδο των Ηλεκτρολογων/Μηχ. Μηχανικων, και συγκεκριμένα οι βλέψεις μου στρέφονται προς Γερμανία μιας και το MSc ειναι ξεχωριστο με το bacelor σε αντιθεση με την Ελλαδα, (και λογώ καλων πανεπιστημίων πάνω στη Επιστήμες των Μηχανικων βλεπε: Tu Munchen Darmstard Tu berlin κτλ)

 

Θα ηθελα να μαθω αν γνωριζει καποιος, εαν χρειαζεται να ξαναφοιτησώ ξάνα απο την αρχη στο τμήμα για να αποκτισω πρωτα το βασικο πτυχιο και μετα MSc, πραγμα αρκέτα χρονοβόρο ή υπάρχει και ποιο συντομος δρόμος?

Υπαρχει περιπτωση να γινει κατι παρομοιο με τις Ελληνικες κατατακτηριες και να μεταφερθω 2ο η 3ο ετος?

Ή

Να μπορέσω να επιλέξω το μεταπτυχιακο(Power Engineer, MSc EE με κατευθυνση Ενεργειας) με την προύποθεση να παρακολουθησω καποια μαθηματα Bachelor στα οποια δεν τα εχει το Φυσικο οπως Ηλεκτρικες Μηχανες, Μηχανολογικο σχεδιο κτλ), και στην συνεχεια να ξεκινησω?

 

Απο αποψη γλωσσας κατεχω B1 στα γερμανικα και στα αγγλικα επισεις, οποτε γνωρισω σε εναν μικρο βαθμο την γλωσσα.

Ευχαριστω εκ των προτερων

 

Link to comment
Share on other sites

Στείλε στη γραμματεία και θα σου απαντήσουν.

Μπορείς να δώσεις κατακτήριες στους ΗΜΜΥ. Δες στα σάιτ τι γράφουν.

Νομίζω θα δυσκολευτείς να τελειώσεις αν σε πάρουν για μεταπτ. γιατί το αντικείμενο είναι διαφορετικό.

Link to comment
Share on other sites

Στείλε στη γραμματεία και θα σου απαντήσουν.

Μπορείς να δώσεις κατακτήριες στους ΗΜΜΥ. Δες στα σάιτ τι γράφουν.

Νομίζω θα δυσκολευτείς να τελειώσεις αν σε πάρουν για μεταπτ. γιατί το αντικείμενο είναι διαφορετικό.

Συμφωνώ, θα πρέπει να ρίξεις πολύ διάβασμα σε ατομικό επίπεδο μιας και θα συναντάς ορισμούς και ένοιες που οι συνάδελφοί σου θα έχουν ξανασυναντίσει στον προπτυχιακό τους κύκλο.

Δεν είναι ακατόρθωτο όμως, μιας και όλα σχεδόν τα πανεπηστήμια που έχω κοιτάξει δέχονται απόφοιτους φυσικού και μαθηματικού σε μεταπτυχιακά καθαρά για μηχανικούς.

 

Από την άλλη οι κατατακτήριες θα σε βάλουν στο 2ο έτος της σχολής χρωστώντας όλα τα μαθήματα (πλην αυτών που ίσως σου αναγνωρίσουν και αυτών που θα δώσεις)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.