Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόδοση Ηλιακού Θερμοσίφωνα.


AkisMout

Recommended Posts

Καλησπέρα. Όπως φαίνεται και στην ειδικότητά μου, είμαι φοιτητής Μηχανολόγος Μηχανικός του τμήματος τους ΑΠΘ. 

Στα πλαίσια της Διπλωματικής μου εργασίας, έχει προκύψει μια ερώτηση αναφορικά με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες. 

 

Κάνοντας λίγο μια μικρή εισαγωγή για το θέμα της Διπλωματικής, καλούμαι να υπολογίσω το ανθρακικό αποτύπωμα μιας μονοκατοικίας στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, της οποίας έχω βρει/υπολογίσει τις ανάγκες της σε ενέργεια (Θ / Ψ / ΖΝΧ / Ηλ.Συσκευές- Ηλ.Ρεύμα).

Σε ένα από τα σενάρια που θα αναπτυχθούν, οι ανάγκες ΖΝΧ  θα καλυφθούν από τη χρήση Ηλιακού Θερμοσίφωνα, αν όχι εξ'ολοκλήρου έστω ένα μέρος αυτών ανάλογα και με το μέγεθος επιφάνειας του Ηλ. Θερμοσίφωνα που θα χρησιμοποιηθεί.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορώ κάπου να βρω συγκεντρωτικά στοιχεία για την απόδοση ενός Ηλ. Θερμοσίφωνα (π.χ. Kwh/m2 για 1 χρόνο) ανάλογα πάντα και με τον τύπο του (επιλεκτικής απορρόφησης, σωλήνες κενού κλπ); Έχω βρει μια παρουσίαση που αφορά την περιοχή της Νοτίου Ελλάδος που δίνει Πίνακα με τιμές 700Kwh/m2 για τύπο επίπεδου συλλέκτη με επιλεκτική απορρόφηση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και στα δεδομένα της Βορείου Ελλάδος, ενώ πρέπει να είναι και αρκετά παλιά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Edited by AkisMout
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Όπως φαίνεται και στην ειδικότητά μου, είμαι φοιτητής Μηχανολόγος Μηχανικός του τμήματος τους ΑΠΘ. 

Στα πλαίσια της Διπλωματικής μου εργασίας, έχει προκύψει μια ερώτηση αναφορικά με τους ηλιακούς θερμοσίφωνες. 

 

Κάνοντας λίγο μια μικρή εισαγωγή για το θέμα της Διπλωματικής, καλούμαι να υπολογίσω το ανθρακικό αποτύπωμα μιας μονοκατοικίας στην περιοχή της Θεσσαλονίκης, της οποίας έχω βρει/υπολογίσει τις ανάγκες της σε ενέργεια (Θ / Ψ / ΖΝΧ / Ηλ.Συσκευές- Ηλ.Ρεύμα).

Σε ένα από τα σενάρια που θα αναπτυχθούν, οι ανάγκες ΖΝΧ  θα καλυφθούν από τη χρήση Ηλιακού Θερμοσίφωνα, αν όχι εξ'ολοκλήρου έστω ένα μέρος αυτών ανάλογα και με το μέγεθος επιφάνειας του Ηλ. Θερμοσίφωνα που θα χρησιμοποιηθεί.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής: Μπορώ κάπου να βρω συγκεντρωτικά στοιχεία για την απόδοση ενός Ηλ. Θερμοσίφωνα (π.χ. Kwh/m2 για 1 χρόνο) ανάλογα πάντα και με τον τύπο του (επιλεκτικής απορρόφησης, σωλήνες κενού κλπ); Έχω βρει μια παρουσίαση που αφορά την περιοχή της Νοτίου Ελλάδος που δίνει Πίνακα με τιμές 700Kwh/m2 για τύπο επίπεδου συλλέκτη με επιλεκτική απορρόφηση, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα και στα δεδομένα της Βορείου Ελλάδος, ενώ πρέπει να είναι και αρκετά παλιά.

 

Ευχαριστώ πολύ.

 

 

Δες εδώ: http://www.michanikos.gr/files/file/305-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%96%CE%9D%CE%A7-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%BC%CE%AD%CE%B8%CE%BF%CE%B4%CE%BF-f-charts-v2/#commentsStart

 

και εδώ: http://www.michanikos.gr/topic/34980-%CE%A5%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CE%B7%CE%BB-%CF%83%CF%85%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5-4%CE%9C-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-excel-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%8C%CF%81%CE%BF%CF%85%CE%BC/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και στο συνημμένο αρχείο απο σελ. 180 έως 205 και κυρίως παρ. 2.1.3 σελ. 187 και παρ. 2.2 σελ. 189.

 

 

DE4-Renewable Energy Sources-final.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και για δεδομένα ηλιακής ακτινοβολίας διάφορων ελληνικών περιοχών δες παραρτήματα Β (κυρίως) και Γ από σελίδα 57 εώς 76, στο παρακάτω αρχείο.

TOTEE-20701-3-Final-TEE 3nd Edition.pdf

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ! 

 

Επειδη οπως ειπα προκειται για εργασια και θελω να εξετασω διαφορα σεναρια, εκανα μια ακομα ερωτηση σε ενα παλιοτερο τοπικ για την περιπτωση που ολες οι αναγκες μου (Θ/Ψ/ΖΝΧ) καλυφθουν με τη χρηση αντλιας θερμοτητας ωστε να αποφευχθει η χρηση Ηλ. θερμοσιφωνα.

 

Σε καθε περιπτωση, ευχαριστω και παλι, κραταω τα αρχεια και ως βιβλιογραφια για μετεπειτα χρηση!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.