Μετάβαση στο περιεχόμενο

εγκατασταση φυσικου αεριου


horatio

Recommended Posts

Φίλε kchr δεν καταλαβαίνω γιατί σε γελούν τα μάτια σου;

Τι εννοείς;

Εντοματαξύ φίλε hotario διαβάζοντας την απάντηση που έδωσες στον  kcher ίσως αλλάζουν τα δεδομένα αν δεν είσαι ξεκάθαρος.....

Σου μίλησα για δύο ανεξάρτητες γραμμές για το μπόιλερ και το σώμα του μπάνιου.

Αν είναι κοινή η γραμμή του μπόιλερ με σώμα μπάνιου τα 800 λίτρα που υποθετικά μίλησα σε 13mm εσωτερική διάμετρο σωλήνα ζορίζει το πράγμα....

Αν δεν υπάρχουν ξεχωριστά κυκλώματα για το μπόιλερ και για το σώμα του μπάνιου το πράγμα είναι δύσκολο.....

Ναι,  εχεις δικιο, μου ειπε και αυτος οτι θα ειναι ανεξαρτητη γραμμη στο boiler απο αυτη του μπανιου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν τα σώματα είναι 6 + ένα το μπόιλερ 7, τα ζεύγη που πρέπει να βλέπεις στο κολλεκτέρ πρέπει να είναι 7 για να είναι όλα ανεξάρτητα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν τα σώματα είναι 6 + ένα το μπόιλερ 7, τα ζεύγη που πρέπει να βλέπεις στο κολλεκτέρ πρέπει να είναι 7 για να είναι όλα ανεξάρτητα.

Σωστα 7 ειναι το εχω και σε εικονα αλλα δεν μπορω να το ανεβασω.

Μια ραγα στο κολλεκτερ με 7 μπλε βανακια και απο κατω αλλη μια με 7 κοκκινα και με τους σωληνες τους αντιστοιχα.

Link to comment
Share on other sites

Συνδέσου στους συλλέκτες. Αυτή είναι η ορθή και ενδεδειγμένη λύση. Οποιαδήποτε άλλη λύση θα σου απαξιώσει το σύστημα και είναι κρίμα, γιατί όπως το περιγράφεις έχει γίνει ωραία και ακριβή δουλειά μέχρι τώρα (7 σώματα με 7 κυκλώματα). Τώρα, εγώ θα καταργούσα και το boiler, απλά κλείνοντας τους διακόπτες που του αντιστοιχούν, γιατί είναι ενεργοβόρο. Ο λέβητας έχει θερμαντήρα ροής

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σωστότερο είναι να κουμπώσει κανείς στο κολλεκτέρ όπως λέει ο kcher..

Σε αυτό που λίγο διαφωνώ μαζί του είναι αυτό που είπε ότι αν δουλέψει θα είναι καθαρά από τύχη.

Εγώ λέω αν δουλέψει θα το ορίσει η υδραυλική  μελέτη των δικτύων.

Μη  γνωρίζοντας το δίκτυο σαφώς και δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Για παράδειγμα....

Αν το δίκτυο είναι από χαλκό  φ16 και υπάρχουν δύο διαθέσιμα κυκλώματα που μπορούν να μετατραπούν σε κεντρικές στήλες  και γίνει εξισορρόπηση των δικτύων θα το πάει...

Αν είναι φ15 πάλι θα το παει οριακά.

Αν είναι πολυαιθυλένιο 16Χ2 δεν θα το παει.

Αν οι διακόπτες σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις δεν είναι δισωληνίου (100% παροχή στο σώμα) αλλά μονοσωληνίου (bypass) τους βάζανε συχνά ακόμα και στα δισωλήνια πάλι δεν θα το πάει.

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

Ελεγα μηπως στεκει κατι τετοιο γιατι θα αποφυγω το πολυ τρυπανι και την εμφανη διελευση για να βγουμε εξω στο κουτι.

Ενω με τον αλλο τροπο που μου υπεδειξε οι σωληνες περνουν πανω απο τα ντουλαπια της κουζινας και καλυπτονται απο την εσοχη αυτων

και μπαινουμε κατευθειαν παταρι με ενα τρυπημα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το σωστότερο είναι να κουμπώσει κανείς στο κολλεκτέρ όπως λέει ο kcher..

Σε αυτό που λίγο διαφωνώ μαζί του είναι αυτό που είπε ότι αν δουλέψει θα είναι καθαρά από τύχη.

Εγώ λέω αν δουλέψει θα το ορίσει η υδραυλική  μελέτη των δικτύων.

Μη  γνωρίζοντας το δίκτυο σαφώς και δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα.

Για παράδειγμα....

Αν το δίκτυο είναι από χαλκό  φ16 και υπάρχουν δύο διαθέσιμα κυκλώματα που μπορούν να μετατραπούν σε κεντρικές στήλες  και γίνει εξισορρόπηση των δικτύων θα το πάει...

Αν είναι φ15 πάλι θα το παει οριακά.

Αν είναι πολυαιθυλένιο 16Χ2 δεν θα το παει.

Αν οι διακόπτες σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις δεν είναι δισωληνίου (100% παροχή στο σώμα) αλλά μονοσωληνίου (bypass) τους βάζανε συχνά ακόμα και στα δισωλήνια πάλι δεν θα το πάει.

η φωτο του κολλεκτερ επιτελους!

http://postimg.org/image/rqt3fxwlz/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.