Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγχειρίδιο (manual) συντήρησης.


staeric

Recommended Posts

Καλησπέρα σας !

Μου έχει ανατεθεί η συντήρηση ενός ξενοδοχείου 5 αστέρων για των ηλεκτρομηχανολογικό εξοπλισμό του.Είναι στην αρχική του λειτουργία το ξενοδοχείο και επιδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία στην θέση αυτή θα ήθελα λίγο την βοήθεια των συναδέλφον!Ξέρω για να κάνεις σωστά την συντήρηση θα πρέπει να ακολουθής τα manual συντήρησης της εταιρίας του εξοπλισμού Η/Μ και τα οποία έχει συντάξει η κατασκευάστρια εταιρία!Όταν υπάρχει εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος και ειδικά εξουσιοδότιμενο συνεργείο λογικό είναι τα manual να μην δίνονται παρα έξω!Τί γίνεται στην δική μας περίπτωση?οποιος γνωρίζει κάτι θα ήθελα να επικοινωνήση μαζί μου!! [email protected]

Eυχαρηστώ εκ των προτέρων..

Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά, το πρόβλημα είναι ότι δεν έχεις τα εγχειρίδια λειτουργίας και συντήρησης του ηλεκτρομηχανολογικού εξοπλισμού που είναι εγκατεστημένος στην μονάδα που ανέλαβες. Και ότι έχεις βάσιμες υποψίες (ή μήπως βεβαιότητα; διευκρίνησε παρακαλώ) ότι ο εξουσιοδοτημένος αντιπρόσωπος δεν θα σου τα δώσει.

 

1. Επιβεβαίωσε ότι δεν έχουν παραδοθεί τα εγχειρίδια κατά την φάση την εγκατάστασης. Συνήθως είναι γραμμένο στην σύμβαση η παράδοση των εγχειριδίων. Αν δεν είναι γραμμένο στην σύμβαση, τότε πιθανότατα υπάρχει νόμος που υποχρεώνει την παράδοση εγχειριδίων για κάθε Η/Μ εγκατάσταση, αλλά ο δικαστικός δρόμος δεν είναι πάντα ο αποδοτικότερος

2. Επικοινώνησε με τον εξουσιοδοτημένο αντιπρόσωπο και ζήτα τα εγχειρίδια.

3. Αν δεν σου τα δώσει,

3α Ψάξε να βρεις από άλλες παρόμοιες ξενοδοχειακές μονάδες

3β Απευθύνσου στο αρχκό κατακευαστή (στο εξωτερικό ; )

3γ Αυτοσχεδίασε

3δ Ζήτα βοήθεια από το φόρουμ για το 1/5 των μηχανημάτων (που ως γνωστό βγάζουν το 80% το προβλημάτων)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.