Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υλικο για ηχομονωση


vag106

Recommended Posts

Καλησπέρα, μπορείτε να μου προτείνετε καποιο υλικο για ηχομονωση ταβανιου. Το σπίτι είναι ισόγειο και στο ταβάνι δεν υπάρχει φελιζολ παρα σκέτο μπετον. Μου εχουν πει να βαλω γυψοσανιδα με πετροβαμβακα. Υπάρχει καποια αλλη προταση; σας ευχαριστώ..

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και να υπήρχε διογκωμένη πολυστερίνη στην οροφή δεν θα έβλεπες (ή μάλλον άκουγες...) καμία σχεδόν διαφορά.

Οι πληροφορίες που δίνεις για τα χαρακτηριστικά του χώρου σου, το εύρος των ακουστικών συχνοτήτων που θες να κόψεις ή να μειώσεις, τις πηγές καθώς και τα dB είναι μηδαμινές.

Απαιτείται ακουστική μελέτη.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ισόγειο διαμέρισμα 110τμ και από πανω υπάρχει αλλο διαμέρισμα. Οι ήχοι που θελω να μειώσω ειναι οι συνήθεις μιας κατοικίας.μεχρι και το περπατημα ακούγεται πολυ έντονα. Το να πέσει κατι στο πάτωμα δεν το συζητάμε... Τωρα db δεν γνωρίζω.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A806 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Θα κανεις υπομονη, θα περασουν τα χρονια και δεν θα ακους-ενοχλεισαι τοσο πολυ.. Ενδεχομενως θα βοηθουσε και η επισκεψη σε καποιον ειδικο.

Ομιλιες τηλεοραση κτλ ισως μειωθουν με ηχομονωση αλλα.. τακουνια περπατουρες και γενικα ηχοι ''κραδασμων'' ειναι παρα πολυ δυσκολο. Δεν εισαι ο μονος, ολος ο κοσμος της πολυκατοικιας ειναι ετσι. Και εχουν συνηθισει και δε τρεχει τιποτα πια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.