Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
aimkonst

Νέος μηχανικός - Αυτόματη εγγραφή στο ΤΣΜΕΔΕ - Νέος νόμος

Recommended Posts

 

Αν δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω, δεν πληρώνουν τίποτα.

Τα ανωτέρω ισχύουν μετά πλήρους βεβαιότητος σε όλα τα επαγγέλματα.

 

Πού το λέει ξεκάθαρα στον νέο νόμο ότι "αν δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω, δεν πληρώνουν τίποτα."??? Μπορεί να το λέει η κοινή λογική, αλλά το ΤΣΜΕΔΕ δεν έχει καμία σχέση με την λογική.... Αν θέλουν να το τραβήξουν με την βλακεία του ΒΔ του 1940 μπορούν ακόμα....

 

Πάντως κάποιοι μηχανικοί έχουν πάει το ΤΣΜΕΔΕ στα διοικητικά δικαστήρια για αυτό το θέμα. Σε 1-2 χρόνια θα βγεί η απόφαση από το ΣΤΕ, και ίσως τότε το ΤΣΜΕΔΕ σταματήσει τα καραγκιοζιλίκια.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Δεν έγραψα αυτό:
 

Αν δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω, δεν πληρώνουν τίποτα.
Τα ανωτέρω ισχύουν μετά πλήρους βεβαιότητος σε όλα τα επαγγέλματα.

 


Έγραψα αυτό:
 

Αν δεν είναι τίποτα από τα παραπάνω, δεν πληρώνουν τίποτα.
Τα ανωτέρω ισχύουν μετά πλήρους βεβαιότητος σε όλα τα επαγγέλματα.

Όσον αφορά όμως τους μηχανικούς, υπάρχει το θεμελιωδώς βλακώδες ζήτημα της προηγούμενης κατάστασης με την ασφάλιση της ιδιότητας.

 

Και το έγραψα για να τονίσω ότι αυτό που ισχύει για όλα τα επαγγέλματα της χώρας, πέρα από το δικό μας, επισφραγίζεται μέσω του νέου νόμου.
Και ελπίζω, πλέον, και για το δικό μας.

Και το βασικό μου επιχείρημα δεν ήταν αυτό. Αυτό το έγραψα μόνο γιατί ο soulrebel νόμιζε ότι δεν καταλάβαινα πως υπολογίζονται οι εισφορές και το έγραψα για να 
δείξω ότι καταλαβαίνω.

Αντιθέτως, το βασικό πράγμα που λέω από την αρχή είναι:

Αν έχεις άδεια ασκήσεως ασκήσεως επαγγέλματος και δεν είσαι ούτε μισθωτός ούτε ελεύθερος επαγγελματίας.
Τι εισφορές θα πληρώσεις;
 

Share this post


Link to post
Share on other sites

lol γράφουμε ταυτόχρονα και το έχουμε κάνει chat το φορουμ :)

 

  Ο νόμος αναφέρει τα βασικά, από κει και πέρα θα βγουν υπουργικές αποφάσεις (ΥΑ και ΚΥΑ) που θα καθορίζουν τις λεπτομέρειες. Εκεί μπορεί να λυθεί η απορία σου (τι εισφορές πληρώνει ο άνεργος μηχανικός?), μπορεί και όχι. Δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος πάντως.

  Οι τύποι που μας κυβερνάνε κάνουν ότι τους λέει η Τρόικα. Αν η Τρόικα έχει προυπολογίσει τις εισφορές των άνεργων μηχανικών στους λογαριασμούς της, δεν την γλυτώνουμε με τίποτα όσοι νόμοι και να μας ευνοούν. Απλώς θα περάσουν μερικές τροπολογίες σε άσχετο νομοσχέδιο και λύθηκε το θέμα...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μην το γκαντεμιάζεις να χαρείς...

