Μετάβαση στο περιεχόμενο

κέντρο σεμιναρίων


lefakos

Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι αρχιτέκτονας , άνεργος και σκέφτομαι να νοικιάσω ένα μικρό χώρο στην επαρχιακή πόλη που ζω

και να κάνω μαθήματα(σεμινάρια ?)σε γκρουπ 8-10 ατόμων σε σχεδιαστικά προγράμματα τύπου autocad , photοshop , 3ds max κτλ

πτυχίο να πιστοποιεί τις γνώσεις μου δεν έχω αλλά έχω εμπειρία 15 χρόνων και έχω συνεργαστεί με πολλά γραφεία , οπότε

από γνώσεις το έχουμε (εκτός αν είναι υποχρεωτικό κάποιο αποδεικτικό , δεν ξέρω).

Δεν με ενδιαφέρει να είναι κανονικό φροντιστήριο , δλδ, δεν με ενδιαφέρει να δίνω κάποιο χαρτί (θα το ξεκαθαρίζω από την αρχή)

σε αυτούς που παρακολούθησαν τα μαθήματα , οπότε δεν ξέρω αν μιλάμε για μαθήματα ή απλά για σεμινάρια εκμάθησης ή κάτι άλλο.

 

Νομοθετικά που εμπλέκομαι ? μπορώ απλά να έχω ένα μπλοκάκι και να κόβω αποδείξεις ? απλή παροχή υπηρεσιών ?

ή θέλω ειδική άδεια χορήγησης φροντιστηρίου ? άμα έρθει στο χώρο αυτόν κάποια αρμόδια αρχή και μου πει

''παιδιά τι κάνετε εδώ ?'' πώς μπορώ να είμαι 100% καλυμμένος ?

 

 

υγ. Εδώ και κάποιες ώρες ψάχνω να βρω κάποια πληροφορία στο διαδίκτυο και δυστυχώς δεν βρίσκω κάτι ,

αν γνωρίζει κάτι κάποιος (ή που μπορώ να απευθυνθώ) θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως !

 

σας ευχαριστώ ! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ! ευχαριστώ για την απάντηση !

σίγουρα είναι μονόδρομος η διαδικασία που περιγράφεται στο παραπάνω λινκ ? γιατί η χαρτούρα είναι ατελείωτη και εγώ δεν σκέφτομαι να ανοίξω ΙΕΚ,ΚΔΒΜ ή κάτι τόσο μεγάλο κ επίσημο !

εγώ σκεφτόμουν για 30-40 τετραγωνικά μαξ, 2 μεγάλα τραπέζια και αυτό είναι όλο ....!

τόσα ολιγοήμερα σεμινάρια που υπάρχουν (πχ, φωτογραφίας , κατασκευή κοσμημάτων κτλ κτλ )  τα οποία είναι με το αζημίωτο , πως γίνονται άραγε ?

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω σίγουρα. Πάντως σε κάποια σεμινάρια κοσμήματος, που πήγε γνωστή μου, δεν της έκοψαν απόδειξη.

Θεωρητικά μπορείς να κάνεις μαθήματα, αρκεί να δηλωθεί στην εφορία.

Εκεί δεν ξέρω τί μπορεί να σου ζητήσουν και αν χρειάζεται το πιστοποιητικό επάρκειας.

 

Στάλθηκε από το Lenovo A1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ και πάλι !

 

εγώ πολύ απλά θέλω ένα χώρο να κάνω ιδιαίτερα μαθήματα και να κόβω ΑΠΥ, τίποτα περισσότερο !

 

άλλες ιδέες - σκέψεις υπάρχουν ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.