Μετάβαση στο περιεχόμενο

εγκατασταση φυσικου αεριου


horatio

Recommended Posts

Οι σωλήνες είναι πλαστικές μάλλον 16Χ2.

Ζορίζει το πράγμα.....

Θα πρέπει ο μηχανολόγος σου να είναι πολύ γάτα να το υπολογίσει....

Χωρίς υδραυλικό υπολογισμό και αφήνοντας το στην τύχη ισχύει αυτό που είπε ο kcher....

Από τύχη

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονοσωλήνιο είναι. Να πάει πάνω από τα ντουλάπια. Όσον αφορά το φίλο aithilenio, δε μίλησα εγώ για τύχη, ο συνάδελφος ο alej μίλησε. Συμφωνώ βέβαια, γιατί δεν έχω στοιχεία του κυκλοφορητή, του μήκους των σωλήνων και το υλικό τους, άρα αν έλεγα ναι κάνε το έτσι, όντως θα ήταν θέμα τύχης. Επομένως, δεν μπορώ να πω αν "το πάει" ή όχι. Πάντως, δεν θα αναλάμβανα την ευθύνη να το κατασκεύαζα με διπλούς σωλήνες. Εξάλλου, οι δύο στήλες δεν θα ξεκινούσαν από το ίδιο σημείο. Άρα για κάποιο μήκος (που βέβαια δεν ξέρουμε πόσο είναι) θα υπήρχε μεγάλη πτώση πίεσης. Δεν θα το έκανα έτσι, ούτε καν στο σπίτι μου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονοσωλήνιο είναι. Να πάει πάνω από τα ντουλάπια. Όσον αφορά το φίλο aithilenio, δε μίλησα εγώ για τύχη, ο συνάδελφος ο alej μίλησε

 

Οπ δίκαιο έχεις sorry

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι μονοσωλήνιο είναι. Να πάει πάνω από τα ντουλάπια. Όσον αφορά το φίλο aithilenio, δε μίλησα εγώ για τύχη, ο συνάδελφος ο alej μίλησε. Συμφωνώ βέβαια, γιατί δεν έχω στοιχεία του κυκλοφορητή, του μήκους των σωλήνων και το υλικό τους, άρα αν έλεγα ναι κάνε το έτσι, όντως θα ήταν θέμα τύχης. Επομένως, δεν μπορώ να πω αν "το πάει" ή όχι. Πάντως, δεν θα αναλάμβανα την ευθύνη να το κατασκεύαζα με διπλούς σωλήνες. Εξάλλου, οι δύο στήλες δεν θα ξεκινούσαν από το ίδιο σημείο. Άρα για κάποιο μήκος (που βέβαια δεν ξέρουμε πόσο είναι) θα υπήρχε μεγάλη πτώση πίεσης. Δεν θα το έκανα έτσι, ούτε καν στο σπίτι μου.

Για να κάνουμε κουβέντα...

Αν ήταν χαλκός φ16 οι διακόπτες 100% και η απόσταση 20 μέτρα πήγαινε έλα γιατί να μην το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα, δεν το γλιτωνω το γεωτρυπανο.

Κυριοι σας ευχαριστω. Θελει σκεψη και περαιτερω μελετη και ψαξιμο το πραγμα.

Μας έδωσες ευκαιρία να το συζητήσουμε.... :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονοσωλήνιο είναι. Να πάει πάνω από τα ντουλάπια. Όσον αφορά το φίλο aithilenio, δε μίλησα εγώ για τύχη, ο συνάδελφος ο alej μίλησε. Συμφωνώ βέβαια, γιατί δεν έχω στοιχεία του κυκλοφορητή, του μήκους των σωλήνων και το υλικό τους, άρα αν έλεγα ναι κάνε το έτσι, όντως θα ήταν θέμα τύχης. Επομένως, δεν μπορώ να πω αν "το πάει" ή όχι. Πάντως, δεν θα αναλάμβανα την ευθύνη να το κατασκεύαζα με διπλούς σωλήνες. Εξάλλου, οι δύο στήλες δεν θα ξεκινούσαν από το ίδιο σημείο. Άρα για κάποιο μήκος (που βέβαια δεν ξέρουμε πόσο είναι) θα υπήρχε μεγάλη πτώση πίεσης. Δεν θα το έκανα έτσι, ούτε καν στο σπίτι μου.

Δηλαδη φιλε kcher θεωρεις να μη παω στο κολεκτερ, αλλα στο παταρι και να δινω απο το σωμα του μπανιου χωρίς boiler?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, προτείνω να πας στο κολλεκτέρ. Sorry, νόμιζα ότι για τα κολλεκτέρ πρέπει να περάσεις πάνω από τα ντουλάπια. Είμαι λίγο απόλυτος, αλλά ναι, απευθείας στα κολλεκτέρ. Πάρε και άλλη γνώμη από κοντά, επειδή στο είπε ένας δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει και άλλη εναλλακτική για τις οδεύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μονοσωλήνιο είναι. 

Αυτή την κουβέντα θυμάμαι την είχαμε κάνει πολλές φορές σε άλλο φόρουμ....

Δισωλήνιο είναι και πολλοί το ονομάζουν ακτινωτό.

Οι Ιταλοί το λένε νομίζω σπαγγέτι.

Μονοσωλήνιο είναι όταν ένα κύκλωμα παίρνει πάνω από ένα σώμα σε σειρά. 

Edited by aithilenio
Link to comment
Share on other sites

aithilenio ναι δε διαφωνούμε. Συμπεριφέρεται ως δισωλήνιο. Όμως είναι κατασκευασμένο με τη λογική του μονοσωληνίου με κάθε κύκλωμα να αποτελείται από ένα σώμα. Ή με τη λογική του δισωληνίου αλλά με ένα σώμα ανά στήλη! Τα ίδια λέμε. Είναι πως βλέπεις το ποτήρι, μισοάδειο ή μισογεμάτο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.