Share this post


Link to post
Share on other sites

    άρθρο 39 του Νόμου 4387 ΦΕΚ 85Α 12.05.2016

3. Η μηνιαία ελάχιστη βάση υπολογισμού επί της οποί−
ας υπολογίζεται το εκάστοτε προβλεπόμενο ποσοστό
εισφοράς καθορίζεται με βάση το ποσό που αντιστοιχεί
στον κατώτατο βασικό μισθό άγαμου μισθωτού άνω των
25 ετών. Ειδικά στην περίπτωση εφαρμογής της περί−
πτωσης β΄ της παραγράφου 1 του παρόντος άρθρου η
ως άνω ελάχιστη μηνιαία βάση υπολογισμού αντιστοιχεί
στο 70% επί του εκάστοτε προβλεπόμενου κατώτατου
βασικού μισθού άγαμου μισθωτού άνω των 25 ετών.
Ως προς το ανώτατο όριο ασφαλιστέου μηνιαίου ει−
σοδήματος εφαρμόζεται σε κάθε περίπτωση η διάταξη
της παρ. 2 του άρθρου 38.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι έχει τίτλο "Εισφορές αυτοαπασχολούμενων και ελεύθερων επαγγελματιών". 

Εγώ λέω για πολλοστή φορά ότι αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος δεν είναι αυτοαπασχολούμενος-ελεύθερος επαγγελματίας ούτε μισθωτός αλλά έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Μέχρι σήμερα με την άδεια άσκησης επαγγέλματος και την εγγραφή στο ΤΕΕ αυτόματα προέκυπτε υποχρέωση υπαγωγής στο ΤΣΜΕΔΕ.

Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο μέχρι σήμερα, ότι αυτό έχει αλλάξει.

Το μόνο που έχει αλλάξει είναι ο φορέας,  ΕΦΚΑ αντί ΤΣΜΕΔΕ.

Αν υπάρχει κάτι που μας διαφεύγει θα το μάθουμε στην πορεία.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Αυτό που μάλλον σας διαφεύγει είναι ότι ο νέος νόμος ο οποίος έκανε δύο σημαντικές αλλαγές.
Η πρώτη αφορά τον ΕΦΚΑ.
Η δεύτερη αφορά τις εισφορές ανάλογα με το εισόδημα.

Μάλλον αμελείς (φαντάζομαι από κακοπιστία απέναντι στο ελληνικό δημόσιο το οποίο μας έχει συνηθίσει σε δυσάρεστες εκπλήξεις) την δεύτερη.
Ενώ εγώ ελπίζω στη δεύτερη, δεδομένου ότι όλα όσα λέω εκεί πατάνε.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Το άρθρο στο οποίο αναφέρεσαι έχει τίτλο "Εισφορές αυτοαπασχολούμενων και ελεύθερων επαγγελματιών". 

 

Εγώ λέω για πολλοστή φορά ότι αναφέρομαι στην περίπτωση που κάποιος δεν είναι αυτοαπασχολούμενος-ελεύθερος επαγγελματίας ούτε μισθωτός αλλά έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος.

 

Στην περίπτωση αυτή(σωστά) δεν είναι ελ. επαγγελματίας ή αυτοαπασχολούμενος ή μισθωτός αλλά ούτε και άνεργος !

 

Αλλά και άνεργος να ήταν, δεν αναφέρεται πουθενά στον νόμο, ότι γλυτώνει τις εισφορές !

 

Εξακολουθεί να πρέπει να καταβάλει κανονικά εισφορές, αφού όποιος έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος λόγω της ασφάλισης ιδιότητας - που δεν προκύπτει από κάπου ότι έχει αλλάξει -  είναι εγγεγραμμένος στο τσμεδε.

 

Τόσο απλά ! :evil:

 

Η μόνη περίπτωση να τις γλυτώσει είναι η διαγραφή από το τεε.

 

Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά δεν βλέπω κάτι άλλο να μπορεί να ισχύει έτσι όπως έχουν σήμερα τα πράγματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Τέλος πάντων, παρότι είμαι αισιόδοξος ενώ εσείς όχι, πήρα την απάντησή μου.
Και αυτή είναι να περιμένουμε την υπουργική απόφαση γιατί ο νόμος ήρθε έτοιμος απέξω και τον ψήφισαν ξεχνώντας θεμελιώδη ζητήματα.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.