Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πότε χρησιμοποιούμε αστεροτρίγωνο βάσει νόμου;


mazanna

Recommended Posts

δεν ξερω αν ειναι χαζη η ερωτηση αλλα επειδη μου παρουσιαστηκε ενα προβλημα σε μια εγκατασταση ρωταω. εχω μοτερ 7,5 Hp (τριφασικο) και μου ζητανε να εχω αστεροτριγωνο γιατι αυτο ζηταει ο νομος για πανω απο 7 Hp! Ψαχνω και δεν εχω βρει κατι τετοιο. Αν μπορει καποιος ας με βοηθησει. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε/φιλη

 

Σου απαντώ λίγο βιαστικά γιατί δεν προλαβαίνω. Υπήρχε παλαιότερα, δεν ξέρω αν και πόσο ισχύει, κάποιος κανόνας που έλεγε ότι η ΔΕΗ επιτρέπει την απευθείας σύνδεση στο δίκτυο κινητήρων (προκειμένου για εγκατάσταση κίνησης - βιομηχανίας) αν ισχύει μια εκ των τριών περιπτώσεων :

 

1. Ρεύμα εκκίνησης μικρότερο των 30Α

2. αν η σχέση ρε'υματος εκκίνησης προς ονομαστικό ρεύμα είναι μικρότερη του 2 για κινητήρες εως 10 PS και μικρότερη του 1,6 για κινητήρες πάνω από 10 PS

3. Σε περίπτωση που ο πελάτης έχει δικό του υποσταθμό (Μετασχηματιστή) το ρεύμα εκκίνησης δεν πρέπει να ξεπερνά μια ορισμ΄λενη τιμή ανάλογα με την ισχύ του Μ/Σ.

π.χ. Ια<300Α για Μ/Σ από 250-500 kVA.

 

Προσεγγιστικά επίσης κράτα το εξής :

 

ρεύμα εκκίνησης για επαγωγικούς κινητήρες με απλό κλωβό πάνω από 0.7 kW και από 3000-750 rpm είναι :

 

Ια= (12....13)*P (απευθείας εκκίνηση)

Ια = (3.5....4.5)*P για εκκίνηση με διακόπτη Υ/Δ

 

Από τα παραπάνω συνάγεται ότι απευθείας εκκίνηση επιτρέπεται για κινητήρες ισχύος P< 30/13= 2.3-2.5 kW εφόσον το ρεύμα εκκίνησης ειναι Ια < 30Α

 

Σήμερα πάντως νομίζω ότι κινητήρες με ισχυ πάνω από 1.1 kW κατασεκυάζονται για λειτουργία με Υ/Δ

 

Προσοχή: όλα τα παραπάνω ίσχυαν πριν το ΕΛΟΤ 384 και πριν κάμποσα χρόνια. Πιθανόν να έχουν υπάρξει αλλαγές. Η ΔΕΗ ίσως σε βοηθήσει περισσότερο. Εγώ αυτά έμαθα τότε στη σχολή (πριν 15 χρόνια περίπου εεεε). Επίσης δεν έχει τύχει να ασχοληθώ και πολύ με ηλεκτρική κίνηση.

 

Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

 

Αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει κάτι νεότερο ας μας πει να ενημερωθούμε

 

 

Με βάση τα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Τα όσα παρέθεσα νομίζω ισχύουν και σήμερα, αλλά αν υπάρχει κάτι νεότερο που μάθεις από τη ΔΕΗ πες μας να μάθουμε και εμείς. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.